Modrá je dobrá: Univerzitní krev pomáhá již deset let

Úterý 9. únor 2021, 9:43 – Text: OK

Olomouc (9. února 2021) – V rámci tradičního Akademického týdne, během něhož si Univerzita Palackého v Olomouci (UP) letos připomene 75. výročí od svého znovuobnovení v únoru roku 1946, proběhne i další ročník výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá. Ta si klade za cíl již desátým rokem podporovat a propagovat bezplatné dárcovství krve – v roce 2021 o tolik potřebnější. Zároveň výzva symbolicky zakončí semestrální Souboj fakult v bezplatném dárcovství krve, za nímž stojí studenti fakulty zdravotnických věd.

Během týden trvající akce vyzývá rektor všechny studenty a zaměstnance UP, aby přišli darovat to nejcennější, co mají – svou krev, a to nejen v Olomouci. „Velice mě těší, že se každým rokem pro darování krve rozhoduje stále více našich studentů a zaměstnanců. Dokonce i v roce 2020, kdy probíhala výuka povětšinou distančně, darovalo krev v Olomouci více lidí než o rok dříve a věřím, že letos tomu nebude jinak,“ nešetřil díky rektor UP Jaroslav Miller.

Deset let univerzitního dárcovství 

Každý student či zaměstnanec UP, který se rozhodne darovat krev na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc v týdnu od 15. do 19. února, by se měl registrovat na e-mailu daruj@upol.cz. „Následně si s daným člověkem upřesníme den a čas, kdy se může k odběru dostavit. Ve spolupráci s transfuzním oddělením máme vyblokován celý týden pro dárce z našich řad, a právě pro hladký průběh akce, i s ohledem na epidemiologická opatření, vytváříme týdenní rozpis dárců,“ upřesnil Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP, který stál v roce 2010 u vzniku iniciativy. Všichni dárci si navíc kromě dobrého pocitu odnesou i malý dárkový balíček od UPointu a Fakultní nemocnice Olomouc.

Nejen v Olomouci, ale i po celé ČR

Nově pak chce univerzita oslovit i dárce mimo Olomouc. „Letos, kdy je situace o poznání složitější a semestr začne v online podobě, vyzýváme k bezplatnému dárcovství nejen v Olomouci, ale i na všech transfuzních stanicích v zemi. Každý student či zaměstnanec, který bude krev darovat mimo Olomouc a zašle nám na e-mail daruj@upol.cz fotku nebo se označí na Instagramu s hashtagem #darujkrevsrektorem během odběru v týdnu od 15. do 19. února, dostane od univerzity malý dárek poštou,“ dodal Marek Jukl z Přírodovědecké fakulty UP, který je zároveň prezidentem Českého červeného kříže.

V roce 2020 registrovala Fakultní nemocnice Olomouc celkem 954 „univerzitních“ odběrů krve, což bylo dokonce o téměř 60 odběrů více než v roce 2019. Od roku 2014, kdy se odběry za UP počítají, jich pak bylo celkem 4 533, což odpovídá více než dvěma tisícům litrů krve nebo krevní plazmy. Akci organizuje Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc, transfuzním oddělením a iniciativou 470 ml.

 

 

„Souboj fakult“ v darování krve vrcholí

„Rektorskou“ výzvou v Akademickém týdnu UP zároveň vyvrcholí Souboj fakult v bezplatném dárcovství krve, který s heslem „Vyhrň rukáv“ během zimního semestru organizovali studenti fakulty zdravotnických věd. Studenti a zaměstnanci univerzity, kteří se při darování do soutěžního souboje zapojili, darovali na 89 litrů krve.

„Fakulty soutěží ve dvou kategoriích. S největším objemem darované krve aktuálně vede filozofická fakulta. Druhá kategorie zohledňuje počet studentů na jednotlivých fakultách a jejich procentuální zastoupení v soutěži, zde vede naše fakulta zdravotnických věd, hned za ní pak jsou lékařská fakulta a fakulta tělesné kultury,“ uvedla k průběhu souboje organizátorka Simona Konečná s tím, že pro zájemce připravili i dva soutěžní kvízy s tematikou krve. Oba se setkaly s velkým zájmem, u druhého kvízu pořadatelé zaznamenali na 300 účastníků. 

Souboj fakult skončí 21. února. Dárci se do něj stále mohou přihlásit prostřednictvím formuláře, který si nechají potvrdit na odběrovém místě a následně jej vhodí do některého ze sběrných boxů umístěných na fakultách a na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Po sečtení a kontrole formulářů organizátoři vyhlásí vítězné fakulty a po domluvě s děkany předají poháry. Proběhne také losování dárců o ceny od sponzorů souboje. „Darováním krve můžeme pomoci těm, kteří měli o trochu méně štěstí, a zároveň vám samotným to může udělat hezčí den. Pokud se necítíte na to, jít darovat sami, nejlepším řešením je domluvit se se spolužáky či kolegy a vyrazit na odběr bojovat za svoji fakultu společně,“ vyzvala Simona Konečná k účasti další potenciální dárce.

 

Kontaktní osoba:
Ondřej Martínek | specialista komunikace a event manager
Univerzita Palackého v Olomouci | oddělení komunikace
E: ondrej.martinek@upol.cz | M: 777 587 517

Zpět