Britský velvyslanec jednal v CATRIN o možnostech spolupráce

Britský velvyslanec Nicholas Archer během návštěvy CATRIN.
Fotogalerie: Vojtěch Duda
Čtvrtek 30. září 2021, 9:00 – Text: Martina Šaradínová

Především o možnostech spolupráce mezi olomouckými a britskými výzkumníky hovořil ve středu britský velvyslanec v Česku Nicholas Archer s vedením Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého. Během návštěvy vědeckého centra zavítal i do laboratoří a seznámil se s hlavními směry výzkumu.

„Slyšel jsem o špičkovém výzkumu Univerzity Palackého a centra CATRIN. Přijel jsem se na vlastní oči přesvědčit o reputaci tohoto výzkumného centra a těšil jsem se na to, že uvidím výjimečné technologie v oblasti pokročilých materiálů a zemědělského výzkumu. Hlavním cílem návštěvy je povzbudit další vědeckou spolupráci mezi britskými výzkumníky a vědci z Univerzity Palackého,“ přiblížil důvody návštěvy britský velvyslanec.

Ředitel CATRIN Pavel Banáš a další členové vedení vysokoškolského ústavu představili vzácnému hostovi výzkumné směry i některé výsledky základního i aplikovaného výzkumu. „Pan velvyslanec se velmi zajímal o transfer znalostí do praxe a také o některé naše technologie, včetně využití nanočástic železa pro environmentální aplikace nebo technologii pro separaci laktoferinu,“ uvedl Banáš.

Za velmi důležitou součást jednání označil diskuzi o možnostech spolupráce s partnery z Velké Británie. „V této zemi zatím spolupracujeme spíše nahodile s jednotlivými kolegy. S panem velvyslancem jsme hovořili o možnostech systémové a dlouhodobé kooperaci například s některou z univerzit. Mimo jiné se zajímal o to, jakým způsobem by podobnou spolupráci mohli pomoci navázat či prohloubit,“ doplnil ředitel CATRIN.  

Během návštěvy Olomouce se Nicholas Archer setkal rovněž s rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou. O rozvoji technologií, vědě, výzkumu, ale i politice následně diskutoval s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem.

Zpět