Porota Prague Science Film Festu vybrala nejlepší dokumenty o vědě. Vítěz mezinárodního festivalu si odnesl cenu 10 tisíc amerických dolarů

Pondělí 23. říjen 2023, 9:33

(Praha, 20. října 2023) - Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest, který se od 16. do 19. října konal v kampusu České zemědělské univerzity (ČZU), zná své vítěze. Objektivy kamer, které se ucházely o pozornost odborné poroty, zamířily nejen do nitra lidského těla, ale i hluboko pod zem nebo zaostřily na detailní složení naší stravy. Do prestižní filmové přehlídky se letos přihlásilo rekordních 1680 filmů, nominováno bylo 11 z nich.

V mezinárodní soutěži zvítězil snímek o fascinujícím životě v půdě Planet Soil (Svět pod zemí). “Díky detailním záběrům se nám představuje dosud nepoznaný a záhadný svět, který často přechází nezpozorován. Tento dokument je jistě klenotem, který si zaslouží ocenění za svou jedinečnost a vizuální krásu,” shodla se porota soutěže.

Diváky z řad studentů zaujala městská divočina

Studentská porota si za svého favorita vybrala film Planeta Praha. Ten odhaluje rozmanité druhy rostlin a živočichů v městském prostředí, zvýrazňuje jejich schopnost přizpůsobit se urbanizaci a poukazuje na dopady klimatických změn. Porotu zaujala jeho mimořádně působivá vizuální stránka a cenný příspěvek k povědomí o městské divoké přírodě.

Hlavní cenu Grand Prize a odměnu 10 tisíc amerických dolarů si odnesl snímek Archa zapomnění (Arc Of Oblivion), který si pokládá hluboké existenciální otázky s humorem a jedinečným hravým filmovým jazykem. A klade si otázku, zda existuje něco jako dokonalý archiv, který by odolal zubu času.

Čestné uznání si odnesl také unikátní snímek Usměj se a zamávej (Smile and Wave), který diváky originálním způsobem přiblížil k přírodě a základním lidským otázkám.

Festival se zeptal, jak jsme na tom se zdravím?

Hlavním motivem filmového festivalu byla preventivní zdravotní péče v souvislosti s fyzickou a psychickou kondicí, ale i životním prostředím. Letos se zúčastnilo 1305 návštěvníků. Večerní ceremoniál a předávání cen v pražském kině Přítomnost moderoval olympionik Aleš Valenta, který publikum doslova rozpohyboval.

Mám velkou radost, jaký zájem o dokumentární filmy lidé na Suchdole ukázali. To se projevilo nejen na počtu návštěvníků, který byl zase o kousek vyšší než na loňském ročníku, ale zejména také na jejich aktivním zapojení. Témata filmů nejsou často lehká, ale to návštěvníky neodradilo od aktivního zapojení se do debat se zahraničními hosty, to bylo skvělé,” zhodnotila festival organizátorka Karolína Otcová z České zemědělské univerzity.

Dokumenty o vědě boří mýty o nudných filmech

Cenu rektora ČZU, profesora Petra Skleničky, si odnesl film Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are). Ten diváky zavedl na ostrov, kde se propojuje ornitologie s kvantovou fyzikou v neotřelém pohledu na svět. Tento pozoruhodný snímek nás vybízí k zamyšlení nad tím, co hledáme ve světě kolem sebe.

Kromě promítání dokumentárních snímků a s nimi spojených špičkových debat se podařilo realizovat i velmi povedenou kolektivní přednášku Pětiboj nekonečné inspirace a hlavně workshop praktické tvorby popularizačního dokumentu. Je upřímná radost vidět, jak se festival rozvíjí, jak se profesionalizuje a jak se kolem něj tvoří komunita diváků, kteří navštěvují jeden film za druhým,” doplnil hlavní dramaturg Zdeněk Rychtera z Univerzity Palackého v Olomouci (UP).

Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011 pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s Univerzitou Palackého v Olomouci (UP), na jejíž půdě se koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc (AFO).

Výherci festivalových cen:

Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film

Svět pod zemí (Planet Soil, Nizozemsko, 2023)

Cena studentské poroty

Planeta Praha (Wild Prague, Česko, 2022)

Zvláštní ocenění rektora ČZU

Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are, United Kingdom, 2023)

GRAND PRIZE Prague Science Film Fest & Academia Film Olomouc

Archa zapomnění ( Arc of Oblivion, USA, 2023)

Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 amerických dolarů

Zvláštní uznání poroty Grand Prize

Usměj se a zamávej (Smile and Wave, Norsko, 2022)

Odkaz na fotografie z předávání cen soutěže a vítězné snímky.

Odkaz na ilustrační fotografie a trailery

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová | PR a média