Univerzita Palackého opět eviduje velký zájem o studium. Obdržela téměř 35 tisíc přihlášek

Pondělí 18. březen 2024, 14:17

Olomouc (18. března 2024) – Olomoucká univerzita přijala k 15. březnu 34 779 přihlášek ke studiu. Vysoká škola oslovovala budoucí studující především na veletrzích vzdělávání, dnech otevřených dveří, road show po středních školách a v online prostoru, například přes web Univerzitní město. Do poloviny března měli zájemci a zájemkyně o studium možnost podat e-přihlášku na většinu oborů Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Na některé se lze však ještě hlásit.

Zájem o studium na UP meziročně vzrostl na šesti z osmi fakult. Nejvíce pravidelně láká možnost studia na filozofické (8,5 tisíce přihlášek) nebo pedagogické fakultě (7,5 tisíce). Zájemci s cizím státním občanstvím si podali 4 230 přihlášek, z toho 2 935 je ze Slovenska a 435 z Ukrajiny. Celkově si jednu nebo více e-přihlášek podalo 23 tisíc uchazečů a uchazeček z 91 států.

„Je moc potěšující, že zájem o studium na Univerzitě Palackého je stále tak vysoký. Olomouc je skutečně univerzitním městem. Na osmi fakultách nabízíme na tisíc studijních kombinací, a tak je naše nabídka studia opravdu široká. Mám radost i z toho, že je zjevný zájem o nové obory. Přeji uchazečům, ať se jim vydaří přijímací zkoušky,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Zájemci o studium se informace dozvěděli například na webu Univerzitní město, jenž během loňska navštívilo rekordních 235 tisíc uživatelů, univerzita však nechyběla ani na dvanácti veletrzích vzdělávání u nás i na Slovensku, kam dorazilo přes 87 tisíc osob. V rámci 60 roadshow se univerzita prezentovala také téměř dvěma tisícům maturantů a maturantek po celé republice.

Přihlášky lze stále podávat

Na některé studijní programy UP se lze i nadále přihlašovat. Na teologické fakultě je ještě možné do 30. dubna podat přihlášku na obory Sociální práce, Sociální práce s dětmi a mládeží, Sociální práce s rodinou, Náboženství se zaměřením na vzdělávání, Učitelství náboženství pro základní školy, Katolická teologie nebo Mezinárodní sociální a humanitární práce či Etika a kultura v mediální komunikaci. Přírodovědecká fakulta chystá druhé kolo přijímacího řízení na vybrané obory od 15. dubna do 15. července. Na doktorské studium je možnost přihlásit se do konce dubna či v květnu v závislosti na fakultě. Přehled stále otevřených programů je k dispozici v katalogu na webu UP.

Nejžádanější obory

Největší zájem je na UP tradičně o studium Všeobecného lékařství, Psychologie, Práva a právní vědy, Zubního lékařství nebo Fyzioterapie, a to jak na fakultě zdravotnických věd, tak na fakultě tělesné kultury. Dále pak také o učitelské programy na pedagogické fakultě nebo Všeobecné ošetřovatelství. Ze studijních programů, které UP nabízela zcela nově, je velký zájem o Sociální pedagogiku, Environmentální studia a udržitelný rozvoj nebo Teologii.

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou nejstarší univerzitou v ČR a patří mezi nejlépe hodnocené české vysoké školy ve světových žebříčcích. Nabízí tisíc kombinací studijních programů, které na osmi fakultách studuje 23 tisíc studujících. Loni evidovala rekordních 35 722 e-přihlášek, nejvíce v její historii.

TOP 10 studijních programů UP – stav k 15. 3. 2024

TYP STUDIA

FAKULTA UP

POČET PŘIHLÁŠEK