Milé studentky, milí studenti,

přínášíme vám tradiční dvoutýdenní informační servis z prostředí unvierzity, v němž tentokrát najdete aktuální „koronavirové“ novinky, novinky z kolejí a menz, informace o blížícím se Akademickém týdnu i o výzvě Daruj krev s rektorem. Dozvíte se také o možnostech tisku diplomek v univerzitním vydavatelství a v závěru vás čeká pokračování seriálu představujícího naše univerzitní studentské spolky. A to není všechno. Rolujte, klikejte, čtěte a buďte zdraví!

Nezapomeňte také, že dnes začíná kampaň k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě. Podpořte (nejen) vědkyně z UP v rámci akce, jejímž cílem je pod hashtagem #ZenyVeVede / #WomenInScience připomenout jejich práci a upozornit na úspěchy v loňském roce!

Aktuální režim na UP, nové podmínky pro vstup do ČR
Minimálně do konce zimního semestru (14. 2.) pokračuje UP v dosavadním režimu. Aktuální informace najdete na webu upol.cz/covid-19.
Od 5. 2. pak vstupují v platnost nové podmínky příjezdu do ČR, a to jak pro občany ČR, tak pro cizince.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Current regime at UP, new regulations for entry to CZ
At least until the end of the winter semester (14 February) UP continues in current regime. All the details on upol.cz/covid-19. As of 5 February new regulations for entry to the Czech Republic go into effect – for Czech citizens and non-citizens alike.
We have set up a special e-mail address for your questions at: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Novinky z kolejí a menz: nový ředitel a nové bistro FreshUP na právech
Novým ředitelem Správy kolejí a menz UP se od 1. 2. stal Ing. Bc. Libor Kolář.

Na rekonstruované právnické fakultě bylo 1. 2. otevřeno další oblíbené bistro FreshUP. S ohledem na aktuální situaci si z něj prozatím můžete objednávat „pouze“ v tzv. okénkovém režimu, a to ve zkrácené otevírací době od 7:30 do 14:30. Bistra Fresh UP najdete také na FF, PdF, PřF (na 17. listopadu i v Holici) a na FTK. S ohledem na aktuální epidemickou situaci i ona fungují v omezeném režimu. Podrobnosti na stránkách SKM.

Univerzita Palackého a právnická fakulta ve znamení výročí
Následující dny a týdny se ponesou ve znamení dvou výročí. V rámci tradičního Akademického týdne si ve dnech 15.–22. února připomene 75 let od obnovení činnosti Univerzity Palackého dne 21. února 1946. Akademický týden bude tradičně doprovázet i série akcí a událostí. Postupně je všechny najdete na webu. Jednu z nich – tradiční výzvu Daruj krev s rektorem – pak podrobněji naleznete níže.

Výročí svého znovuobnovení si připomněla také právnická fakulta – dne 23. ledna 2021 tomu bylo přesně 30 let, kdy se „na Envelopě“ zase začala vyučovat práva. Při té příležitosti PF zakládá novou tradici výročních přednášek. Té první na téma Křižovatky a zákruty svobody projevu, kterou prosloví doc. Michal Bartoň, se můžete již zítra 4. 2. ve 14:00 zúčastnit online i vy, a to na ZOOMu (Meeting ID: 965 2645 3058) či Facebooku.

Darujte s univerzitou to nejcennější, co máte – svou krev
Ať už jste potenciální prvodárce či krev darujete pravidelně, pojďme si „společně“ nechat pustit žilou v rámci tradiční únorové dobročinné akce Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá. Krev je v současné době více než potřeba a akademická obec by měla jít příkladem. Za odměnu na vás čekají balíčky s univerzitními předměty, a hlavně hřejivý pocit z dobrého skutku. Podrobnosti včetně pokynů k registraci najdete na stránkách daruj.upol.cz.

Oslaďte si únor slaným karamelem z UPointu
Slaný karamel z UPointu doporučuje jedenáct z deseti mlsounů. A protože mlsání napomáhá překlenout sychravé únorové dny (o to více, pokud držíte „suchý únor“), rozhodl se UPoint nabídnout zásoby karamelu v doprodeji za akční cenu. Objednávat můžete na e-shopu a vyzvedávat v „okénku“

Vytiskněte si svou diplomku v univerzitním vydavatelství
Dopisujete diplomku a přemýšlíte, kde si ji vytisknout? A co třeba přímo „u zdroje“ na univerzitě? Vydavatelství UP na Zbrojnici totiž váže a tiskne diplomové, bakalářské, absolventské, disertační, habilitační, závěrečné, maturitní a jakékoliv jiné práce dle Vašich požadavků.

Objednávku si můžete zadat prostřednictvím stránek diplomka24.cz a následně si práci vyzvednout ve Vydavatelství UP na Zbrojnici. Po dobu omezeného provozu v souvislosti s vládními opatřeními jsme Vám k dispozici od 8:00 do 16:00 na tel. 735 160 354 nebo na e-mailu tiskarna.vup@upol.cz. Podrobnosti a ceník najdete na vydavatelstvi.upol.cz.

Čtěte si online od rána do večera v Národní digitální knihovně až do 12. 2.
Národní knihovna ČR prodloužila možnost přístupu do Národní digitální knihovny (Kramerius) do 12. února. Původně měla být databáze „děl nepřístupných na trhu“ otevřena jen do tohoto pátku. Vstupovat do databáze můžete přes stránku e-zdrojů Knihovny UP, přihlašujete se prostřednictvím vašich portálových údajů. Tak ať vám to čte!

Přečtěte si...
Na UP jich působí přes třicet a i díky nim se během roku stále něco děje. Svou základnu mají ve Studentském klubu UP na Zbrojnici a jsou nedílnou součástí univerzitního života, pořádají populárně-vzdělávací akce, starají se o kulturní potěchu, šíří osvětu v mnoha oblastech a ve velkém se zapojují také do dobrovolnické činnosti. Mnohé z nich přitom nezahálí ani během těchto podivných koronavirových časů.

Seznamte se s nimi v pravidelném seriálu. Třeba vás aktivity některé organizace zaujmou natolik, že se k ní s radostí přidáte – ať už nyní, nebo v době, kdy se UP vrátí do zaběhlých kolejí plných studentského ruchu.

Předchozí díly: I

Chaoscompany
Jsme skupina umělců tvořena z absolventů a studentů Univerzity Palackého v Olomouci. Zabýváme se širokým spektrem umělecké činnosti, a to již od roku 2012. Vše začalo černobílými ilustracemi ve spojení s básněmi a postupně se naše tvorba rozrostla na mnohá odvětví umění. Věnujeme se například malbě na stěnu – jak v interiéru, tak i prostřednictvím street artu –, land artu a další sochařské činnosti, body artu a práci s videem. Kromě vlastní tvorby rozvíjíme pedagogickou činnost pořádáním workshopů, výtvarných etud, a účastníme se různých kulturních událostí.
Po škole
Spolek Po škole se zaměřuje na autorské divadlo, sociální, komunitně-vzdělávací projekty a pořádání autorských čtení poezie Domácí Bá.snění v kavárně Druhý domov. Ve své dramaturgii se zaměřuje na původní autorské hry věnující se výzvám současného světa, včetně problémů generace X – Y – Z. Aktuálně se doma učíme text a zpěv k svěží inscenaci Čechovova Racka ve stylu kabaretu a taky se připravuje scénář hry Neonový kříž, která pojednává o opojných výzvách života generace středních škol. Doufáme, že v létě, nejpozději na podzim bude možné uspořádat další sérii Domácího Bá.snění. 

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube