Univerzita Palackého přivítá na Českých akademických hrách až 1400 sportovců

Pondělí 30. srpen 2021, 12:45

Olomouc (30. srpna 2021) Nejen olomoucká sportoviště se ve dnech 2. až 7. září stanou dějištěm 19. ročníku Českých akademických her, během nichž poměří síly ve dvaadvaceti sportech studenti vysokých a vyšších odborných škol z celé České republiky. Organizátoři her z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UP) očekávají účast až 1400 sportovců.

O medaile a titul Akademický mistr ČR / Akademická mistryně ČR se bude bojovat v atletických a plaveckých disciplínách, ve fotbalu, florbalu nebo také třeba v orientačním běhu, frisbee či šermu. Ústředním místem her bude Sportovní hala UP, soutěžit se ale bude například i v Aplikačním centru BALUO, v Čajkaréně, na Andrově stadionu, dále také v lukostřeleckém areálu v Prostějově nebo ve Ski areálu Hlubočky.

„Počet přihlášených sportovců nás těší. Je to o něco více, než jsme předpokládali. Jednak jsme totiž nevěděli, jaký vliv bude mít na účast termín na konci léta, kdy se rozbíhají sportovní soutěže a některé kluby nechtějí své hráče uvolňovat, a jednak co s účastí udělá epidemie covidu-19,“ uvedl předseda organizačního výboru akademických her, proděkan FTK UP pro rozvoj a vnější vztahy Pavel Háp.

Dodal však zároveň, že s proticovidovými opatřeními je vlastně situace nejistá stále. „Co se týká účasti nejen sportovců, všichni účastníci her se musejí prokázat dokladem o očkování proti covidu-19, negativním testem nebo potvrzením o prodělaném onemocnění podle aktuálně platných pravidel daných Ministerstvem zdravotnictví ČR. S ohledem na minimalizaci kontaktů a na to, že jsme nevěděli, jaká opatření budou v době konání her platit, jsme také nakonec sáhli k tomu, že jsou téměř všechny soutěže jednodenní, a nepřipravovali jsme v podstatě žádný doprovodný program. Zkrátka jsme se rozhodli pro podobu, u které byla větší pravděpodobnost, že se bude moci uskutečnit,“ doplnil.

Jediným „nesportovním“ bodem programu her tak bude jejich slavnostní zahájení, na kterém se potkají zástupci Univerzity Palackého a dalších zúčastněných vysokých škol, České asociace univerzitního sportu (ČAUS), Národní sportovní agentury a představitelé regionu. Zahájení se uskuteční ve čtvrtek 2. září v 18 hodin v prostorách Uměleckého centra UP (v bývalém jezuitském konviktu).

Stěžejní jsou ovšem samotné sportovní soutěže, kde jistě nebude nouze o zajímavé výkony. „Řada přihlášených sportovců je reprezentanty České republiky a mají zkušenosti i z mistrovství Evropy a světa, nebo dokonce z olympiády. Co se týká naší univerzity, představí se většina sportovců zapojených ve Vysokoškolském sportovním centru MŠMT Victoria, mimo jiné oba naši olympionici z Tokia – plavkyně Barbora Janíčková a šermíř Jakub Jurka,“ přiblížil Vítězslav Prukner ze sportovně-technické komise.

Na posledních uskutečněných hrách v roce 2019 v Brně obsadila sportovní reprezentace Univerzity Palackého v celkovém pořadí škol čtvrté místo. O medailovou sbírku se jako již tradičně postarali zejména plavci, ploutvoví plavci a atleti, bodovali ale také například judisté nebo házenkářky.

České akademické hry, pravidelnou multisportovní soutěž pro studenty vysokých a vyšších odborných škol, kterou pořádá od roku 2002 Česká asociace univerzitního sportu, hostí Univerzita Palackého již potřetí. Hry se v Olomouci uskutečnily v letech 2005 a 2015, potřetí se měly vrátit v roce 2020, kvůli epidemii covidu-19 však byly odsunuty na letošní rok. Na organizaci her se vedle pořadatelů z ČAUS a FTK UP podílejí také další pracoviště Univerzity Palackého jako Správa kolejí a menz nebo Konferenční servis.

Aktuální informace o průběhu her můžete sledovat na jejich webu, facebooku nebo instagramu.

Kontaktní osoba:
Kristýna Navrátilová | Oddělení pro rozvoj a vnější vztahy