7. ročník Erasmus+ International Staff Week

Pondělí 26. červen 2023, 14:00 – Text: -ap-

V minulém týdnu jsme na Úseku pro mezinárodní spolupráci UP již posedmé přivítali kolegyně a kolegy z partnerských univerzit v rámci Erasmus+ International Staff Week. Této týdenní akce, jejímž tématem byly "Nové priority a výzvy v programu Erasmus+", se zúčastnilo 27 zástupců především z řad koordinátorů programu Erasmus+ a dalších pracovníků zahraničních oddělení. Různorodou skupinu reprezentovali kolegyně a kolegové jak z evropských zemí, tak ze zemí mimo Evropu. Své zastoupení našlo Slovensko, Rakousko, Německo, Španělsko, Lotyšsko, Finsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Francie, Maďarsko, Řecko, Itálie, Ukrajina, ale také Jihoafrická republika, Zambie, Kapverdy, Dominikánská republika, Kazachstán, Bhútán, Izrael či daleká Kanada.

Nosnými pilíři celého Staff Weeku bylo pět workshopů, které se zaměřovaly na aktuální témata programu Erasmus+. První ze série přednášek byla zaměřena duševní zdraví, která účastníkům poskytla rady a tipy na to, jak se vypořádat se stresem, který přináší práce (nejen) v mezinárodním prostředí. Udržitelnost na Univerzitě Palackého v Olomouci, udržitelný rozvoj či Green Erasmus byly předmětem přednášky Udržitelné univerzity. Účastníci měli možnost nahlédnou pod pokličku strategie udržitelného rozvoje na UP a na oplátku sdílet své zkušenosti. Jednou ze stěžejních aktivit celého Staff Weeku byla přednáška na téma Studenti se specifickými potřebami, kterou si přichystala kolegyně a kolega z Centra podpory studentů se specifickými potřebami. Účastníci měli možnost nejen dozvědět se o službách, které centrum nabízí jak českým, tak zahraničním studentům, ale také poslechnout si zkušenosti dvou českých studentů, kteří se i přes svůj zdravotní hendikep rozhodli za podpory centra vycestovat na studijní pobyt do zahraničí. Přednášková část programu byla zakončena workshopy na Erasmus+ International Credit Mobility New Priorities in the Erasmus+ Programme, které účastníkům poskytly informace o tom, jakým způsobem se s novými prioritami vypořádáváme na UP a co stojí za úspěchy naší univerzity v programu Erasmus+ International Credit Mobility.

Stejně důležité jako zmíněné workshopy byly aktivity, díky kterým naši zahraniční kolegové poznali nejen Univerzitu Palackého, ale i město Olomouc, tradici i kulturu České republiky. V programu proto nechyběly prezentace o Univerzitě Palackého a České republice, dále lekce českého jazyka či komentovaná prohlídka města a univerzitní koleje a menzy. Své nasbírané znalosti a týmového ducha účastníci uplatnili během hry Scavengerhunt a nově získaná přátelství prohloubili během výletu do nedaleké Kroměříže.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na realizaci letošního ročníku Erasmus+ International Staff Week. Pevně věříme, že byl tento týden pro všechny účastníky inspirativní minimálně tolik, jako byl pro nás. Opět jsme se přesvědčili, že máme v zahraničí skvělé partnery.

A jak 7. ročník Erasmus+ International Staff Week vypadal? Na to se můžete podívat v naší fotogalerii.