Interaktivní muzeum vědy si připomene dobu Marie Terezie. Návštěvníci si zahrají únikovou hru a vyzkoušejí dobové recepty

Čtvrtek 30. červenec 2020, 12:01 – Text: OK

Olomouc (30. července 2020) – Jaký byl osud olomoucké pevnosti za vlády Marie Terezie? Jak se vojáci připravovali na důležitou bitvu sedmileté války nebo jaké jídlo si tehdy vařili a co si oblékali? To vše zodpoví, ukáže a přiblíží popularizační akce Návrat do Pevnosti, která se uskuteční od 8. do 30. srpna v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Návštěvníci uvidí unikátní vojenské vybavení, ochutnají pokrmy podle dobových receptů, zahrají si únikovou nebo badatelskou městkou hru, zúčastní se přednášek odborníků, výstavy nebo projekce filmu Panovnice.

Interaktivní zábava a aktivity plné šifer a tajemství

Milovníky historie, ale i napínavých příběhů čeká celá řada aktivit, které začnou v sobotu 8. srpna v expozici Věda v Pevnosti. V Pevnosti poznání se po příchodu dozví informace, jak se zapojit do hry nazvané Tajemství zapomenuté místnosti. Hra je pro všechny, kteří mají rádi záhady, tajné vzkazy a šifry. Hráči se ocitnou v prostoru, který skrývá nejedno tajemství o Pevnosti, jejich architektech a období po sedmileté válce. Ale pozor! Jen ti nejbystřejší dokážou rozluštit sérii hádanek a odhalit mnohá mystéria dříve, než vyprší čas,“ lákal na program historik Tomáš Arnold. Tato úniková hra bude probíhat každou hodinu a zájemci se budou registrovat po příchodu do popularizačního centra. Stejně tak se budou mít možnost zapojit do Putování olomouckou pevností. Zájemce provede list s interaktivními úkoly s mapou.

V programu bude také workshop Záhada olomoucké pevnosti. Jedná se o aktivitu, kterou mohou využívat také učitelé v průběhu školního roku. Pevnost ji nabízí jako výukový program pro základní školy. „Návštěvníky zapojíme do příběhu posádky olomoucké pevnosti, v níž měl každý své místo a svůj úkol. Seznámíme se tak s fungováním pevnostního města a armády v době vlády Marie Terezie,“ vysvětlila historička Karolína Melounová.

Zajímavé přednášky o sedmileté válce

Chybět nebude ani přednáška Petra Wohlmutha o Bastionové pevnosti a vojenské revoluci. Odborník promluví o životě pevnostních architektů a inženýrů a představí téma z hlediska historické sociologie. Další přednáška od Jiřího Hofmana bude na téma Dobývání Olomouce v kontextu sedmileté války. Stejného období se bude týkat i výstava Rekonstrukce Indiánských válek, jež se uskuteční během víkendu 15. a 16. srpna. „Sedmiletá válka se stala globálním konfliktem, který kromě Evropy zasáhl velkou měrou zejména Severní Ameriku. Válka zde umožňovala vyšší aktivitu ze strany civilistů, kteří se zapojovali do milic, ale zároveň se i v každodenním životě museli potýkat s mnohými nesnázemi. Jejich osudy návštěvníkům přiblíží nadšenci do reenactmentu, doplnil organizátor Tomáš Konečný.

V interaktivní vědecké dílně se každý víkend od 8. do 30. srpna uskuteční workshop nazvaný „S betonem jdou dělat největší kouzla.“ Lidé se dozvědí, že moderní podoba betonu pochází z roku 1756, a vyrobí si šperky a objekty v duchu osvícenství.

V chemické laboratoři zase druhý prázdninový měsíc budou „řádit“ živly. Návštěvníci si vyrobí sopky, ocelové blesky, horký led a mnoho dalšího. Za příznivého počasí budou pokusy probíhat venku před budovou.

Interaktivní science centrum Pevnost poznání letos oslavilo pět let od svého otevření. Malé i velké návštěvníky zve do úžasného světa vědy, který vůbec nemusí být nudný nebo složitý. Právě naopak. Pevnost dokázala, že věda může bavit každého. Od čtyřletých dětí až po jejich prarodiče. Ročně do ní zavítá na 100 tisíc návštěvníků. Ohlas veřejnosti je výsledkem úsilí týmu Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který s obrovskou energií připravuje portfolio aktivit, díky nimž se do expozic lidé vracejí. Otevřeno má každý všední den od 9 do 17 hodin a o víkendu do 18 hodin. Kromě čtyř expozic se mohou lidé podívat do vzdáleného vesmíru díky planetáriu.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace