Dvanáct medailí. K úspěchu na univerziádě přispěly i hokejistky z Univerzity Palackého

Foto: FISU (Isaiah Vazquez), Iva Dostálová
Pátek 3. únor 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Jednatřicátý ročník Zimních světových univerzitních her, jejichž epicentrem bylo americké Lake Placid, se do pomyslné kroniky českého vysokoškolského sportu zapsal velmi líbivým písmem. Čeští reprezentanti na hrách vybojovali dvanáct medailí a v celkovém pořadí zemí obsadili šesté místo.

Za oceán česká reprezentace cestovala s ambicí alespoň obhájit šest medailí z předchozí univerziády, kterou v roce 2019 hostil ruský Krasnojarsk. „Máme obrovskou radost, že se to našim reprezentantům vrchovatě podařilo a že v náročné konkurenci posunuli naši reprezentaci mezi ty nejúspěšnější. Velký dík patří nejen dalším úspěšným medailistům, ale všem členům výpravy, kteří vytvořili skvělou partu a důstojně reprezentovali Českou republiku,“ uvedla Ivana Ertlová, předsedkyně České asociace univerzitního sportu a vedoucí univerziádní výpravy.

Mezi českými medailisty vyčnívá především lyžař Jan Zabystřan z České zemědělské univerzity, který si vyjel tři zlaté a jednu bronzovou medaili, a biatlonistka Tereza Jandová z Masarykovy univerzity, která získala dva bronzy v individuálním závodě a zlato ve štafetě.

Za zmínku ale stojí také třetí místo českých hokejistek, které se univerzitních her zúčastnily vůbec poprvé. Během turnaje v základní části prohrály pouze s Kanadou a USA a v semifinále s Japonskem. V zápase o bronz porazily Slovensko 1:3. Na úspěchu ženského týmu se přitom podílely i tři hráčky z Univerzity Palackého: Daniela Pejšová a Kateřina Petřeková z fakulty tělesné kultury a Patricie Škorpíková z pedagogické fakulty. Všechny tři v průběhu hokejového turnaje žen zažily radost při vsítění gólu protihráčkám.

„Zisk bronzové medaile pro mě znamená vážně hodně. Je to vždy čest reprezentovat Českou republiku a nyní to byla navíc i reprezentace mé školy a fakulty. Je to ocenění pro všechny, kteří se věnují svému milovanému sportu a současně studiu i vytváření lepší budoucnosti. Turnaj byl velmi náročný fyzicky i psychicky, ale dokázaly jsme vše překonat jako parta, která se formovala s každým dnem,“ řekla Kateřina Petřeková, která studuje fyzioterapii a při nominaci do reprezentace prý trochu panikařila kvůli zkouškám v době her.

Její kolegyně z HC Falcons Sokol Karviná Patricie Škorpíková, studující speciální pedagogiku a český jazyk a literaturu, dodala: „Chtěly jsme se dostat do finále. To se nám bohužel nepodařilo, ale bronzová medaile je krásný úspěch a budu na to ještě dlouho vzpomínat. Také jsem získala plno nových zkušeností, za které jsem vděčná. Jsem pyšná na celý tým, jak jsme během turnaje fungovaly a co jsme dokázaly. Univerziádu jsem si velmi užila a doufám, že se budu moct zúčastnit i té následující za dva roky v Itálii.“

Univerzita Palackého měla na hrách v Lake Placid i další zástupce. V mužském hokejovém týmu si zahráli Tomáš Hanák a Patrik Tarnoczy, oba studenti FTK a hráči HC Zubr Přerov. Hokejisté skončili ve své skupině na čtvrtém nepostupovém místě. Sjezdařka Aneta Vetrová z filozofické fakulty dojela v závodě v super obřím slalomu 23. Události se zúčastnila i Iva Dostálová, proděkanka FTK, a to jako členka zdravotnické části realizačního týmu.

Na zimních světových univerzitních hrách, které jsou největší světovou studentskou multisportovní akcí, poměřilo ve dvanácti sportech své síly přes 1400 studentů z 540 vysokých škol ze 46 zemí. Reprezentace České republiky čítala 93 sportovců z 33 škol a 49 členů doprovodu.

V letošním roce se uskuteční ještě z loňska přesunutá letní univerziáda, kterou bude ve dnech 28. července až 8. srpna hostit čínské Chengdu. Příští zimní světové univerzitní hry pak proběhnou v roce 2025 v italském Turíně.