Ondřej Novák je už pošesté za sebou na seznamu nejcitovanějších vědců světa

Pondělí 20. listopad 2023, 10:45

Olomouc (20. listopadu 2023) Už pošesté za sebou se na seznam nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers, který zveřejnila společnosti Clarivate Analytics ve Spojených státech amerických, dostal odborník na analýzu rostlinných hormonů Ondřej Novák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Mezi jedno procento nejcitovanějších vědců se letos zařadilo pouze sedm odborníků z českých institucí. Seznam pro rok 2023 vznikl na základě analýzy publikací z let 2011 až 2022 podle databáze Web of Science.

„Být opakovaně v seznamu Highly Cited Researchers je velká pocta a uznání za práci, na které se ale nepodílím sám. Vědecký výzkum je společným dílem mnoha kolegů, kteří spolupracují a sdílejí své nápady a výsledky. Celý náš tým se věnuje základnímu výzkumu a pochopení, jak jsou rostlinné hormony zapojeny v regulaci růstu a vývoje rostlin. Věda je neustálý proces objevování a učení, který nikdy nekončí. Každý náš nový poznatek představuje pouze jeden malý dílek do skládačky, jak funguje svět rostlin, a zároveň otevírá další otázky. To mě inspiruje k dalšímu poznávání a objevování,“ říká Ondřej Novák.

Absolvent přírodovědecké fakulty Ondřej Novák studuje biosyntézu a metabolismus rostlinných hormonů za pomoci moderní hmotnostní spektrometrie. Zabývá se také vztahy mezi chemickou strukturou a biologickou aktivitou rostlinných hormonů. Dlouhodobě se věnuje využití nových moderních bioanalytických technik a zjednodušení extrakčních metod pro izolaci biologicky aktivních látek z komplexních biologických matric.

Akademie věd ČR má na letošním seznamu nejcitovanějších vědců světa tři zástupce – Tomáše Jungwirtha, Jana Pergla a Petra Pyška. Na seznamu najdete také Dmitriye Chudakova z Masarykovy univerzity Brno, Jiřího Jaromíra Klimeše z VUT Brno a Ladislava Krištoufka z Karlovy univerzity v Praze.

Mezi nejcitovanější vědce patří 6 849 výzkumnic a výzkumníků z více než 1 300 institucí z 67 zemí světa. Na prvním místě se umístily Spojené státy americké, druhé místo patří Číně. V letošním roce bylo uděleno 7 125 označení Highly Cited Researcher 2023. Počet ocenění převyšuje počet osob, které jej obdržely. Někteří výzkumníci totiž uspěli ve více než jedné oblasti výzkumu.

Systém hodnocení nejcitovanějších vědců se v letošním roce změnil. Analytici nejprve přezkoumali vysoce citované práce z posledního desetiletí a vytvořili předběžný seznam kandidátů. Poté byly použity vylepšené kvalitativní filtry k identifikaci publikačních anomálií včetně extrémní míry hyperautorství, nadměrné autocitace nebo neobvyklých vzorců skupinové citační aktivity. Tyto faktory se staly důvodem k vyřazení ze seznamu.

Kontaktní osoba:

Šárka Chovancová | redaktorka