Milé studentky, milí studenti,

v pondělí v Česku sice skončil nouzový stav, ale na režimu UP se až na několik drobností nic zásadního nemění. Už téměř tři celé nestandardní pandemické semestry doléhají na všechny aspekty univerzitního života a zcela chápeme a víme, že velká spousta z vás čelí obrovské nejistotě a stresu. I proto na vaši podporu rektor UP a děkani všech fakult vydali společné prohlášení. Věřte, že celá UP je s vámi a těší se na společnou a inspirativní budoucnost! 

Toto prohlášení přitom není jedinou vzpruhou dnešního newsletteru. Radostných věcí nás čeká hned několik. Blíží se například AFO! A ti aktivnější z vás se mohou zapojit i do proměny a podpory kulturního života v Olomouci – ať už jako organizátor/ka univerzitních eventů, nebo jako respondent/ka v průzkumu olomouckého magistrátu. Podrobnosti najdete níže a na závěr na vás čekají i další příspěvky do seriálu o studentských spolcích. Tak příjemné čtení.

Aktuální „covidový“ režim UP 
Život v ČR funguje od pondělí 12. 4. opět bez nouzového stavu, pro režim na UP se však téměř nic nemění. Nově odpadají jen formulářové povinnosti při cestování mezi okresy a skončila také pracovní povinnost studentů. Režim výuky, kolejí či knihovny zůstává nezměněn. Více ve shrnutí na „koronawebu“.

O dalším rozvolnění provozu VŠ bude vláda dále jednat. Dalším krokem by dle návrhu MŠMT měl být návrat praktické, laboratorní, experimentální a umělecké výuky studentů v posledních ročnících. O veškerých podrobnostech vás budeme informovat co nejdříve po vyjádření vlády.

V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Current “covid” regime at UP
The state of emergency in Czechia ended on 11 April, however, almost nothing has changed for the UP regime as of 12 April. Newly, only form obligations for travel between districts are eliminated, and students' work obligations have ended. The regime of teaching, dormitories or library remains unchanged. More in the summary on “coronaweb”.

Further relaxations of university operations will be decided by the government soon. The next step should be the return to teaching of practical, laboratory, experimental, and art subjects for students in graduating classes. You will be informed of all details in the days to come.

Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Univerzitní eventy hledají posily! Podílejte se na organizaci akcí UP
Do organizačních týmů univerzitních projektů Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor, Olomoucký majáles UP, MEET UP či Noc vědců nabíráme nové tváře z řad studentek a studentů. Hledáme nadšené a proaktivní jedince, kteří mají nejen chuť se naučit něco nového, ale především touží podílet se na budování lovebrandu UP. V případě zájmu o bližší informace pište do 30. dubna na ondrej.martinek@upol.cz.

Co si nenechat ujít na AFO? Držitele Nobelovy ceny či rozšířenou realitu

Letošní online ročník festivalu AFO je za rohem. Začíná již v úterý 27. 4. na webu watchandknow.cz, ale svá popularizační chapadla rozprostře i jinde. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, které by vám z nabitého programu neměly uniknout. Přejeme vám příjemné dva týdny plné vědy, poznání a fascinujících objevů!

 • Hned první festivalový den bude ve znamení slavnostního zahájení s předáním ceny za přínos popularizaci vědy českému biochemikovi Janu Konvalinkovi, který bude hostem také navazujícího živého vysílání DVTV společně s rektorem UP Jaroslavem Millerem.
 • Ke snímku Občan Nobel proběhne online rozhovor s režisérem Stéphanem Goëlem a hlavním představitelem – nositelem Nobelovy ceny za chemii Jacquesem Dubochetem.
 • Socioložky Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková aka Duo docentky vystoupí se Sit down show na téma Rovnost.Respekt.Orgasmy, na kterou naváže i živá debata.
 • Ohrada u Muzea umění Olomouc pak letos nenabídne jen festivalový design, ale také rozšířenou realitu s obrazovým obsahem na téma Vizualizace dat. K jejímu probádání vám bude stačit chytrý telefon a aplikace Artivive.

  Olomouc chystá novou koncepci kultury. Pomozte ji nasměrovat
  Statutární město Olomouc chystá zcela novou koncepci městské kultury. Univerzita Palackého byla přizvána jako hlavní partner a město plánuje zohlednit i názory studentů coby zásadního fenoménu Olomouce.

