Služby pro zaměstnance

Oddělení komunikace

Oddělení komunikace zajišťuje externí i interní komunikaci univerzity. Stará se o celkovou prezentaci UP, mediální servis, propagaci vědeckých úspěchů, aktivit a novinek z akademické půdy i dalších aktuálních témat. Obrátit se na něj mohou všichni, kdo vědí o tématu zasluhujícím mediální pozornost. Poskytuje konzultace a služby v oblasti grafiky, DTP, fotografií a aplikace jednotného vizuálního stylu. Oddělení také organizuje marketingové či uchazečské kampaně a jeho součástí je i univerzitní obchod a informační centrum UPoint. V neposlední řadě spravuje univerzitní web a sociální sítě, aktuální informace šíří mezi studenty a zaměstnance také prostřednictvím Newsletteru UP a Žurnálu. 

Adresa:
Oddělení komunikace
Biskupské náměstí 1
779 00 Olomouc
web: www.upol.cz/oddeleni-komunikace

Knihovna

Knihovna Univerzity Palackého slouží studentům i badatelům všech fakult univerzity, ale také široké veřejnosti. K jejím návštěvníkům patří zejména studenti, učitelé, vědečtí pracovníci a zaměstnanci univerzity, kteří mají k dispozici knihovnické a informační služby, knihy a časopisy nejen v klasické tištěné podobě, ale i v podobě elektronické, dále pak bibliografické databáze z celého světa v režimu on-line. Knihovna také poskytuje čtenářům poradenské a referenční bibliograficko-informační služby, zpracovává rešerše a soupisy literatury, sleduje elektronické informační zdroje (EIZ) a informuje uživatele o novinkách (služba "e-novinky"), nabízí přístup k elektronickým informačním zdrojům s jedinou licencí (online verze vybraných časopisů odebíraných KUP) a zajišťuje meziknihovní výpůjční službu.

Ústřední knihovna sídlí v budově bývalé tereziánské zbrojnice, s hlavním vchodem z Křížkovského ulice. Pobočky fakult sídlí ve fakultních budovách.

Adresa:
Knihovna UP
Biskupské náměstí 1
779 00 Olomouc
web: www.knihovna.upol.cz

Prodejna odborné literatury a e-shop

Vydavatelství Univerzity Palackého publikuje široké spektrum titulů v tištěné i digitální podobě. Do jeho produkce patří monografie, učební texty, sborníky a odborné časopisy. Redakce vydavatelství provází knihu od předání rukopisu přes sazbu a jazykovou korekturu až po tisk a uvedení na trh. Součástí vydavatelství je také tiskárna, která je zaměřená na malonákladový barevný i černobílý tisk a související knihařské zpracování. V prodejně vydavatelství si mohou studenti i veřejnost vybrat z odborné literatury naší i cizojazyčné. Vydané publikace je možno zakoupit také prostřednictvím elektronického obchodu.

Adresa:
Vydavatelství UP
Biskupské náměstí 1
779 00 Olomouc
web: www.vydavatelstvi.upol.cz
e-shop: www.vupshop.cz

Vydavatelství UP

Vydavatelství Univerzity Palackého publikuje široké spektrum titulů v tištěné i digitální podobě. Do jeho produkce patří monografie, učební texty, sborníky a odborné časopisy, které jsou určeny nejenom akademické obci, ale také široké veřejnosti. Redakce vydavatelství provází knihu od předání rukopisu přes sazbu a jazykovou korekturu až po tisk a uvedení na trh. Součástí vydavatelství je také tiskárna, která je zaměřená na malonákladový barevný i černobílý tisk a související knihařské zpracování. Vydavatelství UP usiluje o partnerskou spolupráci mezi vydavateli odborné literatury především z vysokoškolské sféry na úrovní národní i mezinárodní a je otevřeno autorům z UP i mimo ni. Podle statistik zveřejněných v roce 2014 je VUP momentálně druhé největší vydavatelství v ČR, měřeno počtem vydaných titulů, hned za vydavatelstvím Albatros Media, a. s. Ročně vydává kolem 400–500 titulů.

Adresa:
Vydavatelství UP
Biskupské náměstí 1
779 00 Olomouc
web: www.vydavatelstvi.upol.cz
Facebook, Instagram

UPoint – informační centrum a prodejna

Informační centrum Univerzity Palackého, obchod, čítárna i komunitní místo - to vše zahrnuje UPoint. Na dvou stech metrech čtverečních naleznete autorskou módní kolekci, kvalitní upomínkové předměty, knihy z univerzitního vydavatelství, ale i informace o univerzitě a nabídce jejích služeb.

