Knihovna UP jede naplno: horké linky a online režim

Obrázek: Knihovna UP
čtvrtek 2. duben 2020, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Stovky e-mailů denně, aktivní facebooková skupina, nově zřízené mobilní linky, to je jen ukázka režimu, v němž v těchto dnech pracují knihovníci Univerzity Palackého. Do knihovny ve Zbrojnici ani do těch fakultních se sice osobně nesmí, ale zdejší zaměstnanci hledají a nacházejí nové cesty a způsoby, jak potřebnou literaturu a zdroje studentům a akademikům zprostředkovat.

Knihovna UP má dveře zavřené, ale ty virtuální – a ne jedny – otevřela ještě více do široka, než bylo zvykem. Knihovní služby fungují v online režimu, odborní pracovníci se střídají při vyřizování různé agendy, pracují na grantech, odpovídají na e-maily, poskytují telefonické informace. Knihovna nastavila prodloužení všech výpůjček, prozatím o měsíc, a pokuty jsou ke dni uzavření rovněž zastaveny. Pravidelně také vybírá biblioboxy, ze kterých putují vrácené knihy na týden do karantény.

„Hvězdou na našem nebi jsou nyní elektronické informační zdroje (EIZ), kde knihovnice pracují daleko víc než na plné obrátky. Naše facebooková skupina I LOVE E-ZDROJE UPOL, která měla před pár týdny zhruba 20 členů, jich nyní má 421. Právě pro elektronické informační zdroje jsme zřídili i poradní telefonickou horkou linku, začínáme s webináři. Informace zajišťují jak kolegové a kolegyně knihovny ve Zbrojnici, tak i fakultních knihoven,“ uvedla ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková.

Aby studentům i akademikům usnadnili studium a výuku, dojednali knihovníci zkušební přístupy do nových databází. „Ty tak doplňují široké portfolio klasických e-zdrojů Univerzity Palackého na portále ezdroje.upol.cz. A nezapomínáme ani na další online zdroje, které jsou u nás i v zahraničí dostupné a informujeme o jejich nabídce. Například o možnosti využít online knihovnu BOOKPORT, kde jsme dosáhli dočasného plného přístupu,“ doplnila ředitelka Knihovny UP.

Kde také najdete informace z Knihovny UP

Horká linka EIZ:  739 701 009

Horké linky na vedoucí výpůjčky na Zbrojnici: 739 329 963, 704 856 137

Elektronické informační zdroje: ezdroje.upol.cz

Facebook: https://www.facebook.com/groups/176079720276697/

Zpět