Univerzita v prestižním hodnocení drží pozice. Nejvíce si polepšila ve výzkumu

Ilustrační foto: Gabriela Knýblová
Úterý 8. září 2020, 8:03 – Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého se v prestižním mezinárodním žebříčku vysokých škol THE World University Rankings 2021 umístila na 601.–800. pozici. Potvrdila tak své postavení z předchozích let. V tuzemském srovnání sdílí s Masarykovou univerzitou druhé místo za Univerzitou Karlovou, která obsadila stejně jako loni 401.–500. pozici.

Z pěti sledovaných oblastí si olomoucké vysoké učení nejlépe vede v kategorii Mezinárodní prostředí, kde skončila na 432. místě.

„V letošním roce se nám zatím ve všech sledovaných žebříčcích, tedy i v THE, daří udržet si loňské pozice. Aniž bychom nějak přeceňovali význam těchto výsledků, které je nutné chápat v širším kontextu, to svědčí o určitém trendu stabilizace výkonu našich zaměstnanců, jimž za to patří opět poděkování. Jako pozitivní vnímám zejména zlepšení oproti loňskému roku ve výzkumné produktivitě i v příjmech z vědy a výzkumu, což jsou pro nás významné parametry vzhledem k tomu, že do budoucna jsme nuceni hledat cesty větší nezávislosti na (zejména) evropských dotačních programech,“ uvedla k výsledkům prorektorka pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.

Nejstarší moravská univerzita figuruje v hodnocení pošeté. V letošním vydání si stejně jako Univerzita Karlova a Masarykova univerzita udržela své postavení ve světovém i tuzemském srovnání. České vysoké školství v žebříčku „zastupuje“ 18 vysokých škol, mezi tisícovku nejlepších světových univerzit se dostala ještě Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

THE World University Rankings sledované indikátory dělí do pěti oblastí: mezinárodní prostředí, citace, výuka, výzkum a spolupráce s průmyslem. UP si meziročně zlepšila své postavení v kategorii Výzkum, kde poskočila z 681. na 572. pozici a obhájila v tuzemsku třetí pozici za Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou.

Tradičně velmi dobře si UP stojí v citacích, kde dosáhla skóre 49,5 oproti 46,9 v minulém roce. Z tuzemských univerzit v této oblasti lepší výsledek zaznamenala pouze Univerzita Karlova (skóre 56,3). Například Jihočeská univerzita má skóre 40,4 a Masarykova univerzita 33,9. Zbytek tuzemských univerzit nedosáhl ani na hranici 30.

Žebříček, který patří mezi tři nejuznávanější globální žebříčky univerzit a vysokoškolských vzdělávacích institucí, vydává od roku 2010 britský list Times Higher Education. Vévodí mu University of Oxford následovaná Stanford University a Harvard University. Například sousední Polsko má v žebříčku 19 univerzit, Slovensko šest, Maďarsko devět a Německo 48. Podrobné informace jsou dostupné zde.