Veškerý informační a prodejní servis zajišťují studenti univerzity, takže mají návštěvníci vše takříkajíc z první ruky. Studenti a absolventi UP jsou podepsáni také za částí sortimentu, ať už se jedná o návrhy módní kolekce UniWearCity nebo design některých upomínkových předmětů. Prostory UPointu nejsou ale určeny jen akademické obci, ale mají sloužit i široké veřejností včetně turistů.

Adresa:
UPoint – informační centrum a reprezentační prodejna
Dům U Černého psa
Horní náměstí 205/12
Olomouc 779 00
web: www.upoint.upol.cz

Ubytování na vysokoškolských kolejích

Vysokoškolské koleje primárně využívají studenti k dlouhodobému ubytování, může je ale využít také široká veřejnost k ubytování hotelového typu pro krátkodobé pobyty, a to za výhodné ceny. Všechny byty, apartmány a garsoniéry jsou komfortně zařízeny, mají vlastní standardně vybavenou kuchyňskou linku s jídelním stolem, sklokeramickou varnou deskou, mikrovlnnou troubou, lednicí, základním nádobím, varnou konvicí, apod. samostatnou koupelnu (WC, sprcha, vana…), barevnou televizi s českými programy.
Virtuální prohlídka pokojů a budov
Prázdninové ubytování

Adresa:
Správa kolejí a menz UP
Šmeralova 12
779 00 Olomouc
web: www.skm.upol.cz

Stravování v menzách UP a catering

Služeb stravovacích provozů UP, zejména pak menz, může vedle studentů a zaměstnanců univerzity využívat také široká veřejnost. V každé z pěti univerzitních menz zákazníci naleznou výběr nejméně z 10 druhů jídel. Nabídka obsahuje hotová jídla, minutky, bezmasá i bezlepková jídla, českou i mezinárodní kuchyni a jiné speciality. Polévky, saláty a čerstvá zelenina jsou samozřejmostí. Základní nápoje – voda, ochucená voda a čaj jsou pro všechny zákazníky zdarma. Aktuální nabídku jídel, příloh, polévek a salátů včetně cen si můžete prohlédnout zde. Virtuální prohlídku menz a budov naleznete zde.

Správa kolejí a menz UP v Olomouci nabízí nejen zákazníkům z řad fakult a univerzitních zařízení, ale také zájemcům z řad veřejnosti, možnost pořádání soukromých i firemních oslav. Tato služba je komplexní podle přání a výběru zákazníka, může mít jak formu klasického stolování, tak formu rautu a v nabídce jsou jak prostory kolejí a menz, včetně např. historických interiérů rektorátní menzy, tak jiných prostor mimo univerzitu, dohodnutých se zákazníkem.

Objednávky na telefonním čísle: 585 638 020.

Adresa:
Správa kolejí a menz
Šmeralova 12
779 00 Olomouc
web: www.skm.upol.cz

Nabídka sportovních programů

Akademik sport centrum Univerzity Palackého v Olomouci nabízí široké veřejnosti jednorázové, pravidelně se opakující a pobytové akce zájmového, pohybového a sportovního charakteru, pobytové akce pro děti i dospělé, léto dětí, lyžařskou školu, pobyty pro rodiče a děti na horách, herní a sportovně-rekreační akce pro firmy, školy a další zájemce a organizuje také své doplňkové činnosti pro mimouniverzitní veřejnost, především pro instituce a firmy. 

ASC UP má za svůj hlavní cíl zajistit studentům a zaměstnancům univerzity širokou nabídku lákavých sportovních a rekreačních aktivit za bezkonkurenčně nízké ceny. Akademik sport centrum UP provádí veškeré své činnosti v souladu s dlouhodobým záměrem UP. Nabídku okolo 40 různých druhů pravidelných sportovních aktivit, několika letních a zimních sportovních kurzů a vzdělávacích seminářů pro lektory zajišťuje 5 kmenových zaměstnanců a asi 70 externích lektorů. Podmínkou k využívání nabídky sportovních programů ASC UP je nutná registrace.

