Milé studentky, milí studenti,

v dnešním newsletteru naleznete tradičně rekapitulaci aktuálního režimu na UP (včetně prohlášení vedení UP k formě zkoušek a začátku letního semestru). Kromě toho na vás čekají např. také informace o literární soutěži pro studenty, možnost zapojení se do zajímavého výzkumu FF UP a v závěru také nový seriál představující studentské organizace na UP.

Rádi bychom na úvod také zrekapitoluvali dvě důležité informace týkající se nejužšího managementu univerzity:

  • volby rektora/rektorky UP – Akademický senát UP dnes na svém zasedání schválil konání, harmonogram a náležitosti voleb nového rektora/rektorky na období 2021–2025. Podrobnější informace vám zašleme v nejbližších dnech v samostatném e-mailu.
  • změny v úseku prorektorů – prof. PhDr. Jiří Lach, M.A., Ph.D., ukončil své působení jako prorektor pro organizaci a rozvoj, jeho roli bude nově zastupovat JUDr. Zdenka Papoušková, Ph.D., z Právnické fakulty UP. Jako prorektor pro strategii vědy a výzkumu pak s přechodem do VŠ ústavu CATRIN skončil doc. Mgr. Pavel Banáš, Ph.D., jeho kompetence převzala prorektorka pro vědu a výzkum, prof. RNDr. Jitka Ulrichová, CSc.

Aktuální režim na UP
Do pátku 22. 1. platí na UP režim dle aktuálních vládních usnesení a opatření 5. stupně systému PES. Na základě prvotních informací ministra školství by v tomto módu měly VŠ setrvat i v týdnu od 25. ledna. Jakmile obdržíme oficiální podklady, budeme vás o tom informovat na „koronawebu“. Vedení UP vydalo minulý týden vyjádření, v němž apeluje na co největší využívání online formy zkoušení a nastiňuje, jak bude zřejmě vypadat začátek letního semestru.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Current regime at UP
Until Friday, January 22, the 5th regime of the PES system and current government resolutions applies to the UP regime. Based on initial information, universities should remain in this mode also in the next week. As soon as we receive the official documents, we will inform you on the “coronaweb”. UP leadership also published a statement last week. It includes an appeal to maximize the use of online forms of testing, information on summer semester, etc.
We have set up a special e-mail address for your questions at: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

UP hledá nové spisovatelské talenty, přihlaste své texty
Píšete rádi? Máte básnické střevo? Zkuste štěstí v tradiční literární soutěži pro studentky a studenty Univerzity Palackého, kterou vyhlásil rektor Jaroslav Miller. Přihlásit se můžete do 15. března, a to ve dvou kategoriích: poezie a povídka. Zapojit se mohou studenti všech fakult s texty v češtině nebo slovenštině. Ocenění získají finanční odměnu. Všechny důležité informace najdete na webu studentů. Připojit se můžete i do facebookové skupiny soutěže.

Oprava: Ohodnoťte vaše předměty a semestr do 12. února
Omlouváme se, v minulém newsletteru se nám do grafiky vloudil šotek, který nám přeházel čísla u deadlinu studentských evaluací. Platí datum, které vám přišlo v samostatném e-mailu či které najdete na slidu na webu UP. Vaši zpětnou vazbu můžete online na stránkách eval.upol.cz vyplňovat do 12. února. Děkujeme!

Právnická fakulta slaví 30 let od obnovení, chystá výroční přednášku
Děkan Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci si Vás dovoluje pozvat na první výroční přednášku. Fakulta tak u příležitosti 30. výročí svého obnovení zahajuje novou tradici přednášek svých absolventů určených akademické obci a širší veřejnosti.

První výroční přednášku pronese doc. JUDr. Michal Bartoň, Ph.D. (z katedry ústavního práva PF UP a předseda Akademického senátu PF UP) pod názvem Křižovatky a zákruty svobody projevu. Přednáška se uskuteční 4. února 2021 ve 14:00 online. Sledovat ji můžete živě prostřednictvím platformy Zoom nebo na Facebooku právnické fakulty.

Čeká vás studium v zahraničí? Využijte stipendia Olomouckého kraje
Chystáte se i v této nezvyklé koronavirové době v roce 2021 na studijní pobyt v zahraničí? A máte zároveň trvalé bydliště v Olomouckém kraji? Pak si můžete zažádat o finanční podporu v rámci krajských stipendií. Deadline je nicméně již 22. ledna, tak neotálejte! Podrobnosti zde.

Nakupte v e-shopu UPointu a vyzvedněte si objednávku „v okénku“
Aktuální situace a opatření odstartovala v obchodech a restauracích „dobu okénkovou“. A UPoint není v tomto ohledu výjimkou. Vždy v pondělí a ve středu od 12:00 do 15:00 si můžete v okénku univerzitního obchodu vyzvedávat po předchozí domluvě vaše objednávky z e-shopu. Podrobnosti na webu UPointu.

