Noc vědců v online podobě dostojí svému popularizačnímu cíli jako nikdy dříve

Koordinátor Noci vědců na UP Ondřej Martínek.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 12. listopad 2020, 10:30 – Text: Martin Višňa

I Noc vědců, největší popularizační akce svého druhu, se letos kvůli epidemii koronaviru uskuteční online. Z pohodlí domova vtáhne do světa vědy v pátek 27. listopadu, obsah ale bude zájemcům dostupný i poté. Co se připravuje na Univerzitě Palackého a jak bude nejen olomoucká Noc vědců s hlavním tématem Člověk a robot vypadat, přiblížil koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

Letošní Noc vědců můžete navštívit a prožít na webu www.nocvedcu.cz. Hlavním tématem akce připomene 130. výročí narození Karla Čapka a 100 let od vydání jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“, které ovšem navrhl Čapkův bratr Josef, objevilo poprvé.

V čem všem bude online Noc vědců jiná?

Když řeknu, že ve všem, nebudu daleko od pravdy. Z kontaktní podoby jsme přešli do online prostředí, což bylo a je pro všechny zapojené subjekty novum. Na druhou stranu díky tomu, že jsme již třetím rokem zapojeni do centrálního rozvojového projektu s dalšími osmnácti vysokými školami, s nimiž jsme v pravidelném kontaktu, disponujeme poměrně unikátní platformou pro sdílení know-how a zkušeností. V posledních dvou letech jsme navíc společně vyvinuli skvělou mobilní aplikaci a celorepublikový web, takže máme od počátku funkční prostředí pro přesun akce do virtuálního prostředí. Je svým způsobem úsměvné, že Noc vědců proběhne na monitorech v roce, kdy je jejím tématem Člověk a robot.

Podobně jako se slovo „robot“ dostalo do mezinárodního prostředí, národním koordinátorům akce z Ostravy se podařilo získat prestižní evropský grant Marie Skłodowska-Curie Actions, díky němuž se česká Noc vědců dostává na mapu European Researchers‘ Night do společnosti Finska, Německa, Islandu či Velké Británie.

Jaké výhody online formát návštěvníkům přinese? 

Přesun do světa jedniček a nul s sebou samozřejmě nese i pozitivní aspekty. Hlavní výhodou online Noci vědců je nabíledni – zveřejněný obsah nebude návštěvníkům k dispozici jen jeden večer, ale mohou se k němu vracet týdny a měsíce. V době zavřených základních a středních škol může jít rovněž o zajímavý doplněk a prostředek zpestření výuky. A v neposlední řadě budou moci lidé takto navštívit i další desítky měst a stovky míst, kam by se běžně nedostali. V tomto směru Noc vědců dostojí svému popularizačnímu cíli jako nikdy dříve. Zároveň je to pro nás obrovská výzva, jednak v tom, jak připravit důstojný program, a jednak v tom, jak se popasujeme se zdravou konkurencí ostatních vysokých škol a dalších vědeckých institucí a pracovišť.

Jak vypadají přípravy programu na UP? Které fakulty a pracoviště se k online programu připojí a co se chystá? Můžeš z již hotového obsahu prozradit nějakou zajímavost?

Pro někoho bude možná překvapením, že Noc vědců se připravuje zhruba devět měsíců. Od volby tématu, přes národní konference s ostatními vysokými školami, plánování kampaní až po samotnou přípravu programu. Olomoucká Noc vědců, do níž se vedle naší univerzity zapojuje i Fakultní nemocnice Olomouc, patří k těm nejnavštěvovanějším a programově nejbohatším. Nejinak tomu mělo být i letos, ostatně už na konci srpna jsme měli kompletní program pro klasickou variantu akce. Zároveň jsme ale museli pomalu počítat i s online variantou, na kterou nakonec došlo.

Online program bude samozřejmě zcela jiný. Z příprav pochopitelně vypadla fakultní nemocnice a do velké míry i lékařská fakulta a fakulta zdravotnických věd. Mnoho věcí je rovněž do online prostředí nepřenositelných a svou roli hrají i zavřené školy a absence studentů, home office nebo prostá obava o zdraví. I přesto připravujeme desítky videí, pracovních listů, her a kvízů, workshopů či přednášek. Nadto se snažíme, aby byly materiály využitelné i doma a děti zabavily. Budou si tak moci vytisknout omalovánky, vystřihovánky nebo si něco vyrobit dle pracovních listů. Spojili jsme síly i s AFO a nabídneme divákům prostřednictvím jejich webu tematické filmy, s populárním Hospodským kvízem připravujeme speciální online kvízy pro první a druhý stupeň základních škol a na školy v regionu plánujeme zaslat tisíce kusů robo-pexesa a robo-omalovánek, aby byl pro děti návrat do škol zase o něco příjemnější.

Plánuje se i nějaká kompenzace společenského rozměru, který Noc vědců mívá, například formou soutěží, chatů a podobně?

Například streamy jsme se rozhodli, až na výjimky, nerealizovat, právě kvůli konkurenci obrovského množství programu z celé republiky. Chystáme ale soutěž s našimi omalovánkami nebo možnost komentářů a diskuzí pod jednotlivými body programu na webu.

V roce 2019 si sto programových bodů olomoucké Noci vědců v laboratořích a na dalších pracovištích Univerzity Palackého, v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání či ve Fakultní nemocnici Olomouc nenechalo ujít přes šest tisíc dětských i dospělých zájemců. Průběh loňské olomoucké Noci vědců si můžete připomenout reportáží zde.

Jak je to s technickým zabezpečením akce a jejího obsahu? Zapojená pracoviště si odpovídají za podobu svých výstupů sama, nebo je určený speciální tým, který má všechen obsah za UP na starosti, co se týče natáčení, zpracování nebo vizuálu akce?

Vizuál letošní Noci vědců je tak povedený, že by byla škoda jej nevyužít všude, kde to jde. Všechna videa i materiály ke stažení tvoříme v našem vizuálu nebo dodatečně brandujeme robotí grafikou. Máme také speciální natáčecí tým, který jsme nabídli fakultám. Ten po dohodě s pracovišti natáčí jejich pokusy, workshopy či přednášky tak, aby byly kvalitativně na stejné úrovni. Díky tomu budou i po skončení Noci vědců disponovat vybrané katedry videi využitelnými i jinde, například pro jejich propagaci. Takže další přidaná hodnota letošní situace. Mimo to připravujeme trička pro prezentující na kamery, klasickou online i offline propagaci, zmíněné omalovánky a pexeso nebo grafiku pro pracovní listy. Mimochodem všechna videa budou zveřejněna od 27. listopadu i na oficiálním YouTube kanálu Univerzity Palackého v playlistu Noc vědců.

Proměnila se nějak s online formátem i role koordinátora akce?

Neustále se měnící situace byla a je pro všechny zúčastněné ohromnou zkouškou flexibility a schopnosti okamžitých rozhodnutí a individuálních řešení. Zatím ale mohu s velkým respektem a díky říct, že se toho všichni zúčastnění – od grafičky po fakultní koordinátory programu – zhostili se ctí, takže věřím, že program, který nabídneme, pobaví i zaujme všechny návštěvníky historicky první online Noci vědců.

Popularizační akce Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak fascinující a zajímavá a že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Jeden den v roce tak jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, kde se zdarma konají komentované prohlídky, populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, vědecké show, experimenty apod. V České republice se do Noci vědců zapojuje přes čtyřicet univerzit, science center a dalších vědeckých institucí.

Zpět