Olomoučtí fotografové světového významu: První díl knižní edice představuje mistra portrétu a aktu Miloslava Stibora

Thursday 23 September 2021, 9:34

Olomouc (23. září 2021) – Zapsali se do historie a učebnic fotografického umění. Udávali a udávají trendy. Vysloužili si mezinárodní věhlas i ocenění. Jejich dílo se dostalo do sbírek po celém světě. Olomouc je kolébkou mnoha fotografů světového významu. Muzeum umění Olomouc se proto ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého v Olomouci (UP) rozhodlo pozoruhodné dílo těchto osobností zmapovat v nové knižní edici Olomoučtí fotografové. První díl série rekapituluje tvorbu ikony portrétové fotografie a ženského aktu Miloslava Stibora.

„Málokterému autorovi se poštěstí, že jeho dílo obletí doslova celý svět, je kopírováno a publikováno v nejrůznějších souvislostech a stane se takřka ikonou svého žánru. K těm nemnoha patří právě olomoucký fotograf Miloslav Stibor,“ říká Štěpánka Bieleszová, kurátorka Muzea umění Olomouc a současně editorka publikace mapující Stiborovo dílo.

Akty inspirované provokativní knihou

Miloslav Stibor vytvořil v 60. a 70. letech 20. století řadu na svou dobu převratných fotografických aktů a prostých krajinářských záběrů. Nejvíce jej však proslavil cyklus 15 fotografií pro Henryho Millera, včetně ikonického aktu Miller č. 7, inspirovaný kultovní a ve své době provokativní a soudními spory vláčenou knihou Obratník Raka. „Cyklus ze tmy se vynořujících torz ženských těl s naturalistickými detaily pokožky a ochlupení vzbudil ohlas ihned po svém zveřejnění,“ přibližuje Bieleszová.

Kniha rekapitulující pozoruhodné dílo Miloslava Stibora, který za svého života získal mj. prestižní ocenění MFIAP od Mezinárodní federace umělecké fotografie, bude představena 30. září v 17:00 v prostorách Moravského divadla Olomouc. Právě zde je totiž aktuálně k vidění výstava zmiňovaného slavného Stiborova cyklu, inspirovaného spisovatelem Henrym Millerem.

Edice Olomoučtí fotografové jako výkladní skříň umělců s mezinárodním dosahem

Sonda do Stiborova unikátního černobílého světa portrétů, aktů a detailů je prvním dílem z knižní edice Olomoučtí fotografové, na které spolupracují Muzeum umění Olomouc a Vydavatelství UP. Plánovaná série publikací čerpá z bohatého fotografického fondu Muzea umění Olomouc, který mimo jiné zahrnuje díla významných fotografů z olomouckého regionu, kteří podstatným způsobem zasáhli jak do vývoje fotografického média, tak originálně obohatili řadu dobových uměleckých trendů a výtvarných tendencí v domácím i mezinárodním kontextu.

„Celá edice bude vycházet ve dvojjazyčném, anglicko-českém formátu. Jedním z hlavních cílů edice je totiž kromě zmapování života a díla významných a často opomíjených autorů, kteří v Olomouci působili či působí od počátku 20. století do současnosti, rovněž oslovit i zahraniční čtenáře a instituce a ukázat Olomouc jako kulturní region střední Evropy, kde vzniká kvalitní autorská tvorba na mezinárodní úrovni,“ přibližuje zaměření edice Olomoučtí fotografové Aleš Prstek, ředitel Vydavatelství UP.

Edici finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě.

Kromě pilotní knihy, mapující dílo Miloslava Stibora, vyjdou v rámci edice Olomoučtí fotografové také např. publikace o Petru Zatloukalovi, Markétě Lehečkové, Zdeňku Sodomovi, Michalu Macků, Michalu Kalhousovi, Karlu Kašpaříkovi či skupině DOFO. Podrobnosti najdete na webové stránce photographers.upol.cz. Kniha o Miloslavu Stiborovi je dostupná na e-shopu Vydavatelství UP.

 

Kontaktní osoby:
Aleš Prstek | ředitel
Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci
E: ales.prstek@upol.cz | M: 731 663 195

Tomáš Franta | vedoucí marketingu a distribuce
Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci
E: tomas.franta@upol.cz | M: 737 534 465

Back