Soboty s roboty nabídnou spoustu chytré zábavy. V Pevnosti poznání budou tančit ozoboti

Monday 7 June 2021, 10:08 – Text: OK

Olomouc (7. června 2021) Chytré hračky a didaktické pomůcky představí v sobotu 12. června centrum popularizace Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Návštěvníci interaktivního muzea vědy si vyzkoušejí programování, seznámí se s novinkami z oblasti umělé inteligence a vyrobí si kreslící roboty poháněné motorkem. O týden později, v sobotu 19. června, se pak milovníci techniky mohou zapojit do soutěže RoboTrip – Tulák po parku, která se koná v Bezručových sadech.

Zájemci o programování se mohou zúčastnit programu, který bude 12. června od 10 do 17 hodin v expozici Rozum v hrsti a v malém sále. Aktivity jsou pro začátečníky i pokročilé a nudit se nebudou ani ti, kteří se připojí v roli diváků.

Ozoboti jsou drobní roboti, kteří doslova tančí, jak vy kreslíte. Své pohyby doplňují drobnou diskotékou. Díky jejich průhlednému designu se také můžete podívat, jak důmyslně jsou uvnitř sestaveni,“ láká na program lektorka Anna Krčmářová.

Robotická včela pomáhá u dětí rozvíjet logické myšlení

Návštěvníci se také seznámí s didaktickou pomůckou Bee-Bot, která je vhodná pro rozvoj logického myšlení, prostorové orientace a plánování. Práce s včelkou nenásilně podporuje jemnou motoriku a posiluje koncentraci dítěte. U mladších školáků je pak velmi vhodným nástrojem pro praktickou výuku základů programování. Robotická včelka je vyrobena z pevného a odolného materiálu, její obsluha je jednoduchá a mohou s ní pracovat již děti od tří let.

V programu nebude chybět ani interaktivní technická novinka Blue-Bot, u které není potřeba mačkat žádná tlačítka. K ovládání totiž stačí tablet nebo počítač, který je vybaven funkcí bluetooth. „K ovládání je potřeba instalovat Blue-Bot aplikaci. Ta je ke stažení zdarma a je dostupná pro operační systémy iOS, Android, Windows 7 a Mac OS. Zajímavý je rovněž inovativní a transparentní design této vzdělávací pomůcky, díky němuž mohou zvídavé děti pozorovat, co se děje uvnitř,“ vysvětluje Věra Stojarová z organizace Inspirace Zlín, z. s., která se na programu podílí.

Po parku se budou toulat malí roboti

První ročník mezinárodní soutěže RoboTrip – Tulák po parku se koná v sobotu 19. června v Bezručových sadech. Registrace je v 8 hodin v Pevnosti poznání a soutěž začne o hodinu později. Na roboty čeká kilometrová trasa po cyklo nebo pěší stezce. Soutěží se ve více věkových kategoriích, včetně smíšených týmů a otevřené kategorie. Vítáni jsou jak prarodiče s vnoučaty, tak studenti všech škol a další nadšenci ve věku 9–99 let.

„Cílem setkání je vyměnit si zkušenosti a porovnat síly v oblasti konstrukce malých autonomních robotů. K vidění budou konstrukce z Lega, Merkuru, Fishera, ale také zcela vlastní konstrukce a předělávky dětských hraček. Malí roboti se pokusí samostatně projet celými Bezručovými sady stejně jako dobře známé elektromobily Tesla od Elona Muska. Při konstrukci robotů tvůrci rozvíjejí nejen své logické a abstraktní myšlení, ale také manuálně-technické dovednost,“ upřesňuje hlavní organizátor Radim Děrda.

Akci pořádá Laboratoř robotiky na Katedře technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Katedra se specializuje na technické vzdělávání a přípravu učitelů techniky. Na pedagogické fakultě lze studovat studijní programy Technika a praktické činnosti a Učitelství techniky pro SŠ a praktických činností pro 2. stupeň ZŠ, které jsou nabízeny v rámci ČR pouze Univerzitou Palackého v Olomouci.

Více informací o soutěži RoboTrip najdete zde.

 

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace
Centrum popularizace PřF | Pevnost poznání
Univerzita Palackého v Olomouci
E: martina.vyslouzilova@upol.cz | M: 603 359 126
www.pevnostpoznani.cz

Back