Co lidem brání ve využívání sdílených aut? To se snaží zjistit nejnovější průzkum katedry ekonomických a manažerských studií a katedry psychologie FF UP. A pomoct jim můžete i vy. Stačí, kdy splňujete následující podmínky: máte řidičský průkaz, pracujete a žijete ve stejném městě, autem najezdíte méně než 10 000 km za rok, máte vlastní či služební vůz, prozatím nevyužíváte sdílené automobily, nepotřebujete využívat automobil každý den.

Pokud byste měli chuť se do průzkumu zapojit prostřednictvím 30minutového online či živého rozhovoru, ozvěte se prosím dr. Ondřeji Kročilovi na e-mail: ondrej.krocil@upol.cz.

Zavzpomínejte na Noc vědců a pomozte organizátorům zpětnou vazbou
Pamatujete ještě na online Noc vědců v listopadu? Jak jste mohli zábavná vědecká videa sledovat až do prosince a jak to bylo všechno super? Pak prosím pomozte organizátorům se sběrem zpětné vazby od účastníků a vyplňte krátký dotazník, v němž můžete svou spokojenost (i nespokojenost) s programem vyjádřit. Děkujeme!

Víte, že...
  • ...na Univerzitě Palackého máme 5 nových profesorů? Jsou jimi epidemioložka Dagmar Horáková, matematik Karel Hron, ekolog Ivo Machar, germanista Karsten Rinas a neurolog Daniel Šaňák.
  • ...olomoučtí optici spojí síly s vědci ze Sorbonny i Dánska v rámci prestižního projektu zaměřeného na oblast negaussovské kvantové fyziky?
  • ...mobility s Velkou Británii budou na UP pokračovat i po brexitu?
  • ...na FTK otevírají unikátní studijní program pro vrcholové sportovce a na FZV kombinovaný studijní program Ochrana a podpora zdraví?
Na UP jich působí přes třicet a i díky nim se během roku stále něco děje. Svou základnu mají ve Studentském klubu UP na Zbrojnici a jsou nedílnou součástí univerzitního života, pořádají populárně-vzdělávací akce, starají se o kulturní potěchu, šíří osvětu v mnoha oblastech a ve velkém se zapojují také do dobrovolnické činnosti. Mnohé z nich přitom nezahálí ani během těchto podivných koronavirových časů.

Seznamte se s nimi v novém seriálu. Třeba vás aktivity některé organizace zaujmou natolik, že se k ní s radostí přidáte – ať už nyní, nebo v době, kdy se UP vrátí do zaběhlých kolejí plných studentského ruchu. 

UP Crowd
UP Crowd je hyperaktivní spolek pro všechny, které baví popularizovat vědu! Se šestiletou tradicí a širokou členskou základnou nechybíme na žádném majálesu či dni otevřených dveří, rozvíjíme hned několik našich vlastních projektů cílených na školáky i veřejnost. Máme prsty ve spoluorganizaci prvního veřejného rádiového spojení s ISS v ČR či TEDx v Olomouci, který rozhodně nebyl poslední. V současné době opředené omezeními jsme pak samozřejmě nejviditelnější v online prostoru, kromě univerzitních akcí především projektem Vědátor (Facebook, YouTube, web i další platformy), který se od svého vzniku brzy zařadil mezi nejvýznamnější popularizační kanály v ČR a podílí se značně i na osvětě okolo covidu-19 a vývoje vakcín.
UP Air
Studentské nezávislé rádio UP Air sdružuje všechny nadšence pro moderní rozhlasovou tvorbu. V pandemických časech jsme se pružně adaptovali na nezvyklou situaci – z klasického vysílání jsme se vrhli na tvorbu podcastů. Audio pro vás tak tvoříme bezpečně z našich domovů a „vídáme“ se pouze přes mikrofony a obrazovky. Abyste se k našemu obsahu pohodlně dostali, navštivte naše Spotify, které najdete na našem Instagramu nebo Facebooku.
ESN UP Olomouc
Erasmus Student Network UP Olomouc je studentská dobrovolnická organizace, která se řídí principem „students helping students“. Tvoříme prostředníka mezi evropskými institucemi, univerzitami a dalšími partnery a zahraničními studenty. Vedeme buddy program, díky němuž se můžete stát „parťákem“ zahraničního studenta v Olomouci a pomáhat mu s rozkoukáváním a prvními kroky na univerzitě a ve městě. Zároveň organizujeme jak fyzické, tak online aktivity během celého semestru. Dobrovolnictví v ESN UP Olomouc je hlavně o tom zdokonalovat se v činnostech, které vás baví.
Spolek mediků LF UP
Naše aktivity zaměřujeme na studenty univerzity, především naší fakulty, a snažíme se jim z náročného studia dělat lepší místo pro život. Každoročně pořádáme jeden z největších plesů v kraji, adaptační kurzy pro studenty prvního ročníku aj. Za zmínku zajisté stojí i zážitkové kurzy první pomoci pro širokou laickou veřejnost. Je jasné, že od začátku pandemie máme jen velmi malou šanci obstarat společensko-kulturní pozadí na naší alma mater. Snahou posledních měsíců je tak zprostředkovat dialog mezi potřebou zabezpečit nemocnice a potřebami jednotlivých studentů. Jednáme v součinnosti a symbióze s vedením fakulty.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube