Výstava představí výjimečné meteorologické situace v Jeseníkách a Rychlebských horách

Wednesday 29 September 2021, 11:39

Olomouc (29. září 2021) – Na výjimečné meteorologické situace v Jeseníkách a Rychlebských horách v letech 1978 až 2017 bude zaměřena výstava „Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa“, kterou v říjnu ve svých prostorách uspořádá katedra geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka a Českým hydrometeorologickým ústavem. Vernisáž výstavy je naplánována na pondělí 4. října 2021 ve 14:00.

„Na výstavě budou k vidění historické meteorologické přístroje a pomůcky, které byly využívány v provozu na meteorologických stanicích po celé republice. Připraveny jsou také informace o extrémních meteorologických jevech na Jesenicku. V interaktivní části si pak návštěvníci budou moci vyzkoušet automatickou meteorologickou stanici, která měří aktuální data a zapisuje je do jednotlivých grafů,“ uvedl spoluautor výstavy Pavel Rušar, absolvent přírodovědecké fakulty a ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka.

Výstavu připravil Český hydrometeorologický ústav společně s Vlastivědným muzeem Jesenicka ke svému loňskému stému výročí. Návštěvníci se mohou seznámit s průběhem několika vybraných synoptických situací, které způsobily meteorologické extrémy na Jesenicku. Speciální pozornost autoři výstavy věnují bouřkám a bouřkovým jevům, velmi nízkým nebo naopak extrémně vysokým teplotám, problematice sucha i silným nárazům větru. Výstava připomene také velmi brzké sněhové pokrývky na podzim a naopak situace, kdy sníh jesenické svahy pokrýval ještě na jaře.

„Zaměřili jsme se na extrémní jevy posledních čtyřiceti let v oblasti Jesenicka. Těch čtyřicet let jsme zvolili proto, aby návštěvníci mohli zavzpomínat na události, které se staly. Ať už to byly povodně v roce 1997, suché zimy, či krupobití. Nejen studenti UP se na výstavě mohou seznámit s tematikou meteorologie,“ doplnil Pavel Rušar.

Hlavními autory výstavy jsou absolventi přírodovědecké fakulty Pavel Rušar, nynější ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka, a David Abrahámek z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Garantem výstavy je Miroslav Vysoudil z katedry geografie PřF UP.

„Sdělovací prostředky na celém světě denně informují o projevech a následcích nebezpečných meteorologických událostí, které mají často povahu extrémních jevů. Nevyhýbají se ani České republice a samozřejmě ani našemu regionu. Výstava ‚Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa‘ pojednává právě o nich. Přijďte se podívat,” zve k návštěvě výstavy veřejnost, ale i žáky a studenty škol Miroslav Vysoudil. Výstava bude přístupná v pracovní dny od 10:00 do 15:00.

 

Kontaktní osoby:

Miroslav Vysoudil | docent
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého
E: miroslav.vysoudil@upol.cz | T: 585 634 502

 

Šárka Chovancová | redaktorka
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého
E: sarka.chovancova@upol.cz | M: 776 095 547

Back