Aktualizováno: Bydlení na kolejích během pandemie koronaviru? Studenti si můžou vybrat ze tří variant

Čtvrtek 23. duben 2020, 10:00

Vedení kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci po dohodě s vedením UP představuje možnosti řešení ubytování na kolejích UP během současné nezvyklé situace. Aby měli studenti větší svobodu volby a nebyli svázáni plošným rozhodnutím, nabízí vedení kolejí a menz tři varianty, z nichž si studenti mohou libovolně vybrat.

Platba kolejného za březen zůstává (i s ohledem na procesní záležitosti) nezměněna a studenti ji budou hradit v plné výši. Od nadcházejícího měsíce si pak mohou zvolit jednu z těchto možností a následně ji procesně dořešit s referentkou své koleje:

Varianta A | „Březen a šmytec“

Student se s platností k 31. 3. odhlásí z kolejí a v tomto semestru se již nebude na koleje vracet. Zaplatí pouze 25 % z ceny kolejného za duben, přičemž si své věci odstěhuje z pokoje co nejdříve, nejpozději do 30. 4*.

V případě, že by neočekávaně přijel na koleje na konci řádného semestru či po jeho skončení, může se na koleji ubytovat dle ceníku krátkodobého ubytování uvedeného v Řádu vysokoškolské koleje.

Kdy se dozvím, že byl můj výběr akceptován? → Podívejte se nejpozději 15. dubna skrze Portál UP do ISKAMu. Pokud zde uvidíte, že máte smlouvu do 30. 4., vše proběhlo v pořádku. Lidem, kteří zvolili variantu A, nebudeme nutně na jejich e-maily odpovídat.

Varianta B | „Plovoucí měsíc“

Student sice momentálně kvůli aktuální situaci odjel z kolejí domů, ale chce si v pokoji ponechat své věci, protože plánuje, že se na koleje kdykoliv v průběhu semestru vrátí (student zároveň musí zajistit, že mu na pokoji ani v lednici nezůstanou žádné kazící se věci, zejména potraviny – domluví si úklid např. se spolubydlícími, pokud úklid nemůže zajistit, informuje o tom svou referentku a domluví s ní další postup).

V takovém případě zaplatí student kolejné na duben v plné výši. Tímto si předplatí libovolný celý měsíc ubytování v tomto semestru (květen nebo červen nebo červenec). Student zároveň bude mít nárok na přednostní ubytování na koleji a pokoji v dalším akademickém roce.

Své věci si pak bude muset z kolejí vystěhovat nejpozději 30. 6. 2020*.

V případě, že si student zvolí variantu B, musí dát vědět své ubytovací referentce do konce března do 8. dubna (v rámci výjimky až do 30. dubna, viz šedý rámeček níže)**, a sice ideálně e-mailem. Jakmile dojde k vyjasnění situace a zveřejnění začátku výuky, informuje student referentku i o návratu na kolej.

Aktualizace ze dne 22. 4.: Vedení univerzity rozhodlo o mimořádném zavedení tzv. varianty „B+“. Všichni zájemci, kteří nereagovali na výběr varianty do 8. dubna (tedy včetně těch, kteří reagovali až po 8.4.) a zároveň nemají zájem o variantu C, se musí písemně obrátit na svou ubytovací referentku a nejpozději do 30. dubna zvolit variantu B+. Zároveň ale platí, že jsou povinni vystěhovat se z kolejí a ukončit své ubytování do stejného termínu, tedy do 30. dubna. Jinak pokračují s variantou C. Vystěhování do konce dubna platí pouze pro ty, kteří volí variantu B až nyní (nevyužili dva předchozí termíny). Pro ty, kteří si zvolili variantu B do 8. dubna, platí podmínky vystěhování výše (do 30. 6. 2020).

*Pokud by si student nemohl své věci vyzvednout s ohledem na přetrvávající karanténní opatření, uzavřené hranice apod., bude SKM tuto situaci sledovat a přijde s náhradním řešením. Studenti a studentky ze zahraničí, především se Slovenska, se tak nemusí bát, že by o své věci přišli nebo že by jim byly účtovány poplatky za překročení lhůty. Pokud dojde k obnovení výuky například v průběhu června a výuka a zkoušky budou pokračovat v měsíci červenci, budou studenti a studentky moci na svých pokojích zůstat i po 30. červnu.

**Pokud se student/ka do 8. 4. své referentce neozve, předpokládá se, že pokračuje v bydlení na kolejích beze změn, tedy že si zvolil/a variantu C (níže).

Příklad: Student zaplatí dubnové kolejné v plné výši a předplatí si tak jeden měsíc. Výuka započne například 1. června a bude pokračovat včetně zkouškového do července. V tom případě student nehradí kolejné za červen, jelikož má jeden měsíc předplacený díky dubnovému kolejnému. Za měsíc červenec pak již platí obvyklé kolejné. Za měsíc květen, kdy na koleji nebyl, neplatí nic.

Varianta C | „Má kolej, můj hrad“

Student si bude nadále platit měsíční kolejné bez přerušení a nic se pro něj nemění. Vše bude nadále probíhat standardně dle Řádu vysokoškolské koleje a ubytovací smlouvy.

Kdy se dozvím, že byl můj výběr akceptován? → Není potřeba nic potvrzovat. Vše běží jako doposud. S klidem bydlete na kolejích jako vždy a nemusíte řešit stran ubytování nic navíc oproti normálu.

Vedení kolejí a menz UP je nadto připraveno neúčtovat studentům místní poplatek dle vyhlášky města ve výši 21 Kč/noc. Tato povinnost platí od 1. 1. 2020 pro všechny osoby (VŠ koleje nevyjímaje), které pobývají na území města dobu kratší, než je spojitých 90 dnů.