Nové dobrodružství v Pevnosti poznání. Film pro děti vznikl kombinací loutek a virtuálního světa

čtvrtek 27. prosinec 2018, 8:27 – Text: OK

Olomouc (27. 12. 2018) – Unikátní kombinace virtuálního světa a loutek vedených brněnskými herci přenese malé i velké diváky do snového světa jedné polozapomenuté raketové základny. Filmový příběh Se zvířátky do vesmíru uvede Pevnost poznání Univerzity Palackého od 2. ledna 2019.

O čem chystaný pohádkový příběh vypráví? Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z ní úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. Protože myšák strávil celý život mezi vědci na hvězdářské základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.

Pohádka vznikla pro Hvězdárnu a planetárium Brno 

Pohádka vznikla pro Hvězdárnu a planetárium Brno a hned si získala oblibu u širokého publika. V Brně ji vidělo 34 tisíc diváků. „Stále jej nabízíme školkám i školám. Vzhledem k tomu, že je to jeden z mála fulldome pořadů vhodný skutečně i pro nejmenší diváky, zájem přetrvává a dětem se pořad líbí hlavně kvůli loutkám,“ řekl Jan Píšala, zástupce ředitele hvězdárny. Autorem scénáře je David Koval z Hvězdárny a planetária Brno, dramaturgem je Jan Šotkovský. Design loutek navrhl brněnský kreslíř Dalibor Krch, vyrobeny byly v dílnách Divadla Radost, jehož herci loutky také vodili. Hlas hrdinům propůjčili herci Městského divadla Brno. „Téma pohádky se mi líbí, jelikož nenásilným způsobem popularizuje vědu mezi nejmenšími diváky, aby se pak jako dospělí vědy nebáli. Také se jedná o výzvu pro naše studio,” řekl grafik Petr Hloušek.

Filmový příběh Se zvířátky do vesmíru bude v popularizačním centru k vidění od 2. ledna. Jiný film v tuto dobu Pevnost poznání uvádět nebude. Celý leden bude vstupné do planetária 50 korun. Kdo si koupí lístek, může využít zvýhodněnou cenu do všech expozic (dospělý 75 Kč, dítě 50 Kč).

Planetárium jako přenašeč do jiných světů

Planetárium v Pevnosti poznání slouží jako přenašeč do jiných světů. Diváci mohou ulehnout do pohodlných sandbagů a vychutnat si obraz promítaný přímo nad hlavami na kulovou plochu o průměru sedmi metrů. Během běžného provozu si mohou návštěvníci vybrat rozdílné aktivity. A to buď promítání jednoho ze sedmi populárně naučných filmů, nebo živě komentovanou prohlídku hvězdné oblohy.

Planetárium slouží také k doplnění školní výuky. Během roku jej navštíví mnoho žáků středních a základních škol, kteří absolvují výukové programy zaměřené zejména na sluneční soustavu a nebeskou mechaniku.

 

Video pozvánku najdete na: https://www.pevnostpoznani.cz/vydejte-se-na-dobrodruznou-cestu-do-vesmiru-od-ledna-v-nasem-planetariu/. Více o tom, jak vznikal film samotný, můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=q4ba_BHNCng&feature=youtu.be.