Rektorát se po 30 letech dočká nové fasády

Foto: Vojtěch Duda
Středa 19. duben 2023, 12:11 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Špatný technický stav fasády budovy Rektorátu UP na ulici Křížkovského 8 si po třiceti letech vyžádal rekonstrukci. Opravy začnou koncem dubna, hotovo by mělo být v polovině srpna. Omezení pro pracující, studující i návštěvy by měla být minimální.

„Budou se rekonstruovat dvorní fasády i celá fasáda do přilehlé ulice. Veškeré vstupy do budovy zůstanou po dobu rekonstrukce funkční, pouze v době montáže lešení budou některé vstupy z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřeny,“ upřesnil vedoucí technického odboru rektorátu Vojtěch Gren. Důvodem oprav je špatný technický stav fasády. Předpokládané náklady na stavbu jsou 16 milionů korun, zhotovitel stavby byl vybrán v rámci otevřeného výběrového řízení.

„Tato investice řeší odstranění havarijního stavu některých částí fasád, které nebyly v posledních třiceti letech opravovány, včetně soklových částí degradovaných zemní vlhkostí, a zajistí zlepšení technického stavu exponovaných částí fasád zhruba na dalších zhruba 30 roků,“ doplnil Gren s tím, že rekonstrukce bude spočívat v restaurování štukových, pískovcových a kovářských prvků, dojde také k opravě zvětralých částí fasád a budou provedeny kompletní nové nátěry.

Předpokládaná barevnost nové fasády bude v kombinaci různých odstínů šedé, definitivně ale musí být po provedení průzkumů a sejmutí vzorků odsouhlasena orgány památkové péče, protože se jedná o památkově chráněnou budovu v památkové zóně města.

Obdobná rekonstrukce památkově chráněné budovy Univerzity Palackého byla dokončena v loňském roce na objektu pedagogické fakulty „Albínka“ v nádvoří budovy Purkrabská 2 a 4. V budoucnu se pak plánuje rekonstrukce uličních fasád objektu Zbrojnice na Biskupském nám. 1.

Historie budovy Rektorátu UP, Křížkovského 8

Rektorát obnovené univerzity byl nejprve situován v patře vily čp. 593, třída Spojenců 14, postavené v roce 1921 Spolkem moravských cukrovarníků. Odtud byl přestěhován do proboštské rezidence olomoucké kapituly. Barokní rezidenci začal stavět roku 1678 probošt Jan František sv. pán Poppen. Zadní reprezentativní křídlo dnešního rektorátu dokončil probošt František Ferdinand hrabě Oedt v roce 1729. Slavnostní sál v jeho patře je vyzdoben freskou Rodina Dáreia III. před Alexandrem Velikým, namalovanou ve 2. polovině roku 1730 Karlem Františkem Tepperem. Novorenesanční rizalitové vstupní průčelí s erbem probošta Viléma sv. pána ze Schneeburgu, završené tympanonem s akroteriemi, vzniklo v roce 1874 podle návrhu Franze Kottase. V ostatních částech čtyřkřídlé rezidence sídlí filozofická fakulta a univerzitní technické a provozní zázemí. Pro univerzitu byla rezidence opakovaně upravována, poprvé včetně podkroví už v letech 1948–1951.

(Leoš Mlčák in Univerzita v Olomouci 1573–2013)