Univerzita potřetí ocenila dobrovolníky

Ocenění dobrovolníci s Tatianou Matulayovou (vpravo). Foto: Martin Višňa
Pátek 25. říjen 2019, 12:28 – Text: Martin Višňa

Osm barevných skleněných andělů našlo své majitele. V Kapli Božího Těla v Uměleckém centru UP je obdrželi ti, kteří neváhají svůj volný čas a energii věnovat potřebným. Mezi letošními laureáty Ceny rektora za zásluhy v oblasti dobrovolnictví je organizátorka Výletů do mikrosvěta nebo pohádkový dědeček.

„Z toho, že se na univerzitě najdou lidé, kteří nezištně pomáhají svému okolí, mám nejen já, ale troufnu si říci, že i celá akademická obec velkou radost. Aktuální společenská situace není těmto věcem příliš nakloněna, já ale každého dobrovolníka vnímám jako hrdinu současnosti,“ přivítal přítomné v barokním prostoru prorektor Petr Bilík, který zároveň ubezpečil, že univerzita bude i do budoucna podporovatelem těchto idejí.

Předávání cen se ujala garantka Dobrovolnického centra UP a vedoucí katedry křesťanské sociální práce CMTF Tatiana Matulayová a Vojtěch Vodseďálek, který centrum vedl. První poděkování za odvedenou práci a potlesk tak patřily právě jemu. Pak již přišly na řadu jednotlivé kategorie dobrovolnických cen.

„Nestála bych tady, kdybych nedostala úžasnou příležitost od Arcidiecézní charity Olomouc. Tam se neustále velmi ráda vracím, mimo jiné za úžasnými lidmi, se kterými jsem dosud nezažila žádný nepříjemný den. Naopak dny s nimi byly pro mne další motivací k dobrovolnické činnosti,“ uvedla studentka přírodovědecké fakulty Veronika Hypšová, jež se zabývá globálním rozvojovým vzděláváním a například seznamuje veřejnost s životem na Haiti.

Veronika Chvojková z fakulty tělesné kultury byla oceněna mimo jiné za vzdělávací program pÁPÁ hrátky, který prostřednictvím pohádkových příběhů a doprovodných aktivit seznamuje předškoláky se světem lidí s postižením. Cenu obdržela také Veronika Špalková, kolegyně vloni oceněné Nely Chudové z projektu Vánoce pro všechny. Mimo projekt se zajímá například i o potřeby v léčebnách dlouhodobě nemocných.

V kategorii Kultura byla vyhlášena nejlepší dobrovolnicí Eliška Palečková z organizace DW7, kategorii Věda ovládla Roksolana Ilnycka, prezidentka spolku UP Crowd, organizující mimo jiné popularizační přednášky. „Nebýt Roxi, náš spolek by nevzkvétal tak, jak se to daří. Ptali jsme se jí, jak všechno může stíhat, odpověděla, že jednoduše – nestíhá. Je to úžasná prezidentka,“ řekl při přebírání ceny za nepřítomnou laureátku Tomáš Komárek.

Dalším oceněným byl Lukáš Mada z přírodovědecké fakulty, který mimo jiné přibližuje seniorům informační technologie. V kategorii Děti a mládež pak cenu rektora obdržel David Krajíček, který se zaměřuje na doučování dětí či trávení času s dětmi v sociálně slabších a pěstounských rodinách. Posledního barevného anděla pak převzal za celoživotní přínos „pohádkový dědeček“ Květoslav Koudelný, který pravidelně dochází do školky v Tovéři a připravuje ve spolupráci s její ředitelkou programy pro děti. „Můj vnuk by to ohodnotil asi takto: Dědo, hustý! Já si také myslím, že je to hustý,“ komentoval ocenění student Univerzity třetího věku.

Slavnostní večer v Kapli Božího Těla zpestřili krátkým hudebním vystoupením Radka Dušková a Peter Gábor z divadelního spolku Nabalkoně.

Oceněním nejlepších dobrovolníků vyvrcholil třídenní program letošních Dnů dobrovolnictví. Během nich měli zájemci možnost navštívit některé neziskové organizace, jako například Arcidiecézní charitu Olomouc, a nahlédnout do jejich činnosti. Více než dvacet neziskovek a studentských spolků prezentovalo možnosti zapojení dobrovolníků už při zahájení letošního roku akce ve Studentském klubu ve Zbrojnici.

Součástí letošních Dnů dobrovolnictví bylo také diskuzní setkání nazvané Spolupráce ve vysokoškolském vzdělávání. Jeho cílem bylo zhodnotit dosavadní spolupráci pořádající katedry křesťanské sociální práce, jejích studentů a organizacemi z praxe a pobavit se o dalších možnostech jejího rozvoje. Setkání se zúčastnila mimo jiné ředitelka právní sekce Kanceláře veřejného ochránce práv Petra Zdražilová, zastoupeny byly organizace jako Spolu Olomouc nebo Klíč – centrum sociálních služeb.

Laureáti Ceny rektora za zásluhy v oblasti dobrovolnictví 2019

kategorie Mezinárodní spolupráce