Group leader

Čtvrtek 22. září 2022, 9:00

The Dean of the Faculty of Medicine and Dentistry announces a selection procedure for the job position of Group leader.
Research Field: biomedical sciences

Number of Posts: 1
Department/Facility: Institute of Molecular and Translational Medicine
Type of contract: Permanent
Hours per Week: 40
Location: Olomouc
Programme/Project name: Exceles
Offer Starting Date: After an agreement

Department/Facility description

IMTM is a not-for-profit organization and it serves as a national node for EATRIS (European Advanced Translational Medicine Infrastructure). Research at the institute integrates molecular studies with clinical practice and education in a new multi-campus environment. IMTM offers an attractive benefit package. Salary will be determined by the experience of the successful candidate.

Job Profile

The Institute of Molecular and Translational Medicine (IMTM), Faculty of Medicine and Dentistry, Palacký University in Olomouc, Czech Republic (www.imtm.cz), seeks for a group leader with previous experience in virological and/or bacteriological research and development.The position will be opened for three years with a possibility to extend as a permanent position - faculty member. The candidate's research skills should primarily relate to human virology/bacteriology, public health surveillance and the molecular mechanisms of viral/bacterial infections. We welcome highly motivated and scientifically advanced researcher to join our institute.

Requirements

• PhD in biomedical sciences
  • Fluency in English
  • Ability to perform independent research, write research articles and proposals, supervise students and work in multinational environment
  • Experience with molecular biology and human virology/bacteriology methods, clinical studies, and team leadership

What we offer

• Steady background of the top scientific university.
  • 8 weeks of paid holiday for academics and 30 days for non-academic workers and researchers.
  • Meal allowance and other benefits
  • Education and career growth possibilities
  • International mobility of all employees.

Documents requested

CV in English

Cover letter

Insert the required documents in electronic form into the application form

Contact person

Petřík Miloš, PharmDr., Ph.D., milos.petrik@upol.cz, +420585632126, +420585632125

I want to respond to the offer

The deadline for application is 20.10.2022.

Additional Information

For more information about the position and application, please contact Dr. Milos Petrik (milos.petrik@upol.cz; milospetrik@seznam.cz). Your application should include a CV and a cover letter with information about your background, interests, research goals and contact information of at least two references.

(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)