Přednáška o příčinách vzniku tepelného ostrova měst a řešení pomocí přírodě blízkých prvků
Chlazení města, které bude vystaveno vlnám letních veder stále častěji, patří k základním otázkám současného rozvoje města. Přehřívání ovlivňuje život obyvatel měst a některé přímo ohrožuje. Vysvětlíme si hlavní příčiny vzniku tepelného ostrova měst a možností, jak přehřívání omezit především pomocí přírodě blízkých prvků (neboli modrozelené infrastruktury). Ukážeme si také některé pozitivní příklady realizací takových opatření v České republice (např. soutěž Adapterra Awards). Můžeme se věnovat také možnostem a bariérám při jejich prosazování ve městech a menších obcích.
Magdalena Maceková je specialistka na adaptace ve městech a působí v Nadaci Partnerství. Působila v programu Prostory, který do českého prostředí přenášel myšlenky architekta Jana Gehla a newyorské organizace Project for Public Spaces. Nyní působí v týmu Adapterra. V současnosti při tvorbě kvalitních míst pro lidi ve městech je třeba zahrnout i přístup adaptující města na klimatickou krizi, který města znovu přibližuje přírodě.
Seminář je součástí kurzů celoživotního vzdělávání na UP a spolupořádá jej Udržitelná univerzita. Pro účast se bezplatně zaregistrujte do 23. dubna v Portálu celoživotního vzdělávání.
Zájemci, kteří na UP nestudují ani nepracují, mohou dorazit bez registrace.
Všechny informace o udržitelnosti i pozvánky na blížící se akce najdete na webu udrzitelna.upol.cz.