Jiří Brady obdrží v pátek z rukou rektora olomoucké univerzity Medaili Univerzity Palackého

pondělí 24. říjen 2016, 21:43

Olomouc, Praha (25. října 2016) Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller předá v pátek mezi 19. a 20. hodinou na Staroměstském náměstí v Praze Jiřímu Bradymu Medaili Univerzity Palackého s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého. Většina českých univerzit se k ocenění symbolicky přidává.

Na přání rodiny Bradyových se s nimi rektor sejde v Praze a při této příležitosti vyznamená Jiřího Bradyho pamětní medailí. „Toto ocenění je projevem úcty a uznání vůči panu Bradymu nejen ze strany olomoucké univerzity, ale obecně široké akademické veřejnosti,“ řekl rektor Jaroslav Miller. Historika a rektora UP pojí s Jiřím Bradym i osobní vazba. „Potkal jsem pana Bradyho před mnoha lety jako student v Kanadě, byl jsem na jeho přednáškách o jeho sestře Haně. Jsem poctěn, že pan Brady přijme akademické ocenění z mých rukou, a můžeme tak uctít člověka, který pro Českou republiku mnoho vykonal,“ doplnil rektor.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.