Katedra chemické biologie z přírodovědecké fakulty oslaví letošní sklizeň z experimentálních polí akademickými dožínkami

Středa 30. srpen 2023, 9:38

Olomouc (30. srpna 2023) Akademickými dožínkami oslaví 8. září letošní sklizeň úrody z vlastních experimentálních polí katedra chemické biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP). Symbolické poděkování za úrodu se už potřetí uskuteční v univerzitním areálu v Olomouci-Holici. Na oslavách nebude chybět předání dožínkového věnce, vysazení pamětního stromu k 450. výročí Univerzity Palackého a k 70. výročí založení přírodovědecké fakulty i představení výsledků vědců z katedry chemické biologie v oblasti šlechtění a ochrany zemědělských plodin.

„Dožínky patřily v historii mezi jedny z nejvýznamnějších slavností v roce, jelikož oslavovaly úrodu a bohatství v podobě zralých plodů a sklizně obilnin. Touto událostí chceme akademické obci ukázat vývoj, kterým pěstování plodin pro udržitelnější společnost v rámci zapojení vědy a výzkumu na katedře chemické biologie prochází. Výrazně jsme rozšířili portfolio pěstovaných plodin a jejich ošetření, což vede k lepší odolnosti plodin ve stresových podmínkách a k vyšším výnosům,“ uvedla prorektorka UP a vedoucí katedry chemické biologie Lucie Plíhalová.

Odborníci z katedry chemické biologie na experimentálních parcelách v Olomouci-Holici pěstují řepku, pšenici, jarní ječmen, žito, špaldu a mák. „Letošní úroda byla i přes nestabilní počasí sklizena včas, u ozimé pšenice a máku dokonce s rekordním výnosem. Většinu odrůd nám již mnoho let poskytuje česká šlechtitelská společnost Selgen, a.s. Kladli jsme velký důraz na minimální použití pesticidů při jejich pěstování. Ze sklizených surovin budou také připraveny různé pochutiny, které mohou návštěvníci dožínek ochutnat,“ doplnil Radoslav Koprna z katedry chemické biologie.

Součástí programu dožínek bude předání dožínkového věnce, odborné přednášky, vysazení pamětního stromu k 450. výročí Univerzity Palackého a k 70. výročí založení přírodovědecké fakulty, prohlídka zemědělské techniky a hudební doprovod v podání Cimbálové muziky Primáš z Přerova. „Vysazení stromu se letos ujme rektor Univerzity Palackého Martin Procházka a děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala,“ upozornila Lucie Plíhalová.

Katedra chemické biologie, která akademické dožínky pořádá, se v letošním roce zapojila do projektu BIOCIRKL. Projekt potrvá šest let a získal podporu ve výši 27 milionů korun od Technologické agentury České republiky. „Pěstování plodin nové generace odolných vůči klimatické změně bude provázet naši katedru také v rámci budoucího zapojení do špičkového výzkumného projektu ÚEB AV ČR TANGENC. Myslíme si proto, že bychom měli o činnosti naší katedry v této oblasti informovat širší akademickou obec – a dožínky jsou pro to ideální příležitostí,“ dodala Lucie Plíhalová.

Kontaktní osoba:

Šárka Chovancová | redaktorka