Nuda a šeď normalizace i touha po vybočení. Kniha fotografií Petra Zatloukala rozšiřuje edici Olomoučtí fotografové

Pátek 15. říjen 2021, 9:47

Olomouc (15. října 2021) – Sugestivní introspekce do života lidí v 80. letech minulého století, kdy komunistický režim pomalu směřoval ke svému zániku, i symbolický dokument své doby, zachycující životy lidí v normalizační šedi socialistického Československa. Tak by se daly charakterizovat snímky olomouckého fotografa Petra Zatloukala. Kniha jeho fotografií je druhým dílem edice Olomoučtí fotografové, na které spolupracuje Muzeum umění Olomouc a Vydavatelství Univerzity Palackého.

Petr Zatloukal je dnes známý především svou fotografickou sérií Gaudeamus, která dokumentuje události sametové revoluce a pád komunistického režimu na pozadí aktivit a stávky studentů na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nová kniha fotografií přináší Zatloukalovy nikdy nepublikované snímky z let, které 17. listopadu těsně předcházely. Zachycuje na nich svérázné rekreanty u maďarského jezera Balaton, mikropříběhy všedních dnů v Olomouci, Bratislavě, Bánské Bystrici či východním Berlíně, prostředí závodů motokár a sportovního tance, atmosféru socialistické nemocnice nebo počátky aerobiku v Československu.

„V Zatloukalových fotografiích se střídá intimní a emotivní výpověď. Daří se mu zachytit svérázné figurky, tragikomické výjevy i nadšení lidí v dnes již zdánlivě banálních situacích, které však v tehdejší perspektivě nabízely dojem něčeho mimořádného v normalizační šedi. V prostředí skromně vybavených školních tělocvičen či omšelých betonových budov zachytil prosté lidi, snící o jiném a lepším životě,“ říká kurátorka Muzea umění Olomouc a editorka knihy Štěpánka Bieleszová.

Petr Zatloukal (*13. 9. 1956, Kojetín) náleží k proudu českých subjektivních dokumentaristů, kteří na fotografickou scénu vstoupili v 80. letech minulého století. Jeho fotografie se vyznačují mírnou dekadencí a surreálným nádechem. V poslední době zaujala například jeho série snímků automobilových vraků vrůstajících do krajiny a bující vegetace. Věnuje se také divadelní fotografii. Do světa fotoaparátů Zatloukal vstoupil jako žák Miloslava Stibora, významného olomouckého fotografa, jehož tvorbě byl věnován první díl edice Olomoučtí fotografové.

Kniha bude slavnostně uvedena v Česku i na Slovensku. Ve středu 20. října v 17:00 proběhne křest knihy v Galerii města Olomouce, o den později (21. října) pak bude představena v galerii KUPE v Opavě. Na Slovensku se publikace představí 5. listopadu v 15:30 v Univerzitní knihovně v Bratislavě v rámci festivalu Měsíc fotografie 2021.

Publikace je dostupná na e-shopu Vydavatelství UP. Více o edici Olomoučtí fotografové najdete na stránce photographers.upol.cz.

 

Kontaktní osoby:
Aleš Prstek | ředitel
Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci
E: ales.prstek@upol.cz | M: 731 663 195

Tomáš Franta | vedoucí marketingu a distribuce
Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci
E: tomas.franta@upol.cz | M: 737 534 465

Zpět