Pevnost poznání představuje komiksové Strážce poznání. Nová interaktivní hra přibližuje vědu dětem i teenagerům

Čtvrtek 15. září 2016, 14:24 – Text: OK

Olomouc (15. září 2016) – Na půdě univerzitního muzea vědy Pevnost poznání v Olomouci vznikla komiksová hra Strážci poznání. Děti se díky ní seznámí nejen s novým vědeckým týmem superhrdinů, ale také s progresivním výzkumem na Univerzitě Palackého v Olomouci. Součástí populárně-naučného projektu ve vizuálním provedení animátorky Jany Růžičkové je i dramatický kroužek, tzv. vědecký dramaťák, který z malých tvůrců učiní autory a herce divadelní verze neohrožených Strážců poznání.

Interaktivní hra má podobu dvacetistránkového průvodce a obsahuje vtipnou sérii úkolů, které rozvíjejí příběh Strážců poznání, zároveň se ale všechny logické hádanky a kvízy přirozeně vážou k expozicím muzea vědy. Děti se mohou těšit na pětičlennou skupinu, do níž patří moudrá sova Woobi, geniální kočka Felis, vynalézavá krysa Rody, mocný čolek Tritus a nebojácná liška Eli. Každý ze Strážců, svým charakterem a činnostmi, představuje danou expozici muzea. Každý z nich je symbolem vědy a poznání. Za jejich vizuálním zpracováním stojí mladá výtvarnice a doktorandka na katedře zoologie Jana Růžičková. 

 

„Studium zoologie je pro mě nevyčerpatelnou studnicí inspirace, ať už jde o zážitky z terénu anebo jen krajinu viděnou někde na exkurzi. Když například honíte po lese střevlíka s vysílačkou, vytahujete ptáky ze sítí nebo se uprostřed noci brodíte rybníkem a UV baterkou hledáte spící vážky, máte vždy silné nutkání takové situaci napasovat do komiksu. Ačkoli jsou Strážci poznání teprve na svém počátku, myslím, že zoologické znalosti a zážitky mi při jejich tvorbě poslouží víc než dobře,“ říká autorka vizuální identity Jana Růžičková, která má s komiksovou tvorbou bohaté zkušenosti – jako autorka totiž stojí za online komiksem Biotopia ze světa kočkovitých pardanů.    

Dobrodružná cesta za poznáním se nevztahuje pouze k bohatému komiksovému průvodci, děti si v pokladně Pevnosti poznání (17. listopadu 7, areál Korunní pevnůstky, Olomouc) mohou zdarma vyzvednout originální omalovánku, zakoupit komiksový plakát, tričko, batoh anebo se nechat vyfotit u nepřehlédnutelné foto stěny. Programové menu Pevnosti poznání nabízí také zapojení do dramatického kroužku, který děti skrze kreativní aktivity dovede k tvorbě vlastní divadelní hry na motivy Strážců.      

Komiks dokáže nést mnohovrstevné sdělení – včetně komplexního příběhu, emocí a ponaučení – mnohdy lépe než většina jiných formátů, obzvláště těch pro mladší věkové skupiny. V rámci Strážců poznání také plánujeme komiksy pro starší teenagery i mnohem temnější variantu pro dospělé. Strážci pro nás budou jedním z prostředků vědecké osvěty, ale i popularizace špičkové vědy na naší univerzitě,“ přibližuje programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš dlouhodobý projekt, který by postupem času měl z komiksového prostředí zasáhnout i další média.    

Více informací na webové stránce www.strazcipoznani.cz.  

 

Kontaktní osoba:

Ondřej Čížek

Univerzita Palackého v Olomouci | Pevnost poznání
E: 
cizek@afo.cz | T: 605 921 770
www.pevnostpoznani.cz

Zpět