  Zapojte se do speciálního dotazníku, přibližte v něm vaše kutlurní představy a potřeby a pomozte proměnit Olomouc ve prospěch studentů na dlouhá léta dopředu! Dotazník najdete zde.

  Akce z Pevnosti: Dny kosmonautiky i bilancování života v pandemii
  V příštích dnech se Pevnost poznání stane dějištěm hned dvou zajímavých událostí, které můžete sledovat v TV a online.
  • V pátek 16. dubna se na Pevnosti uskuteční natáčení zpravodajského pořadu SeČTeno. Hosty živého vysílání ČT24 budou od 8:40 osobnosti veřejného života, které zhodnotí uplynulý rok s pandemií. Pozvání přijali například rektor Jaroslav Miller, ředitel Vědeckotechnického parku UP Roman Jurečka, ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek, ředitel festivalu Academia Film Olomouc Jakub Ráliš, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek či primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Podrobnosti na Žurnálu
  • Šedesátileté výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru si pak o víkendu 17.–18. dubna připomene Pevnost v rámci online Dnů kosmonautiky a astronomie. Příznivci vesmíru a nejnovějších vědecko-technických objevů se mohou těšit na přednášky odborníků, podcasty i soutěž. Více na webu Pevnosti.

  Víte, že...
  • ...na UP funguje iniciativa studentů a vědců Lovci kachen? Bojují s dezinformacemi okolo covidu-19.
  • ...proděkanka PdF Petra Šobáňová získala cenu Edwina Ziegfelda za mezinárodní přínos v rozvoji uměleckého vzdělávání?
  • ...Botanická zahrada PřF UP má od pondělí otevřeno a kvete to v ní jedna báseň?
  • ...olomoučtí entomologové se podílejí na mapování evoluce kovaříků – brouků, jejichž linie sahá až do dob dinosaurů?
  Na UP jich působí přes třicet a i díky nim se během roku stále něco děje. Svou základnu mají ve Studentském klubu UP na Zbrojnici a jsou nedílnou součástí univerzitního života, pořádají populárně-vzdělávací akce, starají se o kulturní potěchu, šíří osvětu v mnoha oblastech a ve velkém se zapojují také do dobrovolnické činnosti. Mnohé z nich přitom nezahálí ani během těchto podivných koronavirových časů.

  Seznamte se s nimi v pravidelném seriálu. Třeba vás aktivity některé organizace zaujmou natolik, že se k ní s radostí přidáte – ať už nyní, nebo v době, kdy se UP vrátí do zaběhlých kolejí plných studentského ruchu.

  Předchozí díly: I, II, III, IV, V

  BOSS
  BOSS alias Bohemistický spolek studentů se snaží vytvářet prostor setkávání v rámci Katedry bohemistiky FF UP i mimo ni. V normálních časech to znamenalo pořádání autorských čtení (Počet), site-specific čtení poezie (Básně někde), promítání (V hlavní roli) i prostých posezení nebo tradičního pasování prváků. V současně době se snažíme být aktivní alespoň online. Připravili jsme hodnocení distanční výuky na naší katedře, pravidelně pořádáme online herní večery a v březnu jsme spustili projekt Básně někde doma, kam nám lidé mohou posílat své vlastní site-specific čtení.
  Mini SPOT Olomouc
  Mini SPOT Olomouc (=Student Platform of Occupational Therapy) je teprve druhým spolkem ergoterapeutů v ČR. Zaštiťuje a podporuje nás studentská organizace SPOT Europe. Jejím cílem je mezinárodní spolupráce, sbližování studentů, pořádání odborných konferencí, rozšiřování povědomí o oboru, podpora studentů a další. V Olomouci prozatím plánujeme znalostní kvíz pro spolužáky, rozšiřujeme informace o možnosti studia ergoterapie na naší univerzitě, komunikujeme jak se zájemci o studium, tak se svými spolužáky i vedením, abychom pomohli našemu novému oboru postavit se na nohy. Mezinárodní aktivity si necháváme na vhodnější dobu, stejně tak jako akce pro širokou veřejnost přibližující naši profesi nebo naše pacienty.

  Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
  naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

  facebook
  instagram
  twitter
  youtube