Sdílet příběhy pomáhá: olomoucká teologická fakulta natáčí dokumenty o životě za covidu a hledá lidi ochotné přispět

Středa 31. březen 2021, 10:39 – Text: OK

Olomouc (31. března 2021) Zachytit životní příběhy obyčejných lidí během pandemie covidu-19 se rozhodla Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP). V pěti dílech dokumentárního cyklu dostanou slovo zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Cílem je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé musejí vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Tvůrci cyklu hledají protagonisty, kteří by se chtěli o svůj příběh podělit. Režie se ujme Markéta Kopejtková, která jako vedoucí výroby pracovala na pořadu Doktoři. Česká televize jej odvysílala v roce 2020.

„Hlavním cílem těchto videí je sdílení několika lidských osudů, které zasáhla pandemie covidu-19 a která se dotýká nás všech. Chceme lidem touto cestou pomoci. Ukázat jim, že se v těžké situaci nenacházejí sami, a dodat jim odvahu, aby nepropadali beznaději. Více než kdy jindy nám přijde důležité se neuzavírat, mluvit o problémech a ukazovat na ně,“ uvedla režisérka Markéta Kopejtková.

První díl: Klinika anesteziologie a resuscitace

Markéta Kopejtková se v polovině března rozjela s kamerou za prvním protagonistou úvodního dílu. Stal se jím docent František Duška, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. „Byl to pro mě milý a velmi přínosný rozhovor. Člověk si naplno uvědomí, o jak velmi kritickou situaci se jedná, jelikož je přímo mezi těmi, kteří s plným nasazením zachraňují lidské životy a kteří dělají vše, co je v jejich silách. Jejich nasazení obdivuji, a to nejen v této době,“ popsala dojem z prvního setkání Kopejtková.

Další díly cyklu chtějí dát prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům, lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání, a také těm, kterým na covid-19 zemřel někdo blízký. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích.

„Nejde nám o to lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z těchto subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ řekl děkan CMTF UP prof. Peter Tavel.

Hledáme protagonisty: zapojte se do natáčení

Pokud by téma a cíl natáčení oslovily protagonisty z řad veřejnosti, je potřeba stručně popsat, jak jim covid-19 zasáhl do života, a tyto podklady zaslat do poloviny dubna Janě Cohlové z Institutu sociálního zdraví CMTF UP na e-mailovou adresu jana.cohlova@oushi.upol.cz.

Režisérka Markéta Kopejtková

- studuje psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií

- spolupracuje s Institutem sociálního zdraví CMTF UP na kvalitativním výzkumu v oblasti zdraví – metoda DIPEx:

- spolupracuje s Českou televizí, Akademií věd ČR a jinými vědeckými institucemi:

• režijní spolupráce u pořadu Doktoři (ČT)
  • naučný pořad pro děti o vědě ve spolupráci s AV ČR: Lovci záhad (ČT)
  • docusoap z prostředí nemocnic tří špičkových pracovišť v ČR: Doktoři (ČT)
  • docusoap o životě světských: Světský (ČT)
  • dětský pořad o legendách české vědy, historie a průmyslu v rámci výstavy EXPO 2015: Lovci záhad – země příběhů

Kontaktní osoby:

Příběhy je možné zasílat:

Jana Cohlová ǀ Institut sociálního zdraví (OUSHI)