Když pohádky pomáhají vědě, výzkumu i rodinám

Středa 7. prosinec 2016, 9:07 – Text: OK

Olomouc (6. prosince 2016) – Věnované pohádky – tak zní soubor krátkých příběhů v češtině a angličtině, které sepsaly známé osobnosti z Česka i Slovenska, aby podpořili onkologicky nemocné děti. Příběhy doplnily kouzelné ilustrace malířky a ilustrátorky Carolyn Gad. Knihu pohádek připravila k vydání Rakovina věc veřejná – nadace pro výzkum rakoviny Olomouc, která se (kromě jiného) finančně podílí na výzkumu v Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

„Rádi bychom mezi veřejností více komunikovali a upozorňovali na důležitost podpory vědy a výzkumu v onkologické oblasti, aby ji lidé brali jako moudrou investici do budoucna nás všech. I z tohoto důvodu jsme vymysleli projekt Věnované pohádky, protože tímto atraktivním způsobem a za pomocí známých osobností se nám daří na naši práci více upozorňovat,“ zdůraznila ředitelka nadace Renata Hilšer Grmolenská.

Pohádkové texty sepsala řada známých českých a slovenských osobností: prof. Josef Koutecký – zakladatel dětské onkologie v ČR; Petr Koukal – olympijský sportovec, který prodělal léčbu onkologického onemocnění; Gabriela Koukalová – olympijská vítězka a česká reprezentantka v biatlonu; Lukáš Hejlík s dcerou Klárkou – herec, autor projektu scénického čtení Listování; Igor Bareš – herec souboru Divadla na Vinohradech; Hana Lasicová – slovenská spisovatelka a dcera Milana Lasici a Magdy Vašáryové; Lukáš Pavlásek – herec a komik; Petr Vydra – herec a moderátor; Ester Kočičková – zpěvačka, textařka, moderátorka; Martin Jan Stránský – lékař, pedagog, ombudsman pro zdraví a Josef Heřmánek – herec ze známé rodiny Karla Heřmánka.

Nejvíce nás s pohádkou překvapil pan profesor Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Čechách, který napsal krásnou a nejdelší pohádku ze staré Prahy – Malostranský pan doktor Heřman Purkrábek. Doufáme, že díky knize předáme důležité poselství o české vědě. Také budeme rádi, když díky ní stráví rodiče krásné společné chvíle se svými dětmi. Koupí  knihy navíc podpoříte onkologický výzkum,“ dodala Grmolenská.

Slavnostní křest knihy se uskutečnil v pondělí 5. prosince v hotelu Mandarin Oriental v Praze. Role kmotry se zhostily dámy Andrea Togel Kalivodová, přední česká mezzosopranistka, a sólistka Národního divadla Praha a blogerka paní Dagmar Heřtová.
Událostí s velkou  noblesou provedla moderátorka a divadelní manažerka Divadla Bez zábradlí Hana Heřmánková.

Bilingvní knihu pohádek (v češtině a anglickém překladu) je možné objednat za 399 Kč zde: http://kniha.vecverejna.cz/cs/objednat. Více o knize na http://kniha.vecverejna.cz/.

Rakovina věc veřejná – nadace pro výzkum rakoviny od svého založení úzce spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci. Jako jediná nadace v ČR prioritně podporuje vědu a výzkum – zejména vědecké projekty, které probíhají na půdě Ústavu molekulární a translační medicíny při LF UP. Podporuje také mladé vědce a absolventy Univerzity Palackého, aby neodcházeli za prací do zahraničí. Nadace se aktivně podílí na benefičních a edukativních akcích pro veřejnost. Více informací: www.vecverejna.cz

 

Kontaktní osoba:

Renata Hilšer Grmolenská
ředitelka nadace Rakovina věc veřejná
E: grmolenska@vecverejna.cz | M: 777 34 11 50

Zpět