Přístroji, který vznikl na Univerzitě Palackého, zajistí cestu do praxe nová spin-off společnost

Pátek 6. srpen 2021, 13:01 – Text: OK

Olomouc (6. srpna 2021) ­Univerzita Palackého (UP) v Olomouci učinila významný krok pro komercializaci čtvrté generace Mössbauerových spektrometrů – přístrojů pro analýzu materiálů s obsahem železa či oxidů železa, které vyvinuli zdejší vědci. O výrobu, prodej i servis zařízení se nadále postará soukromá spin-off společnost Iron Analytics na základě licenční smlouvy o užívání know-how. Univerzita mimo jiné získá podíl z každého prodaného přístroje, jehož průměrná cena činí zhruba půl milionu korun.

Společným cílem univerzity i nově vzniklé spin-off společnosti je zefektivnit komercializaci Mössbauerových spektrometrů čtvrté generace. Univerzita je původcem myšlenky a technického řešení spektrometrů, ale není jejím posláním přímo zajišťovat a rozvíjet jejich výrobu a prodej. Pro přenos výsledků výzkumu do praxe jsou mnohem vhodnější spin-off společnosti. Přestože v tuzemsku se v porovnání se zahraničím rozšiřují zatím pomalu, jsou jednou z nejúčinnějších cest, jak zajistit transfer znalostí z akademického prostředí do praxe,“ uvedl ředitel Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN UP Pavel Banáš, který licenční smlouvu za univerzitu podepsal. Mössbauerovy spektrometry čtvrté generace totiž byly vyvinuty právě v tomto vědeckém centru.

Na základě transparentní licenční smlouvy, které předcházela externě zpracovaná studie proveditelnosti, dohoda o střetu zájmů i znalecký posudek na cenu licence, můžeme využívat know-how univerzity. Tedy vyrábět, prodávat a opravovat Mössbauerovy spektrometry čtvrté generace. Jestliže se univerzitě dosud dařilo prodat pár kusů přístroje za rok, domníváme se, že po zahájení komerčních aktivit naší spin-off společnosti se budeme moci dostat na daleko vyšší čísla, minimálně desítky ročně,“ uvedl jeden ze zakladatelů Iron Analytics Roman Jurečka.

Mössbauerův spektrometr je laboratorní přístroj, který se v současné době používá na univerzitách a ve výzkumných organizacích. Slouží k analýze materiálů, které obsahují železo nebo oxidy železa. „Mössbauerova spektrometrie zatím nachází uplatnění především v oblasti nanotechnologií, ale například i ve farmacii, archeologii či mineralogii. My chceme přístroje zavést mnohem výrazněji do průmyslu, zejména do oblasti řízení kvality. Věřím, že budeme úspěšní a můžeme inspirovat další vědce na Univerzitě Palackého,“ uvedl jednatel společnosti Iron Analytics a původce know-how Jakub Navařík. Společnost Iron Analytics je takzvaný nepravý spin-off bez vlastnického podílu instituce.

První Mössbauerův spektrometr byl na Univerzitě Palackého vyvinut v roce 1993 pro potřeby zdejších výzkumníků. Pro komerční účely byla nabídnuta další generace přístroje o několik let později. Zhruba před deseti lety vyvinul Jakub Navařík třetí generaci v rámci své dizertační práce a spolu s kolegy se více zaměřil na komercializaci přístroje. Vylepšenou čtvrtou generaci, která je předmětem licence, vytvořil letos. Mössbauerovy spektrometry olomouckého původu lze v současné době najít na univerzitách a ve výzkumných institucích v USA, Číně, Jižní Koreji, Německu, Polsku, Francii, Jihoafrické republice a dalších zemích.

Vědeckotechnický park UP (VTP UP) eviduje jednu pravou spin-off společnost, tedy společnost s přímou majetkovou účastí univerzity. Jedná se o RRR Centrum – Centrum léčby bolestivých stavů a pohybových poruch, spol. s r.o. Pokud jde o nepravé spin-off společnosti bez majetkové účasti instituce, za účelem komercializace duševního vlastnictví UP vzniklo v minulosti dalších šest subjektů. „Nově vzniklá společnost Iron Analytics je však první svého druhu, neboť se přímo hlásí k označení spin-off UP,“ uvedl Petr Suchomel z VTP UP.

Kontaktní osoby:

Pavel Banáš | ředitel CATRIN