Vědci objevili na kůži delfína nový druh sinice, do výzkumu se zapojili i odborníci z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UP

Čtvrtek 9. prosinec 2021, 14:00

Olomouc (9. prosince 2021) Nový druh sinice objevil na kůži delfínů skákavých mezinárodní tým vědců, který analyzoval vzorky z nánosu mikroskopických organismů žijících na těle těchto kytovců. Nový druh sinice dostal název Komarekiella delphini-convector, což v češtině znamená společník na cestách delfína. Odborníci také zjistili, že tato sinice nemá nic společného se škodlivými toxiny, které byly v předchozích studiích u delfína skákavého nalezeny v játrech. V úvahu tedy připadá, že toxiny pocházejí ze sinic v řece. Tuto teorii ale bude nutné ještě potvrdit.

Výsledky výzkumu nánosu mikroskopických organismů, na kterém se společně s odborníky z USA a Austrálie podíleli vědci z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, publikoval prestižní časopis Phycologia.

Delfín skákavý (Tursiops truncatus) žije v mořích a oceánech tropického až mírného pásu. Tento druh delfínů se ale často objevuje také v ústí řek, kde je nižší koncentrace soli. Důvod, proč zavítá i do méně přívětivých vod, odborníci zatím neznají. „Někteří delfíni se dostanou i dále proti proudu, kde už řekou protéká prakticky sladká voda. To negativně ovlivňuje jejich metabolismus, protože je to pro delfíny nepřirozené prostředí. Delfíny skákavé lze běžně pozorovat například v St. Johns na Floridě ve Spojených státech,“ uvedl Petr Dvořák z katedry botaniky přírodovědecké fakulty.

Kvůli oslabené imunitě se pak na kůži delfínů postupně vytváří nános mikroorganismů. Rozrušují pokožku, což může mít za následek i smrt kytovce. Mezi mikroorganismy na kůži delfínů byly identifikovány také sinice, které jsou nechvalně známé produkcí mnoha škodlivých toxinů. Sinice vytváří tzv. vodní květy zejména v rybnících. „V játrech některých delfínů byly nalezeny právě toxiny sinic. Studie, na které jsme se podíleli, měla za cíl charakterizovat mikroorganismy z nárostů na tělech delfínů a ověřit, zda jsou zodpovědné za produkci toxinů nalezených v játrech delfínů,“ popsal výzkum Petr Hašler z katedry botaniky.

Odborníci proto odebrali vzorky mikroorganismů z kůže delfínů i ze vzduchu nad řekou, k čemuž použili speciální zařízení zavěšené na letounu Cessna. V obou vzorcích identifikovali stejný druh sinice. Pro její přesné zařazení byla získána sekvence celého genomu. Analýzy rekonstrukce evolučních vztahů a morfologie pomocí světelného mikroskopu následně ukázaly, že se jedná o nový druh sinice, který dostal název Komarekiella delphini-convector.

„Sekvence genomu a další biochemické metody byly použity pro stanovení složení toxinů. Analýza genomu potvrdila, že nový druh sinice produkuje několik druhů toxinů, ale žádný nekorespondoval s toxiny v játrech, které náležely mezi microcystiny a nodulariny. Jedná se tedy o toxiny, které se do těla delfínů pravděpodobně nedostaly z nárostů na pokožce, ale z řeky, kde se sinice produkující tyto toxiny vyskytují. Naše závěry bude nutné ověřit měřením dalších vzorků z delfínů,“ podotkl Petr Dvořák.

Problém nadprodukce sinic a jejich toxinů ve stojatých i tekoucích vodách se kvůli globálním změnám klimatu stupňuje. Sinicím prospívají vyšší teploty a také rostoucí koncentrace dusíku a fosforu ve vodě. „V prostředí s nadměrným množstvím dusíku a fosforu se sinicím velmi dobře daří. Výskyt sinic a jejich toxinů lze omezit snížením množství těchto látek v životním prostředí. Tato problematika je ale velmi složitá a zatím se nepodařilo najít uspokojivé řešení,“ dodal Petr Dvořák.

Kontaktní osoba:

Petr Dvořák | katedra botaniky