Přednáška pro veřejnost
Daniela Bartáková, Ph.D. pracuje v Oddělení moderních sociálních a kulturních dějin MÚA AV ČR, zabývá se židovskými mládežnickými organizacemi v meziválečném Československu a podílí se na projektu GAČR Felix Weltsch, Jindřich Kohn a intelektuální dějiny v meziválečném Československu. Učí Modern Jewish History na CET v Praze.
Webová aplikace "MemoGIS Praha" popisuje osudy tisíců pražských obětí holokaustu a analyzuje a interpretuje data shromážděná ve fondu Policejní ředitelství Národního archivu Praha. Zobrazuje 200 míst perzekuce a 1 700 případů porušení protižidovských zákonů a nařízení na mapě Prahy. Umožňuje uživatelům studovat proces segregace a perzekuce židovských obyvatel v prostoru města.
MemoGIS nám pomáhá hledat způsoby, jak může studium dat v prostoru vést k novému čtení dějin holokaustu. Prezentace také upozorňuje na místa na území Prahy, která byla z různých důvodů pod drobnohledem úřadů a kde byla četnost protižidovských incidentů vyšší než v jiných pražských obvodech. Jaké byly proměnné těchto incidentů? Lze vůbec vysledovat motivy, proč jednotlivci navštěvují určitá místa? Můžeme pochopit zásadní prostorovou dynamiku, která za těmito incidenty stojí?
Akce je realizována za podpory MŠMT v rámci projektu CRP 2023 Podpora strategicky významných programů na Filozofických fakultách UK, MU, UP.
Další informace o Cyklu judaistických přednášek pro veřejnost