Milé studentky, milí studenti,

již na konci tohoto měsíce bychom se mohli dozvědět, kdo se stane rektorem Univerzity Palackého v Olomouci na příští čtyři roky. Kandidáti jsou čtyři a Akademický senát UP bude našeho nového nejvyššího představitele volit 31. března. Týden předtím (24. 3.) proběhne veřejná prezentace kandidátů. O její formě s ohledem na aktuální epidemickou situaci vás budeme co nejdříve informovat.

Od 1. 3. se život v Česku i na univerzitě vlivem nových protiepidemických opatření opět trochu omezil. Proto vám v úvodu newsletteru shrnujeme nejaktuálnější informace a hned vzápětí přinášíme několik novinek na zlepšení nálady. V neposlední řadě pak na vás čeká také tradiční informační servis, včetně možnosti účastnit se literární soutěže UP či testování UPlikace. 

UP od 1. 3.: Cesty mimo okres, povinné respirátory, režim výuky aj.
Od 1. 3. platí v ČR omezení pro pohyb mezi okresy. Pokud jakožto student/ka pojedete na UP za nezbytnými studijními povinnostmi, nezapomeňte mít s sebou připraven vyplněný formulář pro případ kontroly. V souladu s vládními nařízeními současně na UP nově platí povinnost nosit respirátor či obdobně účinnou ochranu dýchacích cest. Organizace výuky či fungování menz a knihovny zůstává nadále v dosavadním režimu. V aktuálním přehledu na koronawebu pak najdete i další informace.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
UP from 1 March: inter-district travel, respirators, teaching regime, etc.
As of 1 March new measures limiting the movement of persons between Czech districts go into effect. When crossing district lines on your way to UP as a student always carry a proper completed form with you. Also, as of 1 March wearing a respirator or similar personal protection equipment is mandatory inside UP spaces. Teaching regime and regime of library and UP dining continue under the unchanged limited conditions. Actual brief overview on the “coronaweb“ gives you detailed and other information.
Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Také vám chybí návštěvy divadel a kin? Smutníte po koncertu své oblíbené kapely nebo vám jen chybí olomoucké reálie? Nejste sami. Proto jsme pro vás vytvořili rozcestník po kulturním vyžití na hanáckých sítích aneb Vše, co jste kdy chtěli vědět o Olomouci online, ale báli jste se to vyhledat.

Záznamy divadelních představení, tipy na zajímavé podcasty, pozvánky do virtuálního kina, internetové procházky po olomouckých muzeích i street artu, čtenářské výzvy nebo interaktivní kvíz. To vše přehledně najdete na stránce upol.cz/olomouc-online.

UPstream: Univerzita na vlastní oči
V průběhu minulého týdne se naplno rozjel web UPstream, místo, kde přehledně a snadno najdete všechna univerzitní a fakultní videa. Nejedná se přitom jen o jakousi „videobanku“, UPstream nabídne také živé přenosy přednášek, vystoupení ap. Podrobněji o UPstreamu si můžete přečíst na Žurnálu. Videa pak můžete neomezeně sledovat na webu upstream.upol.cz.

Uzávěrka literární soutěže se blíží
Ještě do 15. března můžete přihlásit své básně či povídky do literární soutěže pro studentky a studenty Univerzity Palackého, kterou v lednu vyhlásil rektor Jaroslav Miller. Zapojit se lze s texty v češtině nebo slovenštině. Autoři nejlepších děl získají finanční odměnu až dva tisíce korun. Všechny potřebné informace o soutěži najdete zde, případně ve skupině na Facebooku.

Staňte se testovačem či testovačkou UPlikace
Zkoušíte rádi nové verze mobilních aplikací? A využíváte UPlikaci? Vývojářům velmi pomůže, pokud se zapojíte mezi testery UPlikace z řad studentů. Jako první budete dostávat nové verze aplikace a také budete moci mnohem více ovlivňovat její budoucí vývoj. Tento semestr pro vás chystáme spoustu novinek! Pokud máte zájem, vyplňte prosím online formulář.

Ukažte, jak umíte popularizovat vědu. V soutěži FameLab
Už jen do 7. března se můžete přihlašovat do mezinárodní soutěže FameLab 2021, která hledá nové „popularizátory“ vědy. Je-li vám alespoň 21 let a studujete nebo pracujete ve vědeckém oboru (biologie, chemie, matematika nebo fyzika), technickém oboru či medicíně, dveře máte otevřeny. Soutěž už po jedenácté pořádá British Council. Odborná porota hodnotí především obsah, srozumitelnost a schopnost zaujmout. Soutěžní prezentace (nesmí překročit 3 min.) jsou akceptovány v češtině, slovenštině nebo v angličtině. Podrobnosti a přihlášky zde.

Přečtěte si...
  • ...jak na UP vyvinuli nový nanomateriál pro roušky, respirátory i další užití.
  • ...co vše nás čeká kvůli klimatické změně v rozhovoru s Michalem Lehnertem a Martinem Jurkem z PřF.
  • ...co říká rektor Jaroslav Miller o perspektivách a možnostech členství UP v prestižní mezinárodní univerzitní alianci Aurora.
  • ...jak se právnická fakulta rozrostla o nové centrální křídlo s Knihovnou Milady Horákové.
  • ...jak se dá i během lockdownu absolvovat hned několik zajímavých túr v Olomouci.
Na UP jich působí přes třicet a i díky nim se během roku stále něco děje. Svou základnu mají ve Studentském klubu UP na Zbrojnici a jsou nedílnou součástí univerzitního života, pořádají populárně-vzdělávací akce, starají se o kulturní potěchu, šíří osvětu v mnoha oblastech a ve velkém se zapojují také do dobrovolnické činnosti. Mnohé z nich přitom nezahálí ani během těchto podivných koronavirových časů.

Seznamte se s nimi v pravidelném seriálu. Třeba vás aktivity některé organizace zaujmou natolik, že se k ní s radostí přidáte – ať už nyní, nebo v době, kdy se UP vrátí do zaběhlých kolejí plných studentského ruchu.

Předchozí díly: I, II, III

AIESEC Olomouc
AIESEC je největší studenty řízená nezisková organizace působící ve 114 zemích světa. Hlavní činností pobočky je zprostředkování zahraničních dobrovolnických a profesních stáží. Kromě nich připravují také Orientation Days, akce se zahraničními stážisty nebo akce na podporu cílů udržitelného rozvoje.
Otevřeno Olomouc
Spolek Otevřeno funguje celorepublikově kolem pedagogických fakult a nemá zájem o nic menšího, než aby se ve školách děti učily s radostí a jejich škola byla dobrým základem pro jejich život. Během pandemie se tento cíl v olomoucké větvi snažíme naplňovat hlavně prostřednictvím různých online přednášek určených učitelům a studentům PedF. V březnu nás čeká představení filmové výchovy společně s projektem CinEd a 7. 4. pak každoroční akce Noc vzdělávání, jejíž přednáškové bloky se přesunou do virtuálna.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube