Fair trade den pro školáky i jejich učitele přinese film, bojovou hru i ochutnávku exotických dobrot

Pondělí 11. říjen 2021, 14:31

(Olomouc, 11. října 2021) – Film, bojovou hru a ochutnávku dobrot z celého světa mohou už ve středu v Olomouci zažít školáci i pedagogové. Akce, která se koná 13. října 2021 v olomoucké Pevnosti poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, je zaměřená na fair trade, tedy na férový obchod. Festival pořádá nezisková organizace Na mysli v rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu, výzkumný program Akademie věd ČR Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, organizace ARPOK a Pevnost poznání.

Na sto padesát pozvaných dětí a pedagogů ze základních škol se dozví, proč je důležité, aby farmáři ze zemí třetího světa dostávali za svou práci adekvátní odměnu. Fair trade jim zaručuje nejenom spravedlivější obchodní podmínky, díky kterým mohou žít důstojně, ale také dodržování lidských a pracovních práv a pěstování plodin v souladu se životním prostředím.

Dopolední část programu bude určena žákům, které čeká projekce dokumentu Ve stínu kakaovníku. Film Stanislava Komínka a Lukáše Matěny získal několik ocenění na filmových festivalech. Upozorňuje na problémy spojené s pěstováním kakaa v západní Africe, jako jsou nízké výkupní ceny, chudoba pěstitelů, dětská práce, obchod s lidmi či kácení deštných pralesů. Po filmu bude následovat beseda s autorem Stanislavem Komínkem z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, který snímek natáčel na západoafrickém Pobřeží slonoviny.

Pro děti je pak připraven interaktivní program. Budou si moci zahrát novou deskovou hru, ve které si vybudují svůj vlastní, udržitelný svět. Zapojí se také do naučné bojovky, která řeší témata klimatické změny a její dopady. Žáci budou moci diskutovat o fair trade a ochutnat čokoládové dobroty s Fairtrade certifikací.

Odpolední program bude zaměřený na učitele, které by měl inspirovat k tomu, aby se nebáli tuto problematiku častěji zařazovat do výuky. Pedagogové budou mimo jiné debatovat o férovém obchodu, pracovních podmínkách v rozvojových zemích, problematice textilního průmyslu a klimatické změně. Stanislav Komínek jim například vysvětlí, jaké možnosti férového nakupování mají spotřebitelé v České republice. Organizace Na mysli představí svou novou vzdělávací deskovou hru Terra Futura, kterou si učitelé budou moci odnést a využít ji ve výuce.

Učitelé se mohou na odpolední program, který začíná od 14:30 v Pevnosti poznání, ještě registrovat na e-mailu viktorie@namysli.com.

Kontaktní osoba:
Viktorie Tenzerová | ředitelka