Během chvíle přišli o mnohé a někdy i o holé životy

Pomozte obnovit Mikulčice, které milovala absolventka filozofické fakulty Pavla Hanáčková. Na Univerzitě Palackého studovala dvouobor Anglická a čínská filologie. Rodina, spolužáci a kamarádi se nikdy nesmíří s tím, že její životní cestu ukončilo 24. června tornádo.

V Mikulčicích byla doma, plánovala svatbu a stavěla s budoucím manželem dům. Podle spolužáků se Pavla Hanáčková nikdy nemračila, vše v životě brala s klidem a nadhledem.

„Pocházím ze stejné vesnice. Byly jsme spolužačky na základní škole a kamarádky. Pavla byla veliké sluníčko. Nikdy jsem snad neviděla člověka nabitého takovou pozitivní energií jako ona. Pořád se usmívala a oplývala humorem,“ řekla Adéla Šachová.

Pavla Hanáčková měla hodně plánů. Věnovala se mimo jiné psaní dětských knih. Její rodina si žádnou finanční pomoc nepřeje, protože žádné další plány už jejich Pavla neuskuteční. Měla ráda Mikulčice. I proto vyvstal nápad založit v jejím jménu sbírku na obnovu vesnice. Po konzultaci s rodinou poputuje vybraná částka na nákladnou opravu mikulčického hřbitova.

Více se můžete dozvědět a sbírku podpořit prostřednictvím platformy Donio.

Akademická obec PdF pomůže paní Martině Svobodové z obce Lužice, které tornádo zničilo dům

Pedagogická fakulta se připojuje k aktivitám na pomoc lidem postiženým ničivým tornádem a vyhlašuje sbírku na pomoc konkrétní rodině. Jde o paní Martinu Svobodovou z obce Lužice, které tornádo zcela zničilo dům. Dokážeme jí společně pomoci?

Jak jste jistě zaznamenali, jižní Moravu v noci 24. června 2021 zasáhly mimořádně silné bouřky a na několika místech se objevilo dokonce ničivé tornádo. Snad nejsilněji udeřilo v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Týnec, Lužice, Mikulčice nebo Hodonín. Ničivá bouře zabíjela a demolovala domy, auta, zahrady i vinice. Do postižené oblasti okamžitě přijížděli na pomoc jak profesionálové, tak také dobrovolníci včetně našich studentů a akademiků. Ihned se také rozběhly sbírky a lidé spontánně podporují obyvatele zničených obcí, kterým živel sebral domovy.

Také pedagogická fakulta se připojuje k těmto aktivitám a po pečlivém monitoringu vyhlašuje sbírku na pomoc konkrétní rodině. Jak upřesňuje koordinátorka sbírky, proděkanka PdF UP Petra Šobáňová, „vybrali jsme paní, k níž máme blízko i díky její profesi asistentky pedagoga. Jde o paní Martinu Svobodovou z obce Lužice, které tornádo zcela zničilo dům.“

Paní Martina Svobodová v této chvíli čeká na definitivní verdikt, zda bude muset být zbytek jejího rodinného domu stržen, nebo zda zůstane. I kdyby se jej ale podařilo před demolicí uchránit, zůstanou z něj jen obvodové zdi.

Paní Svobodová pracuje ve školství jako asistentka pedagoga a sama umí pomáhat – nejen ve svém zaměstnání, ale i v obci, kde se angažuje například při akcích pro děti. Také proto jsme se rozhodli – jako zaměstnanci a studenti Pedagogické fakulty Univerzity Palackého – podpořit právě ji. Když jsme s paní Martinou mluvili, dojala nás její odvaha a slzy nad projevenou solidaritou. Jak sama říká, není vůbec zvyklá přijímat dary a solidaritě lidí ani nemůže uvěřit. Právě teď je ale chvíle, kdy pomoc naléhavě potřebuje. Spojme se a v moři neštěstí pomozme alespoň jedné rodině. Je na nás ukázat, že v tom paní Svobodová není sama!

Sbírku osobně podporuje také děkanka fakulty prof. Libuše Ludíková. Při symbolickém zahájení sbírky se ke svým spolupracovníkům a studentům se obrací těmito slovy:

„Pedagogická fakulta UP v Olomouci a její zaměstnanci vždy prokazovali velkou míru solidarity se spoluobčany, kteří se dostali do tíživé životní situace. Věřím, že i těžké osudy lidí postižených přírodním živlem, který zpustošil část jižní Moravy, Vás zasáhly tak jako mne a připojíte se se mnou ke sbírce na pomoc paní Martině Svobodové.“

Sbírku organizujeme s vědomím paní Svobodové a s laskavou pomocí paní Sylvy Kočí, která nám pomohla vytipovat, kde je potřeba pomoci. Jak doplňuje koordinátorka sbírky Petra Šobáňová, „naším cílem je podpořit jednu z nás a adresně pomoci alespoň jedné rodině. Paní Svobodová přišla o všechno, její dům nebyl pojištěn, dosud si jej opravovala svépomocí. Nyní je její domov zcela zničený a my bychom paní Martině rádi vyjádřili lidskou podporu a pomohli jí. Prosím každého, kdo může přispět byť jen symbolickou částkou, aby pomohl. Není malého daru a z malých kapek může vzejít řeka pomoci.“

Sbírka probíhá s využitím platformy Donio a přispět může kdokoliv jakoukoliv, třeba sebemenší částkou. Prosíme o sdílení, tak aby se naše sbírka rozšířila. A od paní Svobodové vyřizujeme poděkování. Jak říká mezi slzami, „solidarita lidí vás dostane...“

Odkaz na sbírku: www.donio.cz/MartinaSvobodova