Milé studentky, milí studenti,

v následujících dvou týdnech si do diářů poznačte především dvě data – 24. března a 31. března. První datum je pro online veřejnou prezentaci kandidátů na nového rektora UP, druhé datum pak pro volbu nového rektora UP. Podrobnosti k oboum událostem najdete níže.

Kromě toho vám přinášíme tradiční informační souhrn (víte, že UP má např. novou koordinátorku udržitelného rozvoje?), několik zajímavých studentských možností a v závěru také pravidelný seriál, v němž vám představujeme studentské organizace a spolky. Dnes rovnou čtyři, přičemž dvě z nich akutně hledají nové členy. Připojíte se?

Aktuální „covidový“ režim UP 
Všechny informace a novinky související s podobou studia během aktuální pandemické situace najdete na webu upol.cz/covid-19.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Actual “covid” regime at UP
All the information and news regarding the  study issues during ongoing pandemic situation can be found on upol.cz/en/covid-19.
Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Již ve středu 31. března se sejde Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci, aby rozhodl o tom, kdo bude vrcholným představitelem naší univerzity na příští čtyři roky. Dvacet čtyři senátorů bude nového rektora vybírat ze čtyř kandidátů – Martina Kudláčka z fakulty tělesné kultury, Jiřího Lacha z filozofické fakulty, Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty a Martina Procházky z fakulty zdravotnických věd.

Uchazeči o post rektora se akademické obci představí 24. března během online veřejné prezentace. Tu půjde sledovat online na avp.upol.cz/stream, a pokud budete chtít přidat i nějaký ten doraz na kandidáty, můžete se připojit přes ZOOM

Veškeré podrobnosti k tomuto volebnímu dovutýdnu najdete ve speciálním newsletteru, který vám do mailových schránek dorazil 14. března, nebo na webu upol.cz/volby či v článku na Žurnálu.

Členství Univerzity Palackého v prestižní alianci evropských univerzit Aurora (podrobněji například v rozhovoru s rektorem Jaroslavem Millerem) přináší i možnosti zúčastnit se zajímavých akcí a workshopů, a ještě si u toho procvičit angličtinu při konverzaci se studenty z dalších osmi evropských univerzit. Jedna z takových možností se nabízí hned 30. března, kdy se můžete zapojit do virtuální interaktivní konference na téma mentálního zdraví (mental health, well-being) a udržitelnosti (sustainibility). Podrobnosti k virtuální konferenci (včetně registrace na ní) zde.

Stáž v CERNu: Šanci mají přírodovědci, ajťáci i humanitně zaměření
Láká vás stážovat na dosah slavnému urychlovači částic? Být součástí místa, kde se píše vědecká historie? A ještě k tomu dostat tučné stipendium ve švýcarských francích? CERN alias Evropská organizace pro jaderný výzkum se sídlem v Ženevě opět hledá stážisty z řad vysokoškolských studentů.

Zapojit se můžete do doktorských programů, technických programů (bakalářští a magisterští studenti působící v oborech, jako jsou např. aplikovaná fyzika, IT, strojírenství, elektronika, robotika či matematika) či administrativních programů (určeny pro studenty ekonomických a humanitních oborů, jakými jsou např. právo, finance, ekonomika, logistika, tlumočnictví, personalistika). O tom, že stáž v CERNu není žádná chiméra, svědčí i fakt, že v roce 2019 i 2020 se na stáž dostalo vždy šest studentů z Česka.

Čas na podání přihlášek máte jen do 24. března. Tak neotálejte. Podrobnosti zde.

Víte, že...
Na UP jich působí přes třicet a i díky nim se během roku stále něco děje. Svou základnu mají ve Studentském klubu UP na Zbrojnici a jsou nedílnou součástí univerzitního života, pořádají populárně-vzdělávací akce, starají se o kulturní potěchu, šíří osvětu v mnoha oblastech a ve velkém se zapojují také do dobrovolnické činnosti. Mnohé z nich přitom nezahálí ani během těchto podivných koronavirových časů.

Seznamte se s nimi v pravidelném seriálu. Třeba vás aktivity některé organizace zaujmou natolik, že se k ní s radostí přidáte – ať už nyní, nebo v době, kdy se UP vrátí do zaběhlých kolejí plných studentského ruchu.

Předchozí díly: I, II, III, IV

Nabalkoně
Divadelní, filmový a hudební spolek Nabalkoně uvedl od roku 2012 v Olomouci mnoho divadelních inscenací v Divadle K3 v Uměleckém centru UP, v Divadle na Šantovce a v Nabalkoně Kabaretní scéně, vyprodukoval několik filmových snímků, odzpíval a odehrál nespočet koncertů, uspořádal spoustu akcí a vystoupil na mnoha festivalech. Na podzim 2020 bychom odstartovali již devátou sezónu a nebýt pandemie, byla by to krásná sezóna plná novinek – rozjednali jsme spolupráci s hostujícím režisérem ze Zlína, připravili projekty do Kabaretní scény, uspořádali konkurz a přijali novou krev. Momentálně však jako všichni čekáme, co přinesou další měsíce. Velebíme při tom naše stylové prostory a naši členové pilně pracují na sólových projektech (za zmínku stojí např. Telezprávy). V zimě vyšla rozhlasová verze inscenace Xgona a krátký film Velmi intenzivní pocity, natočený v rámci soutěže 48hfp a hned několikrát oceněný. Snad se opona brzy zvedne!
Helena v krabici
Zajímá tě, jaké to je, stát za procesem vydávání časopisu a být součástí redakce? Stát se člověkem, který o olomouckém a univerzitním dění ví víc než městský kamerový systém? Přijď k nám a vše ti ukážeme. Jsme parta pisálků a milovníků gramatiky, kteří mají o zábavu vždy postaráno. Zabýváme se společenskovědními tématy, aktualitami nebo studentským životem. Členství je otevřeno pro každého, můžeš klidně studovat i chemii, hlavní je totiž zápal pro věc.
Udržitelný Palacký
Hlavním cílem studentů iniciativy Udržitelný Palacký je posílení společenské odpovědnosti a environmentálně příznivého chování na UP. Organizujeme promítání dokumentů, panelové diskuze, workshopy, úklidové akce či exkurze a stojíme za projekty jako je komunitní zahrádka Václavka, studentský Freeshop a Dolej si. Zdá se však, že s nastupujícími pracovními povinnostmi a ukončováním studií postupně uticháme. Byla by ale škoda skončit úplně. Udržitelný Palacký potřebuje novou krev, novou generaci s elánem a taky nápady a možná hledá právě tebe?!
Politologický klub UPOL
Jsme spolek studentů katedry politologie a evropských studií při FF UP. Naším hlavním záměrem je rozšířit vaše znalosti o politologii, Evropské unii a problematice mezinárodních vztahů. Pravidelně pořádáme veřejné debaty o aktuální politických tématech s významnými hosty a pedagogy naší KPES. Tyto veřejné debaty nyní vysíláme živě na Facebooku, kde také pravidelně pořádáme politologické kvízy určené a otevřené všem, nejen studentům KPES. Věnujeme se také šíření všeobecného povědomí o oboru politologie. Jednou z možností je naše členství ve spolku Stužák, v rámci nějž pořádáme workshopy pro středoškolské studenty. Rovněž část těchto workshopů nyní probíhá online formou. 

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube