V prestižním Šanghajském žebříčku vyrovnala Univerzita Palackého historicky nejlepší umístění z loňska

Středa 19. srpen 2020, 16:23 – Text: OK

Olomouc (19. srpna 2020) – Celkem 501. až 600. místo ve světě a druhá pozice v republikovém srovnání vysokých škol. To jsou výsledky Univerzity Palackého (UP) v prestižním mezinárodním žebříčku vysokých škol Academic Ranking of World Universities 2020 (ARWU). Nejstarší moravská univerzita v něm vyrovnala své historicky nejlepší umístění, jehož dosáhla v loňském roce.

Umísťování Univerzity Palackého v Olomouci v globálních žebříčcích obecně ukazuje, že cesta, kterou jsme nastoupili, je úspěšná a jednoznačně vede k cíli. Skutečnost, že UP je v tomto prestižním žebříčku na druhém místě v ČR a v řadě oblastí je globálně konkurenceschopná, by pro nás měla být zavazující i do budoucna. To také nicméně znamená, že další postup si vyžaduje enormní úsilí celé akademické obce, a to především v oblastech, kde máme rezervy. Výsledek tedy vnímám jako plod naší společné dlouhodobé práce, ale zároveň jako závazek,“ uvedl k výsledkům rektor UP Jaroslav Miller.

ARWU, známý také jako Šanghajský žebříček, srovnává tisícovku světových univerzit, přičemž zohledňuje především jejich vědecký výkon. Stejně jako v minulosti mu vévodí Harvard University a svoje loňské pozice obhájily také druhá Stanford University a třetí University of Cambridge. V TOP 15 potvrdily svoji dominanci americké univerzity. Tuzemské vysoké školství reprezentuje sedm vysokých škol. Nejlépe si v hodnocení vede Univerzita Karlova na 201. až 300. pozici. Na třetím místě za UP, která se v žebříčku umístila poprvé před čtyřmi lety, je stejně jako loni Masarykova univerzita (601.–700.).

V tuzemsku první místo v materiálových vědách a zemědělství

Šanghajský žebříček přináší také umístění jednotlivých univerzit dle různých oborů – přírodních věd, technických věd, věd o živé přírodě, lékařských věd a společensko-vědních oborů.

Významným indikátorem, který nám v rankingu pomohl zajistit druhou pozici v rámci tuzemských vysokých škol, byla zejména citovanost prací našich akademických pracovníků. Zároveň je potěšující, že v případě hodnocení výsledků některých oborů jsme se dostali v republice až na první pozici, a to v oblasti Věda o materiálech a inženýrství a v oblasti Zemědělské vědy, kde sdílíme první místo s Univerzitou Karlovou. To potvrzuje kvalitu vědecké práce na naší univerzitě a patří za to poděkování všem, kteří se o tyto výsledky zasloužili,“ doplnila prorektorka pro strategické plánování a kvalitu UP Hana Marešová.

V nové kategorii Věda o materiálech a inženýrství je UP ve světě na 301. až 400. pozici. V zemědělských vědách je ve světové konkurenci dokonce na 151. až 200. místě. Ve fyzice zaujímá UP ve světě 201. až 300. místo, v republikovém srovnání sdílí s ČVUT druhé místo za první Univerzitou Karlovou. Druhá pozice v tuzemském porovnání olomoucké univerzitě patří i v chemii, ve světě jí v tomto oboru náleží 401. až 500. místo. V ekologii si UP ve světovém srovnání meziročně polepšila o 100 příček, nyní figuruje na 301. až 400. pozici. Celkem 401. až 500. místo jí patří i v biologických vědách a oboru Veřejné zdraví, v nichž v ČR zaujímá druhé dělené místo za UK. Stejnou pozici v globálním srovnání má UP i v oboru Farmacie a farmaceutické zdraví, kde je v ČR třetí za Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou.

Historie vůbec prvního mezinárodního žebříčku vysokých škol sahá do roku 2003. Prvotní analýzy probíhaly na Šanghajské univerzitě, od roku 2009 data zpracovává společnost Shanghai Ranking Consultancy. ARWU patří společně s QS World University Rankings a THE World University Rankings do trojice nejvýznamnějších hodnocení, které porovnávají kvalitu vysokých škol na základě několika ukazatelů včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science i citačního ohlasu publikací. Sleduje mimo jiné také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet nobelistů spjatých s danou institucí.