Olomouc je evropským centrem pro vzácná hematologická onemocnění

Pondělí 23. květen 2022, 13:16

Olomouc (23. května 2022) Týmu lékařů a vědeckých pracovníků Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (LF UP) a Fakultní nemocnice (FN) Olomouc se podařilo získat status komplexního evropského centra pro diagnostiku, léčbu a výzkum vzácných hematologických onemocnění sítě EuroBloodNet. Jde o první evropské centrum pro vzácná onemocnění v historii FN Olomouc a LF UP. Zařazení mezi prestižní evropská zdravotnická pracoviště podtrhuje kvalitu zázemí a práce, kterou olomoučtí odborníci v této oblasti dlouhodobě odvádějí.

Do centra jsou zapojeni lékaři a vědci z Dětské a Hemato-onkologické kliniky, Ústavu biologie a Ústavu molekulární a translační medicíny. Vedoucími lékaři jsou přednostka Dětské kliniky Dagmar Pospíšilová a přednosta Hemato-onkologické kliniky Tomáš Papajík. „Je to pro nás pocta, získáváme tak evropské jméno a prestiž. Několik let jsme byli jediným českým centrem zaměřeným na vzácné anémie ENERCA – European Network for Rare and Congenital Anaemias. V síti EuroBloodNet se naše spektrum rozšiřuje na všechny vzácné hematologické nemoci, přičemž u některých budeme zajišťovat diagnostiku zčásti pro Moravu, zčásti pro celou republiku a v případě velmi vzácných onemocnění nyní můžeme vyšetřovat i přeshraniční pacienty,“ uvedla Dagmar Pospíšilová.

„Jako jediní v České republice se zaměřujeme na vzácné anémie způsobené poruchou metabolismu železa a enzymopatie, což je skupina nemocí červených krvinek, které jsou způsobeny deficitem enzymů erytrocytu. Jejich diagnostika je velmi specifická. Naše klinika je také správcem Českého registru Diamondovy-Blackfanovy anémie, touto anémií u nás trpí přesně 68 pacientů. Dále se věnujeme například erytrocytózám, které se oproti anémiím vyznačují nadměrným množstvím červených krvinek,“ doplnila přednostka Dětské kliniky některá z vrozených vzácných onemocnění, na která se specializují.

Podle Tomáše Papajíka byla spolupráce dětské a dospělé hematologie v Olomouci už dříve na velmi dobré úrovni. „Využíváme společné laboratorní zázemí, vzájemně spolupracujeme na diagnostice. Vrozená vzácná hematologická onemocnění jsou doménou především hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky, nicméně díky kvalitní diagnostice a péči se pacienti dožívají dospělého věku a poté jsou předáváni k nám,“ uvedl přednosta Hemato-onkologické kliniky Tomáš Papajík. Získáním statusu evropského centra byla spolupráce obou klinik utvrzena. Zároveň se olomouckým lékařům a vědcům otevírají další možnosti mezinárodní spolupráce v diagnostice, léčbě a výzkumu vzácných hematologických onemocnění.

Pro zařazení do sítě EuroBloodNet musela pracoviště LF UP a FN Olomouc projít náročným auditem. Hodnotitelé posuzovali kvalifikaci a odbornou práci lékařů a vědců, diagnostické možnosti nebo vybavení laboratoří, zajímaly je i podrobné informace o nemocnici a jejích pacientech a také formální záležitosti, jako jsou certifikace využívaných přístrojů a prostor nebo ochrana práv pacientů. „Příprava všech podkladů nám zabrala asi půl roku a byla do ní zapojena řada kolegů, například i z vedení nemocnice, kterým bychom za pomoc a spolupráci chtěli velmi poděkovat,“ shodli se oba vedoucí lékaři centra.

„Udělení statusu komplexního evropského centra pro diagnostiku, léčbu a výzkum vzácných hematologických onemocnění sítě EuroBloodNet je významným oceněním pracovišť naší nemocnice, zejména hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky a Hemato-onkologické kliniky, které se dané problematice věnují. Jsem velmi rád, že jsme vnímáni takto pozitivně, a považuji to za mimořádné ohodnocení vysoké mezinárodní úrovně našich týmů,“ řekl k úspěchu ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

„Je to fantastický úspěch, který potvrzuje vysokou úroveň a kvalitu naší lékařské fakulty a fakultní nemocnice. Všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli, gratuluji a velmi jim děkuji za jejich excelentní práci,“ přidal slova díků také děkan LF UP Josef Zadražil.

EuroBloodNet je jednou z evropských referenčních sítí sdružujících od roku 2017 lékaře a vědce ze špičkových zdravotnických pracovišť ve členských zemích Evropské unie, kteří se specializující na vzácná nebo málo rozšířená komplexní onemocnění s cílem zefektivnění pomoci pacientům, kteří těmito nemocemi trpí. Jako vzácné se onemocnění označuje, pokud postihuje méně než jednu osobu z 2 000 v populaci, je závažné, chronické a často vede k ohrožení života. Těchto onemocnění se vyskytuje až 8 000 a ovlivňují život přibližně 30 milionů lidí v EU. Síť EuroBloodNet sdružuje odborné týmy se specializací na vzácná hematologická onemocnění. V České republice jsou v současnosti tři centra této sítě – v Brně, Praze a nově v Olomouci.

Kontaktní osoba:
prof. MUDr. Dagmar Pospíšilová, Ph.D. | přednostka Dětské kliniky