Třídí pacienty, obsluhují linky. Studenti UP pomáhají, kde je třeba

středa 18. březen 2020, 11:26 – Text: OK

Olomouc (18. března 2020) Fakultní nemocnice Olomouc a další zdravotnická zařízení po celé Moravě, Krajská hygienická stanice v Olomouci nebo léčebný ústav Paseka, to jsou organizace, v nichž v těchto dnech pomáhají se zabezpečením provozu studenti Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci.

Budoucí lékaři se například starají o třídění pacientů před Dětskou klinikou Fakultní nemocnice Olomouc tak, aby malý pacient, u kterého není možné vyloučit infekci koronavirem, vstoupil do nemocnice jiným vchodem, a snížilo se tak riziko případného přenesení infekce na další pacienty. „Dobrý den, s čím vám mohu pomoci? Tato otázka vyšla z mých úst nejméně dvacetkrát. Cílem bylo získat cenné informace od rodičů nemocných dětí, na základě kterých jsme pacienty dle předem daných kritérií odesílali do patřičné laboratoře k léčbě. Věřím, že tento postup usnadní práci našim sestrám i lékařům. Děkujeme, že můžeme být součástí fungujícího týmu a poskytnout pomoc právě tam, kde je jí třeba,“ uvedla studentka 4. ročníku Všeobecného lékařství Kieu My Chau.

Vítanou pomocí jsou studenti také na olomouckém oddělení urgentního příjmu. Pětice posluchaček lékařské fakulty se střídá u obsluhy tamní nonstop linky. „Jsme taková primární triáž, třídění těch, kteří na urgent volají. Všichni se nejdříve dovolají k nám a my je buď přepojujeme dál, nebo vysvětlujeme situaci týkající se koronaviru,“ vysvětlila medička Jarmila Trumpešová.

Na urgentním příjmu pracuje také student třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář na fakultě zdravotnických věd Radek Kotzur. „Jsem zařazen jako sanitář a společně s dalšími plníme veškeré sanitářské činnosti: vozíme pacienty z ambulancí na vyšetření, jako je CT nebo rentgen, převlékáme postele a pomáháme na lůžkové části oddělení, dále například doplňujeme spotřební materiál, jako jsou dezinfekce, papírové utěrky a podobně. Celé oddělení k nám přistupuje s pochopením našich případných neznalostí,“ řekl.

Fakultní nemocnice Olomouc je za pomoc nejen studentů univerzity vděčná. „Všem, kteří nabízejí pomocnou ruku, bych chtěla moc poděkovat. Jedná se o studenty lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd, kteří pomáhají zdravotníkům zvládnout péči o naše pacienty. Studentům pedagogické fakulty a kantorkám ze zdravotnické školy, kteří jsou ochotni pomoci s hlídáním dětí našich zaměstnanců. I všem ostatním, kteří se jakkoliv snaží zapojit například šitím roušek nebo darovat našim vytíženým zdravotníkům zdravou svačinu. Jsem denně překvapována dobrosrdečností lidí. Drží nám všem pěsti, ať to zvládneme!“ napsala na sociálních sítích Petra Stejskalová, koordinátorka Dobrovolnického centra fakultní nemocnice.

Studenti zdravotnických oborů na Univerzitě Palackého vypomáhají nejen v Olomouci, ale často také v místě svého bydliště, například v Uherském Hradišti, Boskovicích nebo Vsetíně.

Zpět