Olomoucký kraj a Univerzita Palackého spojí síly, jejich dobrovolníci vysadí stromy a uklidí zahrady

Pondělí 16. říjen 2023, 14:05

Olomouc (16. října 2023) Zaměstnanecký dobrovolnický den připravil na pátek 20. října Olomoucký kraj ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci (UP). Je to vůbec poprvé, co bude hejtmanství a vysoká škola na této akci spolupracovat.

„Dobrovolnický den se v rámci svého pilotního ročníku zaměřuje na udržitelnost a zlepšení klimatu v regionu. Konkrétně půjde například o výsadbu stromů a úklid nebo úpravu veřejné zeleně,“ uvedl Lubomír Baláš, ředitel Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Univerzita dobrovolnictví svých studentů a zaměstnanců dlouhodobě podporuje. „Považujeme to za jednu z důležitých a velmi přínosných aktivit, jimiž můžeme naplňovat třetí roli univerzity, kdy vysoké školy pozitivně působí na společnost. Jsme rádi, že můžeme i touto akcí přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě a regionu, v němž naše univerzita působí,“ uvedla Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti UP.

Dobrovolníci z krajského úřadu a univerzity se vydají do několika míst Olomouckého kraje. Pomáhat budou s přípravou na zimní sezónu v Zoo Olomouc, v lesích u Mírova a Mutkova vysadí stromky, s péčí o veřejnou zeleň pomůžou na Výstavišti Flora Olomouc. Krajští zaměstnanci věnují zvláštní zájem polesí Valšovice, které spadá do majetku Olomouckého kraje. Další lidé vyrazí pomáhat s budováním nové komunitní zahrady Hospice na Svatém Kopečku. K dobrovolnickému dni se vedle zaměstnanců obou institucí přihlásili i studenti olomoucké univerzity, kteří budou pomáhat s výsadbou stromů v kampusu vysokoškolských kolejí.

Akci organizuje Dobrovolnické centrum UP, které dlouhodobě hledá různé způsoby, jak dobrovolnictví zviditelnit a jak k němu přitáhnout co nejvíce lidí. „Protože 20. říjen se po celém světě připomíná jako Den stromů, rozhodli jsme se ho oslavit právě sázením stromů a péčí o prostředí, v němž žijeme a pracujeme. Hledali jsme příležitosti, kde může být síla našich zaměstnanců přínosem a kde současně charakter dobrovolnické práce umožní spolupráci dobrovolníků a vytváření základů dobrovolnické komunity,“ doplnila Vladimíra Sedláčková, manažerka Dobrovolnického centra UP.

Kontaktní osoba:

Mgr. Vladimíra Sedláčková | manažerka