Akademický týden Univerzity Palackého připomíná znovuobnovení Univerzity Palackého v Olomouci v roce 1946, kdy se 21. února rozezněly na počest této události zvony všech olomouckých kostelů. Univerzita pravidelně v tomto termínu pořádá řadu kulturních, vědeckých a společenských aktivit, na něž je zvána i veřejnost. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se letos odehraje jen několik z nich. Nadto jsme pro vás ale připravili hned několik novinek a dárků. Těšit se tak můžete na nový web plný univerzitních videí, originální tapety pro váš mobil a počítač nebo motivační videa, která vám pomohou se v nevlídné době na svět dívat zase o něco pozitivněji.

15.–18. února

Daruj krev s rektorem

V rámci tradičního Akademického týdne proběhne další ročník výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá. Ta si klade za cíl již desátým rokem podporovat a propagovat bezplatné dárcovství krve – v roce 2021 o tolik potřebnější. Během týden trvající akce vyzýváme všechny studenty a zaměstnance Univerzity Palackého, aby přišli darovat to nejcennější, co mají – svou krev, a letos poprvé nejen v Olomouci! Více na www.daruj.upol.cz.

15.–21. února

Čestná uznání a ceny rektora UP: zveřejnění výsledků

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci ocenil autory odborných publikací z řad akademických pracovníků a úspěšné studenty za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2020. Tradiční slavnostní ceremoniál pro oceněné se bohužel nemůže uskutečnit kvůli opatřením v souvislosti s pandemií covid-19. Výsledky jsou proto zveřejněny pouze online. Přečíst si můžete také článek, ve kterém najdete nejen podrobnější prezentace výsledků, ale také video s gratulací rektora UP Jaroslava Millera.

15.–21. února

UPstream – spuštění nové platformy pro záznamy, videa a streamy

S novým semestrem spouští oddělení komunikace UP webovou platformu pro sdílení a archivaci videoobsahů napříč univerzitou a jejími součástmi. Motivací pro vznik webu byla nejen potřeba uživatelsky přehledné databáze videí a záznamů z nejrůznějších akcí, které se v této době snaží kompenzovat osobní kontakt, ale také možnost vyhledávání v archivu videí dle témat a klíčových slov či možnost streamu živých přenosů.
Web je dostupný na adrese www.upstream.upol.cz.

15. února

Hospodský kvíz online – UP speciál

Ať už jste nebo nejste fanoušky vědomostních klání, nenechejte si ujít speciální díl zábavného kvízu, který pro vás připravilo oddělení komunikace. Téma je jasné – Univerzita Palackého a Olomouc. Stačí si kvíz spustit doma na počítači, tabletu nebo chytré televizi, a to na odkazu níže. A kdyby vám to bylo málo, ve středu 17. února dostanete prostřednictvím Newsletteru UP přístup k dalším dvěma kvízům. Rodinnému na téma Disney a také kvízu nejen pro cestovatele na téma Hlavní města. Odkaz na UP kvíz najdete zde (heslo: e858446fc3). Kvíz je dostupný do 12. března.

19. února | 16:00

UPsolvent Kateřina Pešatová: Kultura není nadstavba, kultura je základ (online přednáška)

Devátou přednášku z cyklu UPsolvent pronese Mgr. Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje. V online přednášce nás seznámí jak se svým pohledem na oblast kultury, tak se svou profesní a kariérní zkušeností po absolutoriu, která zahrnuje marketing pro státní lázně, píšícího regionálního novináře, kurátora výstav, editora publikací, památkovou péči, tvorbu dotačních řízení, mapování kulturních a kreativních průmyslů, podporu neziskové kultury, řízení příspěvkových organizací v kultuře či propojování kulturních a kreativních průmyslů se sbírkotvornými institucemi. Cyklus přednášek UPsolvent je součástí absolventské strategie Univerzity Palackého, která zahrnuje rozvoj programu pro absolventy a sdílení profesních zkušeností našich absolventů. Přednáška bude dostupná na adrese avp.upol.cz/stream.

21. února | 15:00

Zvony olomouckých kostelů

Úderem 15. hodiny se rozezvučí zvony olomouckých kostelů (sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava). Tradičně tím připomenou událost, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě. Letos si tak připomínáme 75. výročí znovu obnovení olomouckého vysokého učení. Více o historii Univerzity Palackého najdete zde.