3D výtisk modelu Bouzova ukazuje podobu hradu před přestavbou

Model historické podoby hradu Bouzova z 3D tiskárny.
Foto: VTP UP
Čtvrtek 30. leden 2020, 8:44 – Text: (red)

Univerzita Palackého ve svém 3D tiskovém centru UPrint 3D vytiskla model státního hradu Bouzov, který nabídne návštěvníkům netradiční zážitek. Nahlédnou skrze něj totiž do minulosti této významné kulturní památky. Maketa ukazuje podobu hradu před přestavbou z přelomu 19. a 20. století, a návštěvníci tak budou moci porovnat, nakolik se současný hrad liší od své podoby před rokem 1895.

Model hradu, který připravili studenti katedry geoinformatiky z historických plánů, fotografií a nákresů, byl vytisknut na velkoformátové tiskárně 3ntr. UP se státním hradem Bouzov spolupracuje dlouhodobě a tento tisk je jen jedním z výstupů dlouhodobé kooperace. V budoucnu vznikne za pomoci Pedagogické fakulty UP také naučná stezka v hradním parku.

Rekonstruovat dávnou podobu hradu z dobových materiálů nebylo vůbec jednoduché. Své o tom vědí studenti katedry geoinformatiky Radek Barvíř a Jakub Žejdlík. „K dispozici jsme měli současné plány hradu, pár dobových fotografií z různých let a také obrazy. Mnohé z nich však ukazovaly jen detaily, zatímco zbylé části hradu halila mlha minulosti. Vytvořit souvislý model celého areálu ve 3D byla doslova mravenčí práce,“ zavzpomínal Radek Barvíř. „Bylo to jako skládat třírozměrné puzzle za šera a bez brýlí. Dostatek představivosti a občas i trocha fantazie byla rozhodně potřeba,“ dodal Jakub Žejdlík.

Vytvořit podrobný a dostatečně přesný model trvalo více než měsíc. A oříškem byla i výroba plastové makety o rozměrech 400×287×86 mm. Tiskla se přes 78 hodin a spotřebovalo se na ni více než 4,6 kilometru tenkého plastového vlákna. „3D tisk je stále tak trochu alchymie. Vždy jsme s napětím čekali, jak tisk pokročil přes noc. Model jsme vytiskli až na třetí pokus. Předchozí dva tisky zhatily technické problémy,“ uvedla ředitelka centra UPrint 3D Hana Kubíčková. Výzvu představovala i následná úprava modelu, kdy bylo potřeba odmočit podpůrné struktury a celý výtisk ponořit do vody. „Tak velkou nádobu jsme v tiskovém centru neměli, a tak model putoval na týden k nám do vany,“ doplnila Hana Kubíčková.

Jak historickou podobu co nejvíce přiblížit návštěvníkům, aby byl jejich zážitek maximálně autentický a ukázal jim, jak moc se hrad v minulosti lišil? Díky vstřícnosti fotografa Jaroslava Štengla, který poskytl aktuální snímky, vzniklo porovnání dnešního vzhledu hradu s tím historickým. Bouzov byl vždy významným hradem, jeho dnešní pohádkovou podobu mu ale vtiskla až poslední rozsáhlá přestavba z přelomu 19. a 20. století. „Samotného mne překvapilo, jak rozsáhlé změny byly. Zatímco dnes hrad budí úžas, před 150 lety by pravděpodobně u návštěvníků tak silné emoce nevyvolal,“ zamyslel se Filip Auinger, koordinátor projektu.

„Na hradě Bouzov jsme s napětím čekali, jak tisk dopadne a jaká bude finální podoba modelu,“ přiznala zástupkyně kastelánky Sylva Marková. Díky vytvoření 3D modelu, který byl chybějícím článkem v prezentaci stavebního vývoje hradního paláce, se v budoucnu podaří představit návštěvníkům všechny důležité stavební fáze. V současné době se připravuje rozšíření výstavy „Bouzov 1895“, která prezentuje hrad těsně před rozsáhlou přestavbou v letech 1895–1910 pomocí velkoformátových fotografií.

„Doufáme, že spolupráce, kterou jsme s univerzitou před lety navázali, bude pokračovat a spolu s jejími pracovníky se budeme podílet na dalších zajímavých projektech,“ uzavřela kastelánka hradu Bouzov Zuzana Šulcová.