Prestižní výroční přednášku Univerzity Palackého pronese Dana Drábová

Úterý 25. říjen 2022, 9:03

Olomouc (25. října 2022) – Dana Drábová, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pronese 3. listopadu v 17 hodin na Univerzitě Palackého v Olomouci výroční přednášku. Tu organizuje UP jednou ročně k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera. K jejímu přednesení bývá oslovena významná česká či zahraniční osobnost.

Dana Drábová vystoupí v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého s přednáškou na téma Jaderná energie ve službách člověka. Slova jaderný, radioaktivita, záření vyvolávají v lidech skoro automaticky představu jaderných zbraní, reaktorů v jaderných elektrárnách, radioaktivního odpadu a následně představu neurčitého počtu vyvolaných rakovin. Jestliže lidé o záření vůbec přemýšlejí, pak v naprosté většině případů spíše s obavami než se snahou tomuto jevu a jeho přínosům a rizikům objektivně porozumět,“ upozorňuje absolventka Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Jak dodává, za pouhé jedno století se lidé naučili jadernou energii široce zkoumat a využívat. Dnes bychom se bez těchto znalostí stěží obešli. Nejviditelnějším a nejdiskutovanějším výsledkem jejich využití je opravdu odhalení možnosti získávat obrovskou energii ukrytou v jádře atomu. Méně už se ale mluví o tom, že ještě větší přínos přineslo používání radiační a jaderné techniky v medicíně, průmyslu, zemědělství a dalších oborech. Jaderná energetika je v řadě zemí včetně ČR spolehlivým nízkoemisním zdrojem elektřiny,“ připomíná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a naznačuje tak, o čem bude na akademické půdě hovořit.

Tradice přednášek k poctě J. L. Fischera se datuje od roku 1994, kdy byla poprvé přednesena při příležitosti 100. výročí jeho narození. Uskutečňuje se jednou ročně, zpravidla v listopadu, jako projev ocenění významu osobnosti významného filozofa a sociologa, který se stal rektorem Univerzity Palackého v roce 1946. V čele školy stál tři roky, v letech 1949–1950 byl pak jejím prorektorem.

Tematicky bývají tato prestižní akademická vystoupení zaměřena na zásadní badatelské problémy ve společenském kontextu. V minulosti přednášku pronesli mj. teolog Tomáš Halík, právnička a soudkyně Eliška Wagnerová, neuropatolog František Koukolík, filozof a překladatel Karel Floss, někdejší předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová nebo fyzikální chemik a předseda Učené společnosti ČR Pavel Jungwirth. Přehled všech přednášejících najdete zde.

Přednáška Dany Drábové se uskuteční 3. listopadu v 17 hodin v aule Pedagogické fakulty UP na Žižkově náměstí v Olomouci. Je určena nejširší veřejnosti a vstup na ni je volný.