Adresa:
Akademik sport centrum UP
U Sportovní haly 2a
779 00 Olomouc
web: https://ascup.upol.cz/

Letní tábory, sportovní kurzy a pobyty

Akademik sport centrum Univerzity Palackého v Olomouci každoročně nabízí pobytové dětské tábory pro veřejnost v Jeseníkách. Ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje organizuje tábory „na klíč“ např. pro děti z pěstounských rodin nebo tábory pro matky s dětmi pro neziskovou organizaci Women for Women.

Akademik sport centrum organizuje jednorázové dětské dny, oslavy nebo jiné události. Centrum zajišťuje aktivity pro děti jako doplněk společenských, sportovních a kulturních a jiných akcí.

Přehled táborů, organizovaných pod hlavičkou Univerzity Palackého, naleznete v tomto webovém rozcestníku.

Akce pro studenty a veřejnost

Majáles

Univerzita každoročně pořádá vlastní Olomoucký Majáles Univerzity Palackého. Svým rozsahem se jedná o jedinečnou událost v celorepublikovém měřítku. Několikadenní tradiční oslava oslava jara, mládí, akademických a občanských svobod probíhá každým rokem začátkem května. Program zahrnuje živé koncerty s mezinárodní účastí, divadelní představení, filmové projekce, workshopy, sportovní aktivity, výstavy, besedy a interaktivní prezentace neziskových organizací. Cílem akce je oživit veřejný prostor a blíže propojit UP a obyvatele města Olomouce. Za organizací stojí studenti UP, kteří se bez nároku na odměnu podílejí na celém procesu příprav. Olomoucký Majáles UP je neziskovou akcí, takřka celý program je zdarma. Zpoplatněny jsou pouze vybrané části programu, ovšem výtěžek je vždy věnován na dobročinné účely.
web: www.majales.upol.cz

Zaparkuj – oživení parků v Olomouci

Zaparkuj je název projektu oživení olomouckých parků prostřednictvím nízkoprahových a nízkonákladových akcí sportovního, kulturního, vzdělávacího a společenského charakteru. Na projektu se podílejí zaměstnanci, a především studenti Univerzity Palackého. V prostředí olomouckých parků probíhají filmové projekce, swingové tančírny, sportovně zábavná odpoledne, turnaje v kuličkách a populární hospodské kvízy. Akce jsou přístupné veřejnosti a zdarma.
facebook: www.facebook.com/zaparkuj

Nabídky rekreace

Nabídka rekreace při Univerzitě Palackého v Olomouci je určena nejen studentům a zaměstnancům univerzity, ale také široké veřejnosti.

Při volné kapacitě nabízíme ubytování ve Školicím středisku PřF UP v Karlově pod Pradědem. Objekt k rekreaci poskytuje ubytování s kapacitou dvaceti lůžek (4 x čtyřlůžkové pokoje a 2x dvoulůžkové pokoje) a společným sociálním zařízením. Ubytování na pokojích je zajišťováno včetně lůžkovin. K dispozici je dále venkovní krb, kola, koloběžky, stolní tenis, houpačka, trampolína, sněžnice, sáňky a další vybavení. Kdekoliv v objektu je možné se bezdrátově připojit k WIFI internetu.  

Využít můžete také Výcvikové středisko Pastviny, které  nabízí ideální zázemí pro individuální rekreaci jednotlivců či rodin, pro sportovní a firemní akce i organizaci školních výletů. Středisko je též výchozím bodem pro výlety po okolí Orlických hor. K dispozici je zde celkem 148 míst k ubytování v chatkách či v pokojích se sociálním zázemím. Výcvikové středisko je vybaveno pro všechny druhy míčových sportů, v areálu je antukové hřiště, stoly pro stolní tenis, tenisová tréninková zeď, půjčovna jízdních kol, koloběžek a kánoí, společenské místnosti s audiovizuální technikou, ale i bufet s barem pro občerstvení i večerní posezení u ohně.

Výstavy, koncerty, divadlo, film...

Umělecké centrum Univerzity Palackého není jen pracovištěm určeným výuce a výzkumu, ale je zapojeno do každodenního kulturního a uměleckého života. Osobnosti a soubory zde vystupující jsou spojeny s odborným zaměřením zdejších pracovišť a s jejich styky s umělci a odborníky z České republiky i ze zahraničí. Olomoučané a turisté zde navštěvují filmová a divadelní představení, koncerty v koncertní síni v Kapli Božího Těla i výstavy instalované v rozlehlých chodbách. Umělecké centrum UP je otevřeno i o prázdninách pro konání letních škol, divadelních přehlídek a výtvarných plenérů. 

