Online Noc vědců přinesla poznání i zábavu do obýváků

Foto a repro z webu akce: Martin Višňa
Pondělí 30. listopad 2020, 14:01 – Text: Martin Višňa

Přes padesát tisíc unikátních návštěv programu zaznamenali správci webových stránek oblíbené popularizační akce Noc vědců, která si o uplynulém víkendu odbyla svoji premiéru v online podobě. Jen videa, virtuální workshopy a další obsah připravený odborníky z Univerzity Palackého se v pátek večer objevil na více než 1700 obrazovkách počítačů či displejích mobilních telefonů.

„Návštěvnost páteční Noci vědců nás mile překvapila, navíc když si uvědomíme, že obsah bude na webu k dispozici ještě celý měsíc. Jen o den později, v sobotu, na web akce zamířilo dalších pět tisíc návštěvníků,“ řekl koordinátor olomouckého programu Ondřej Martínek z oddělení komunikace rektorátu Univerzity Palackého.

Do letošního ročníku Noci vědců se zapojilo přes 100 vysokých škol, vědeckých center, knihoven a dalších institucí. Z pohodlí domova tak mohli zájemci zhlédnout či si stáhnout celkem na 900 populárně-naučných materiálů: videí, virtuálních workshopů, komentovaných prohlídek, diskuzí, soutěží či pracovních listů. Největší podíl na programu měla právě olomoucká univerzita, jejíž pracoviště přispěla do celkové nabídky stovkou materiálů.

Odborníci z Univerzity Palackého ve videích či při živých přednáškách nabídli několik úhlů pohledu na ústřední téma akce Člověk a robot – vedle přiblížení toho, jak roboti pomáhají vědcům při práci, nebo možnosti porovnat své smysly s laboratorními přístroji zaujala také například přednáška Filipa Melzera z právnické fakulty o odpovědnosti za škody způsobené autonomními systémy. Zaměstnanci Knihovny UP předčítali z literatury s robotí tematikou, roboty se to hemžilo i v zábavném kvízu pro celou rodinu, a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet rozluštit z klingonštiny Asimovovy zákony robotiky.

Olomoucký program se ale vždy netýkal jen robotů, zájemci si například mohli vyzkoušet řadu pokusů s Pevností poznání, s komentářem prohlédnout výstavu RS Petry Vlčkové v Galerii sociální fotografie anebo zjistit, co se zkoumá ve světelné laboratoři na katedře psychologie filozofické fakulty. O tipy na protažení těla o dlouhé noci plné poznání a zábavy se pak postarala fakulta tělesné kultury.

Zveřejněné online materiály jsou na webu Noci vědců stále k dispozici a bude tomu tak do konce letošního roku. Kdo tedy prozatím neměl čas všechen obsah z Univerzity Palackého i odjinud projít, má na to ještě celý měsíc. „Jde o skvělou příležitost, jak se podívat pod ruce vědcům nejen u nás, ale i jinde v České republice. A to i pro nás jako organizátory, kdy se můžeme nejen srovnávat, ale především inspirovat navzájem,“ dodal Ondřej Martínek.

Zároveň mohou návštěvníci webu pořadatelům poslat zpětnou vazbu, jak se jim první online Noc vědců líbila – prostřednictvím dotazníku ZDE.

Zpět