Univerzita má před sebou „supervolební“ rok

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
Pátek 6. leden 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Volby rektora, pěti děkanů i členů „velkého“ akademického senátu budou patřit k hlavním událostem, které v tomto roce čekají Univerzitu Palackého. Změní se i složení některých fakultních senátů.

O novém rektorovi Univerzity Palackého pro roky 2018–2022 rozhodne na podzim celouniverzitní akademický senát. Případnou kandidaturu bude moci proměnit i současný rektor Jaroslav Miller, kterému v lednu příštího roku skončí teprve první funkční období.

Nejvyššího představitele vybere do svého čela v letošním roce také pět fakult. Už na konci ledna zvolí nového děkana senátoři fakulty zdravotnických věd. Jediným kandidátem je Jaroslav Vomáčka, jehož první děkanské období se uzavře o měsíc později. Ve druhé polovině roku budou moci o znovuzvolení usilovat také děkani přírodovědecké a pedagogické fakulty Ivo Frébort a Čestmír Serafín. Změnu ve vedení zcela jistě přinesou naopak volby na FF a FTK. Jejich současným děkanům Jiřímu Lachovi a Zbyňku Svozilovi končí druhé funkční období, kandidovat už proto nemohou.

Nového rektora zvolí Akademický senát UP už v novém složení. Jeho noví členové budou známi po volbách, které se uskuteční v dubnu na všech osmi fakultách. „Volby by měl vyhlašovat nově zvolený senát v průběhu června,“ upřesnil předseda AS UP Jiří Langer.

Na jaře se budou volit také senáty fakult přírodovědecké, pedagogické, filozofické a fakulty tělesné kultury, na konci roku si vybere nové fakultní senátory akademická obec CMTF.

Zpět