Adresa:
Umělecké centrum UP
Univerzitní 3
779 00 Olomouc
web: www.uc.upol.cz

Celoživotní, zájmové a další vzdělávání

Univerzita Palackého disponuje širokou a pestrou nabídkou vzdělávacích aktivit formou celoživotního vzdělávání. Celou nabídku všech vzdělávacích aktivit je možné shlédnout na Portále celoživotního vzdělávání. Zaměstnanci UP se mohou vzdělávat v rámci nabídky programů orientovaných na rozvoj pedagogických kompetencí, které zastřešuje Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce. V oblasti celoživotního vzdělávání také probíhá spolupráce s ostatními součástmi UP, zejména tedy s jednotlivými fakultami, které realizují programy od zájmových, přes kvalifikační, rekvalifikační až po specializační, ale také mnoho jiných. Informace o programech jednotlivých fakult a součástí UP naleznete na stránce věnované všem druhům aktivit celoživotního vzdělávání

Do oblasti celoživotního vzdělávání patří tzv. Univerzita třetího věku, která poskytuje kurzy osobám nad 60 let. Toto vzdělávání je zaměřeno na osobnostní rozvoj - zpřístupňuje nové vědomosti, poznatky a dovednosti a podporuje aktivizaci starších dospělých a seniorů.

Dětem je určena Dětská univerzita, ve které si mohou vyzkoušet studium na vysoké škole zábavnou formou. Děti absolvují cyklus přednášek zakončený slavnostním aktem promoce, při kterém získají diplom.

Jazyková škola UPLIFT

Jazyková škola UPLIFT při Filozofické fakultě UP nabízí nejrůznější jazykové kurzy firmám, studentům, akademickým pracovníkům a široké veřejnosti. Zajišťujeme firemní výuku na míru, přípravné kurzy na mezinárodní zkoušky a intenzivní formy výuky o víkendech. Pořádáme také výuku dětí nebo kurzy češtiny pro cizince. Kromě klasických jazykových kurzů nabízíme i přípravné kurzy na mezinárodně uznávané zkoušky z německého jazyka (ÖSD) a z anglického jazyka (IELTS). Vedle běžně nabízených jazyků jako je angličtina, němčina, španělština, francouzština, italština nebo ruština zajistíme i výuku jazyků exotičtějších, jako je například čínština, chorvatština, japonština, nizozemština či švédština, a to díky našim lektorům z řad univerzitních pedagogů. Při výuce využíváme tradiční výukové metody, alternativní výukové metody (např. simulační a situační metody, aktivní čtení, diskuze, didaktické hry, inscenační metody), a v neposlední řadě také e-learning. Výuka je rovnoměrně zaměřena na rozvíjení všech jazykových dovedností (mluvení, poslech, čtení, psaní). Kromě toho poskytujeme konzultační a poradenský servis, překlady a tlumočení. Zaměstnancům, studentům a absolventům Univerzity Palackého poskytujeme na všechny skupinové jazykové služby slevu ve výši 10 %.

Adresa:
Jazyková škola UPLIFT
třída Svobody 26
779 00 Olomouc
web: www.up-lift.upol.cz

Pevnost poznání

Pevnost poznání je interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho cílem je zábavnou formou přibližovat vědu a výzkum všem věkovým kategoriím. Nachází se v architektonicky i historicky výjimečné budově, bývalém vojenském skladu z 19. století, který se podařilo úspěšně transformovat v progresivní science centrum. Návštěvníci Pevnosti se baví a vzdělávají prostřednictvím interaktivních vědeckých expozic a digitálního planetária. Díky své ojedinělé atmosféře, kde se střetává bohatá historie s dynamickou současností, nabízí Pevnost poznání inspirativní prostředí pro setkávání široké veřejnosti, studentů i zaměstnanců Univerzity Palackého.

Adresa:
Pevnost poznání
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
web: www.pevnostpoznani.cz

Projektový servis

Projektový servis Univerzity Palackého v Olomouci je informačně poradenské centrum poskytující konzultace a asistenční služby zájemcům o podávání grantů a vyhledávání dotačních možností.

Mezi hlavní činnosti tohoto pracoviště patří:

  • komplexní služby pro předkladatele projektů;
  • projektové poradenství;
  • administrativní a finanční vedení projektů;
  • vzdělávání, lektorování.

Adresa:
Projektový servis
Křížkovského 8
779 00 Olomouc
web: www.psup.upol.cz

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)