Univerzita děkuje všem, kteří se podílejí na zvládání epidemie

Koláž: Žurnál UP
Pondělí 21. prosinec 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

V průběhu letošního roku prokázali studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého nezměrnou ochotu a sílu pomoci v boji s epidemií onemocnění covid-19, která ovládla veškerý život. Na jaře byli studenti, akademici či vědci mezi prvními, kdo nabídl pomocnou ruku a v nemalé míře se do zvládání krize zapojili i během současné vlny epidemie. Akademický senát UP všem za jejich úsilí děkuje.  

Zástupci osmi fakult univerzity všem studentům, akademikům, vědcům, lékařům a dalším univerzitním zaměstnancům, kteří se na zvládání epidemie podílejí, vyjádřili podporu a poděkovali v usnesení, které přijali na závěr letošního posledního zasedání. Zároveň, jak zdůraznil předseda AS UP Michal Malacka, by tímto chtěli vyzvat jednotlivé fakulty a univerzitní pracoviště, aby snahu dotčených také podpořily, případně ocenily.

„Přicházejí nejkrásnější svátky v roce a rád bych řekl jednu věc. Tyto Vánoce budou jiné, jiné než vloni. Při štědrovečerním stole bude letos více prázdných židlí. Buď budou prázdné, protože tam měl sedět někdo, kdo tuto nemoc nepřekonal, anebo protože dotyčný bude pomáhat v nemocnici nebo se jinak podílet na boji s epidemií,“ připomněl studentský zástupce lékařské fakulty Erik Juriš.

Epidemie koronaviru ovládla život v České republice na přelomu zimy a jara, přičemž během jarního nouzového stavu se ukázalo, jak velký lidský a technologický kapitál v univerzitách nebo v Akademii věd ČR tato země má. Prezenční běh Univerzity Palackého se tehdy přepnul do online režimu studenti a zaměstnanci vedle distanční výuky šili a distribuovali roušky a na 3D tiskárnách tiskly ochranné štíty, kterých byl tehdy nedostatek, také vyráběli dezinfekci. Studenti medicíny i nelékařských zdravotnických oborů se dobrovolně i v rámci nařízené pracovní povinnosti hlásili do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení po celé zemi i třeba na Slovensku, pomáhali i na infolinkách hygieniků. Na katedře psychologie filozofické fakulty fungovala psychologická poradna, duchovní a psychologickou pomoc nabídli i vyučující z cyrilometodějské teologické fakulty. Studenti sociální práce vypomáhali v sociálních zařízeních, budoucí učitelé zase hlídali a doučovali školáky, kteří náhle nemohli chodit do škol, řada lidí také pomáhala druhým například s obstaráním nákupů. Koordinace pomoci se chopilo Dobrovolnické centrum UP.

Koronavirus se stal nejhledanějším „nepřítelem“ v laboratořích Ústavu mikrobiologie a také Ústavu molekulární a translační medicíny, který se stal centrem testování pro celý region. A zaměřili se něj také například vědci v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů, kteří na jaře vyvinuli magnetické nanokuličky, které se staly důležitou součástí nové technologie testování na covid-19 vytvořené v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Když po letním rozvolnění epidemie udeřila druhou vlnou, představili zase odborníci z olomoucké lékařské fakulty nový typ testu a kloktací sadu pro samoodběr vzorku k vyšetření. Druhá, podstatně silnější vlna si opět vyžádala nasazení stovek studentů zdravotnických nebo učitelských oborů, přinesla ale také například výzvu DOBRO(TY): svačiny hrdinům, která podpořila zdravotníky i místní ekonomicky strádající podniky.

Tématu zvládání epidemie a pomoci ze strany Univerzity Palackého se věnuje mimo jiné i říjnové číslo magazínu Žurnál UP (ke stažení zde). Úvodní článek, který se ohlížel za jarní vlnou epidemie, má v titulku stále platná slova: „Na nás se můžete spolehnout“.

Zpět