Jak se maskují zvířata a jak se přírodou inspirovali vojáci? Odpoví akce Mimikry a kamufláže v Pevnosti poznání

Úterý 17. srpen 2021, 9:21

(Olomouc, 17. srpna 2021) – Tým Pevnosti poznání, interaktivního muzea vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP), dokončuje nové exponáty, které návštěvníci poprvé uvidí na popularizační akci Mimikry a kamufláže. Ta se koná od soboty 21. srpna do neděle 29. srpna a kromě originálních novinek z dílny science centra nabídne přednášku, workshopy, fotokoutek a výstavu inspirovanou knihou Kamufláž výtvarníka a spisovatele Tomáše Chorého z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Vojenská vizuální kamufláž se stala fascinujícím světem barev, tvarů a materiálů vycházejících z přírodních zákonitostí. Propojovala a propojuje nadšence i odborníky z rozličných oborů od kouzelníků, filmových tvůrců a malířů přes vědce až po vysoce specializované profesionály.

Tomáš Chorý tuto komplexní a sofistikovanou problematiku vojenské kamufláže čtivým způsobem přibližuje ve své knize Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování. „Vojenské maskování není jen záležitostí pro fanoušky vojenství, ale osloví všechny, kteří se zajímají třeba o biologii či výtvarné umění, tedy oblasti, z nichž se vojenská kamufláž postupně vyvinula. Tomáš Chorý přitom není jen ‚historikem kamufláže‘, ale rovněž aktivním tvůrcem maskovacích vzorů a technik. Ve své knize i svých přednáškách tak dokáže velmi atraktivní formou přiblížit, jak je kamufláž pozoruhodným a neustále se vyvíjejícím odvětvím, do něhož výrazně promlouvá malířství, sochařství, architektura a dnes i moderní technologie,“ říká Tomáš Franta, vedoucí marketingu a distribuce Vydavatelství UP, kde kniha Tomáše Chorého v loňském roce vyšla.

V programu bude zajímavá přednáška Tomáše Chorého

Spisovatel Tomáš Chorý během své přednášky v Pevnosti poznání, která se uskuteční v sobotu 21. 8. 2021 od 14:00, přiblíží nejen design a chronologický vývoj tvarů a barev kamuflážních vzorů, ale rovněž nastíní budoucnost vojenského maskování či představí překvapivé možnosti využití kamufláží.

V programu bude přitom nejen přednáška a panelová výstava, ale také řada interaktivních aktivit pro malé i velké návštěvníky, které jim konkrétně ukáží, na jakých principech takové maskování a kamufláž fungují. „Lidé se mohou těšit i na ukázku moderních nafukovacích atrap vojenské techniky, jež budou umístěny v areálu Korunní pevnůstky,“ láká na akci hlavní organizátor Tomáš Arnold z Pevnosti poznání.

V každé expozici se objeví novinka na téma kamufláže

Technici pevnostních dílen vyrobili například dřevěný model československého obrněného automobilu vz. 30 z třicátých let 20. století v jednolité barvě, který umístili do modelu krajiny. „Exponát kontrastínování zase ukáže princip, jenž se v přírodě vyskytuje u většiny živočichů a slouží k lepšímu splynutí s přírodou. Zajímavé budou také dřevěné skládačky ve tvaru zvířat nebo sada předmětů z 3D tiskárny, která ukazuje různé tvarové optické iluze v závislosti na úhlu pohledu pozorovatele,“ doplňuje Tomáš Arnold.

V expozici Světlo a tma si zájemci zkusí vidění pomocí termokamery. Poznají funkci termofólie nebo se pokusí splynout s přírodou. V Živé vodě se seznámí s různými způsoby a účely maskování zvířat v přírodě, které jim v rámci zábavného workshopu, určeného především dětem, ukáží nadšení animátoři. V rámci této aktivity se seznámí i s živými zvířaty. V kreativní dílně si vyrobí STEM motýla za pomoci monotypie. V Laboratoři poznání se zase mohou těšit na chemické pokusy a optické efekty.

Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. O letních prázdninách má otevřeno každý den – ve všední dny od 9 do 17 a o víkendech od 9 do 18 hodin.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace