Kdo chce umět česky, míří do Olomouce. Na Letní školu slovanských studií Univerzity Palackého se sjíždějí studenti z celého světa

Středa 20. červenec 2016, 13:59 – Text: OK

Olomouc (20. července 2016) – Stovku zahraničních zájemců o studium českého jazyka přivítá v pátek 22. července Letní škola slovanských studií (LŠSS), kterou už potřicáté pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. V průběhu čtyř týdnů se budou v Olomouci učit česky začátečníci i pokročilí z 27 zemí světa. Kromě jazykových kurzů, přednášek a seminářů je pro ně tradičně připraven také pestrý doprovodný program.

Studenty čeká pět vyučovacích hodin denně včetně konverzací a cíleného jazykového tréninku. Doplní je přednášky o českém jazyce, literatuře, historii a kultuře, vedené v češtině, angličtině nebo bilingvně. „Připraven je i oblíbený fonetický seminář korektivní výslovnosti, který je letos rozšířen na celý měsíc. Nově studentům nabídneme také překladatelský, konverzační a gramatický workshop,“ uvedl ředitel LŠSS Petr Pořízka. Zájemci mohou navštěvovat také doplňkové kurzy ruského a polského jazyka. Celkem se jim bude věnovat více než dvacet lektorů.

Letošní program přilákal do Olomouce studenty z evropských zemí, Japonska, Číny, Jižní Koreje, USA nebo Tuniska. Nejvíce jich přicestuje z Německa, Tchaj-wanu a Španělska. Nejstarším účastníkem je dvaasedmdesátiletý Američan, jako nejmladší se na letní školu přihlásila devatenáctiletá studentka z Ázerbájdžánu. „Účastníci jsou často studenty bohemistiky či slavistiky, tlumočníci a lidé, kteří u nás studují nebo se studovat chystají. Přijíždějí i ti, kteří v České republice pracují a potřebují znát češtinu z profesních důvodů, nebo lidé, jejichž předci pocházejí z České republiky,“ přiblížila tajemnice školy Lenka Horutová.

Studenti, kteří úspěšně projdou závěrečnými testy, získají osvědčení s dosaženou jazykovou úrovní o absolvování kurzu celoživotního vzdělávání na Univerzitě Palackého, který odpovídá jednomu akademickému semestru výuky češtiny. Ti, kteří u závěrečných zkoušek neuspějí nebo neabsolvují kurz celý, obdrží potvrzení o absolvování LŠSS.

Ve srovnání s podobnými letními školami na jiných českých univerzitách oceňují studenti podle Petra Pořízky zejména klidné a příjemné prostředí historické Olomouce, individuální přístup učitelů, vstřícnost celého organizačního štábu, stejně jako přístup do univerzitní knihovny. K inspirativní atmosféře přispívají i bohaté doprovodné aktivity. „Několikrát týdně pořádáme videoprojekce českých filmů s anglickými titulky a s komentáři o jejich vzniku, tvůrcích a hercích. Každoročně rovněž pořádáme týdenní divadelní workshop za účasti herců Moravského divadla se závěrečným představením a folklórní večer s cimbálovou muzikou, jemuž předchází nácvik polky a dalších tanců i lidových písní,“ doplnil ředitel. Víkendový program studentům nabídne výlety do Moravského krasu, okolí Máchova jezera, výstup na Ještěd i návštěvu Liberce a Luhačovic.

Třicátý ročník Letní školy slovanských studií proběhne v Olomouci od 22. července do 21. srpna v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Slavnostní zahájení je připraveno na nedělní podvečer dne 24. července od 19.00 hodin v prostorách atria.

Další informace najdete také na stránkách LŠSS.

 

Kontaktní osoby:

Petr Pořízka | ředitel
Letní škola slovanských studií
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
E: petr.porizka@upol.cz | M: 608 634 308

Bc. Lenka Horutová | tajemnice
Letní škola slovanských studií
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
E: lsss@upol.cz | M: 776 267 676

Zpět